Како да се вратат во фабричката состојба различните прелистувачи на Интернет?

фабрички статус на интернет прелистувачи

Ние скоро би можеле да увериме дека единствената ситуација во која треба да се вратиме во фабричката состојба во различните интернет прелистувачи, треба да се направи во моментот кога ќе видиме чудна активност кога ја разгледуваме мрежата.

Оваа чудна активност не се однесува на можноста од инфекција со вирус, туку на бавноста што може да ја имаат нашите интернет прелистувачи поради оптоварувањето што го трпат во користењето на многу ресурси, нешто што може да биде директно поврзано со приклучоците и додатоци што ги инсталиравме во нив. Ние исто така може да избереме да се вратиме во фабричката состојба (ресетирање или стандардно) ако ни беше невозможно да елиминираме некаков вид на комплемент дека имате инсталирано дополнителна лента во прелистувачот, нешто од што дури претходно зборувавме за апликација од трета страна дека за жал, ги поставувате вашите опции без наше овластување.

Како да го ресетирате Mozilla Firefox

Без да треба да предложуваме нарачка по ниво на важност или според домаќинот, но сега ќе започнеме со Mozilla Firefox, кој е еден од интернет прелистувачите што би можеле да го користиме токму во овој момент. Ако сме забележале дека истото ни нуди предолга бавност при прелистување на интернет, тогаш најдоброто нешто е да се обидеме повторно да се иницијализира апсолутно сè, што би можело да вклучува, губење на некои инсталирани додатоци, зачувани лозинки, па дури и на истата историја на пребарување. За да ја извршиме оваа задача, треба да ги следиме само следниве чекори:

 • Го отвораме прелистувачот Mozilla Firefox.
 • Во верзијата со класичен интерфејс мора да го избереме копчето Firefox -> Помош -> Информации за смена на проблеми.

Фабрички статус на интернет прелистувач 01

 • Во верзијата со модерен интерфејс ја избираме иконата Плескавица -> Помош -> Информации за смена на проблеми.

Фабрички статус на интернет прелистувач 02

 • Appearе се појави нов прозорец.
 • Таму ќе треба да го избереме копчето што вели „Ресетирај го Firefox“.

Фабрички статус на интернет прелистувач 03

Со оваа едноставна постапка, нашиот Интернет прелистувач ќе се врати во првобитната состојба, што подразбира да мора користете го целосно чист и во најдобар случај, со поголема брзина.

Како да се ресетирате на Google Chrome

Оние што користат Google Chrome исто така може да имаат проблеми со прелистување на Интернет, затоа ви предлагаме да ги следите следниве чекори за да можете брзо да го иницијализирате:

 • Го отвораме прелистувачот Google Chrome.
 • Ја избираме иконата за хамбургер од горната десна страна (иконата со 3 реда).
 • Од таму ја избираме опцијата «конфигурација".
 • Одиме до крајот на прозорецот и избираме «Покажете повеќе опции".
 • Конечно се упатуваме кон крајот на прозорецот.
 • Сега го избираме копчето што вели «Ресетирајте ги поставките за прелистувачот".

Со тоа, ќе се постават општите преференции за пребарувачот, приклучоците ќе бидат оневозможени и колачињата може да се отстранат. Ако ви треба употреба на кој било додаток што претходно сте го инсталирале, треба само да се вратите на поставките и да го активирате оној што ви е потребен.

Како да ја рестартирате операта

Третманот со Opera е различен од оној што претходно го предложивме со другите Интернет прелистувачи; тука не наоѓаме опција во рамките на конфигурацијата каде што може да се врати во зададена (или фабричка) конфигурација, затоа мора да се донесе чисто рачен механизам; предлог метод што би можеле да го предложиме е следново:

 • Отворете го нашиот истражувач на датотеки во Windows.
 • Невидливи датотеки направете ги видливи (прикажи скриени датотеки и папки).
 • Одете на следната локација на хард дискот.

Фабрички статус на интернет прелистувач 04

 • Пронајдете ја и избришете ја датотеката што вели «параметри".

За да ја избришеме споменатата датотека, требаше претходно да ја затвориме Opera; Кога повторно ќе го отвориме, ќе забележиме дека прелистувачот предлага одредени промени, од кои едната е да се дефинира како стандардна во Windows.

Ресетирајте го Internet Explorer во стандарден режим

Ако користиме Internet Explorer и сметаме дека е премногу бавен, можеби ќе треба и да го вратиме во фабричката состојба или стандардно од Microsoft; Со следниве чекори можете да ја извршите оваа задача на многу лесен и едноставен начин:

Фабрички статус на интернет прелистувач 06

 • Ние го отвораме нашиот прелистувач Internet Explorer.
 • Го избираме малото тркало од горната десна страна.
 • Избравме «интернет опции".
 • Од новиот прозорец што се појавува, избираме «напредни опции".
 • Кликнуваме на копчето на дното што вели «Вратете ги напредните поставки".

Со сите овие совети и трикови што ги споменавме, веќе ќе имате можност за ресетирање на секој од интернет прелистувачите во нивната стандардна или фабричка состојба како што обично се дефинирани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.