Како да се вклучите во Windows 7 со безбеден режим

Безбеден режим во Windows 7

Оние кои имале раце на Виндоус XP, сигурно се навикнати да можат внесете безбеден режим откако компјутерот ќе се рестартира; истиот начин на употреба беше имплементиран во Виндоус 7, нешто што може да биде малку досадно ако не успееме да го притиснеме соодветното копче во вистинско време.

За оние кои не знаат, на Безбеден режим на Виндоус 7 генерално треба да се активира со притискање на копче за функција откако компјутерот е вклучен и пред да започне извршувањето на првата команда за оперативниот систем. Практично е мал временски период што ќе мора да го искористиме бидејќи во спротивно, системот едноставно нема да го препознае нашето извршување на функцискиот клуч и неговото започнување, тој ќе продолжи нормално. Во оваа статија ќе споменеме 2 трикови што можете да ги имплементирате за да го направите ова рестартирањето во безбеден режим може да биде многу лесна задача за извршување.

Конвенционален начин за активирање на безбеден режим во Windows 7

Само за да ја разјаснам идејата за она што го спомнавме погоре, во повеќето компјутери треба притиснете го копчето F8 откако логото ќе исчезне од екранот откако компјутерот е вклучен. Одредени производители обично го користат овој клуч за други нивни функции, па затоа е потребно да се распрашате со продавницата за можноста за користење на споменатиот клуч во случај да сакаме да влеземе во Безбеден режим на оперативниот систем; Поволно е дека постои друга алтернатива што би можеле да ја прифатиме при влегување во оваа средина, нешто што ќе го објасниме подолу преку следниве чекори.

 • Внесете Windows 7 на конвенционален начин.
 • Користете ја кратенката на тастатурата Win + R за извршување на команда.
 • Во малото поле напиши msconfig и потоа притискање на копчето Внесете.
 • Од новиот прозорец што се појавува, одете на табулаторот Чизми.
 • Сега проверете го полето на дното што вели Безбедно подигање на неуспех.

02 Безбеден режим во Виндоус 7

Willе застанеме за момент за да можеме да објасниме за опциите што треба да ги изберете во одреден момент. Од сите нив, 2 се сметаат за најважни, еден од нив е оној што вели Минимум, што треба да се избере ако сакаме Windows 7 да се рестартира во безбеден режим (доказ за грешка) и ништо друго. Ако сме поврзани со локална мрежа, тогаш треба да го користиме последното поле (оној што вели мрежа). Тогаш само треба да го затвориме прозорецот со кликнување на применуваат а подоцна и понатаму прифати За да го рестартирате компјутерот и да го имате, влезете во избраниот режим.

Безбеден режим во Windows 7 со BootSafe

Ако поради некоја причина, методот што го објаснивме погоре не работи или командниот повик не направи да се појави прозорецот за конфигурација Чизми, тогаш би можеле да користиме друга потполно бесплатна алатка со име BootSafe.

01 Безбеден режим во Виндоус 7

Екранот што претходно го поставивме е мало снимање на интерфејсот BootSafe и каде можете да им се восхитувате на функциите многу слични на оние што ни ги нуди Windows 7 со својата природна функција; како и досега, сè што треба да сториме е да ја активираме опцијата што вели «Безбеден режим - минимум» (безбеден режим), треба подоцна да го изберете малото копче на дното што вели Рестартирај (рестартирај).

Со оваа втора постапка ќе избегнеме да се справуваме со внатрешните упатства на оперативниот систем, уште повеќе ако не сме експерти за нив. Со BootSafe ќе треба само да го избереме соодветното поле и ништо друго, така што компјутерот откако ќе се рестартира ќе влезе во тој режим.

Апликацијата е исто така компатибилна со Windows XP и Windows 8, што е добра алтернатива за употреба доколку во одреден момент нашиот компјутер има проблеми со работењето, што може да се должи на лошо инсталиран драјвер, некомпатибилна алатка или некој вид апликација што ние се конфигурирале погрешно, можејќи поправете го дефектот од овој безбеден режим. Запомнете исто така дека тогаш мора отстрани безбеден режим.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.