Како да се вратите на Windows 8.1 по трагична грешка

Син екран на Windows 8.1

Синиот екран што се појавуваше претходно во Виндоус 7 во промена на формата во Виндоус 8.1, бидејќи секогаш кога ќе има некој вид на проблем поради софтвер, хардвер или отсуство на датотека за инсталација, ќе мора да подеднакво син екран, но со тажно лице, нешто многу слично на емотиконите што обично ги користиме кога испраќаме пораки на различни социјални мрежи.

Ако во одреден момент ни се појави овој трагичен „екран со тажно лице“, може да започнеме да очајуваме предвреме, продолжувајќи да го инсталираме Windows 8.1 и со тоа да ги изгубиме сите информации што сме ги сместувале на нашиот хард диск. Постои решение што би можеле да го прифатиме за да исправиме кој било вид грешки што се појавуваат во неопределено време, нешто што ќе го илустрираме подолу користејќи една од нив и користејќи различни ресурси што мора да ги имаме при рака.

Услови за повторно враќање на Windows 8.1

Претходно предложивме неколку предмети што сега ќе ни требаат скоро итно. Додека во оваа статија ја опишуваме грешката што може да се појави во Виндоус 8.1 со синиот екран и тажното лице, ние исто така ќе предложиме што треба да стори корисникот на овој оперативен систем да не ги изгубиме информациите што сè уште се наоѓаат на тврдиот диск.

01 син екран на Windows 8.1

Екранот што го поставивме на врвот е една од многуте грешки што може да се појават преку дефект во Windows 8.1, каде на корисникот му се сугерира:

Компјутерот не може да се поправи затоа што апликација или оперативен систем бара непостоечка датотека што не може да недостасува.

Се обидовме да ја протолкуваме грешката прикажана на синиот екран, иако може да се појават сосема различни. Сега, токму таму ни се понудени 2 алтернативи за избор од кога станува збор сакаат да ги повратат нашите операции, кои се следниве:

 1. Притиснете го копчето Enter за да се обидете да внесете Windows 8.1
 2. Притиснете го копчето F8 за да се подигне со друг диск за подигање.

За жал, ниту една од двете алтернативи што Мајкрософт ги предлага на овој екран не е ефикасна; Додека првата опција повторно ќе се обиде да започне неисправен оперативен систем (без добри резултати), наместо тоа, се предлага втората опција обидете се да пронајдете друг уред за складирање каде што се наоѓа различен оперативен систем.

Што да правам тогаш?

Во ова време ќе ни треба присуство на "диск за обновување", Истото што може да биде CD ROM или USB pendrive; Ако не знаете како да го креирате второто, ви предлагаме да ја разгледате статијата каде што укажуваме на правилниот начин за создавање на овие елементи што сега ќе ни бидат потребни. Ако веќе го имаме нашиот USB pendrive како единица за обновување, сега ќе треба само да го рестартираме компјутерот.

Откако ќе се појави првата слика на екранот (што генерално е обезбедено од BIOS-от на компјутерот), ќе мораме притиснете го копчето F8, со кои веднаш ќе се појават неколку алтернативи кои ќе ни помогнат да исправиме различни видови грешки.

Во истата слика што претходно ја предложивме, е онаа што ќе ја најдете, ако во ова време вметнете USB pendrive што го подготвуваме според она што го предлагаме во горните пасуси. Од овој екран, она што мораме изберете е оној што вели „Напредни опции“, да се продолжи подоцна со кој било од следниве 2 методи:

1 метод. Откако ќе ги внесеме „напредните опции“, ќе треба да избереме „автоматско поправање“, но со pendrive вметнат во една од USB-портите.
2 метод. Можеме да избереме и од „напредните опции“ до „командната линија“; Windowе се отвори прозорец многу сличен на „командниот терминал“, каде што мора да ги напишеме следниве реченици на секоја линија

 • Bootrec / fixmbr
 • Bootrec / fixboot
 • Bootrec / rebuildbcd
 • излезете

Запомнете дека откако ќе ја напишете секоја линија мора да го притиснете копчето «внесете», што претставува дека сме користеле 4 команди конкретно. Ако грешката не имплицира голем проблем, ние веднаш ќе имаме Windows 8.1 што работи совршено добро и без присуство на каков било вид грешка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.