Како да го дефрагментирате вашиот хард диск бесплатно со Defraggler

дефрагментирање на хард дискот во Windows

Го спомнавме зборот «слободен»Бидејќи Defraggler може да се добие под два различни модалитета, едниот од нив се плаќа, а другиот како„ верзија бесплатна за употреба “; И покрај разликите помеѓу двата прегледи, тие го задржуваат истиот принцип што ќе ни помогне да го дефрагментираме хард дискот.

Разликите што ги предложи инвеститорот Defraggler сугерираат дека платената верзија има главно постојана поддршка, нешто што нема да го добиете со бесплатната верзија на истата. апликација што ќе ни помогне да го дефрагментираме хард дискот; Поради оваа причина, решивме да објасниме во овој напис, одредени трикови и основни принципи што мора да ги знаете за правилно да се справите со алатката во нејзината бесплатна верзија, со што ќе заштедите приближно 25 американски долари.

Преземете и инсталирајте Defraggler за да го дефрагментирате хард дискот

Измамите започнуваат од моментот кога ќе се насочите кон Официјална веб-страница на Дефраглер, бидејќи таму ќе најдете два модалитета за преземање на алатката, со едната платена, а другата бесплатна верзија како што предложивме од самиот почеток. За овој последен начин на употреба мора да одиме пириформската врска за преземање, Па, за моментот е оној што е овозможен. Преземањето ќе започне за неколку секунди бидејќи тежината на алатката е значително мала.

Дефраглер 03

Кога ќе го инсталирате Defraggler, ќе најдете прозорец за добредојде каде ќе биде предложено да замени одредени услуги на мајчин оперативен систем, нешто што можеби не е препорачливо да биде домаќин за да продолжиме да ги одржуваме во случај да ја деинсталираме оваа алатка откако веќе не ни треба.

Дефраглер 01

Сликата што ја сместивме на врвот е мал примерок од она што ќе го најдете во интерфејсот за добредојде, каде што деактивиравме одредени полиња (што од наша гледна точка) нема да ни бидат потребни.

Подоцна, Defraggler автоматски ќе работи, подготвувајќи се да започнете со дефрагментирање на хард дискот што го сакаме; На горниот дел, ќе се прикаже список со сите единици за складирање што сме ги поврзале на компјутерот, што главно вклучува хард дискови и исто така USB стикови или микро SD мемории. Haveе треба да избереме само еден од нив за да започне процесот.

Дефраглер 04

Токму таму, можете да видите во различни колони важни информации за нас пред да започнете со дефрагментирање на хард дискот, иако првично Defraggler сугерира дека ниту една единица за складирање не е обработена во моментот.

Секој пат кога ќе избереме која било од единиците прикажани во горниот дел, во областа на дното ќе ни се даде прелиминарна анализа на состојбата во која се наоѓа споменатиот избор. Општо, може да се појави мала порака со зелени букви што укажува на тоа тврдиот диск е во "добра состојба".

Дефраглер 05

Во средната област можете да поставите голем број мали кутии или ќелии со различни бои на сиви нијанси; тоа е областа што мора да се обработи за правилно дефрагментирање на хард дискот.

На дното имате две копчиња што треба да ги користите веднаш, од кои едното е «Анализирај»И дека ќе ни даде извештај за состојбата на целиот наш хард диск. Ако алатката смета дека е неопходна (кога има голем процент на фрагментација) таа ќе ни каже да го користиме следното копче, што се однесува на задачата што се обидуваме да ја извршиме.

Може да го користите табулаторот што вели «Мапа на единица»За да можете правилно да ги идентификувате боите што ќе се појават во процесот.

Дефраглер 06

Ако одите на јазичето Estado Beе можете да знаете неколку детали за единицата за складирање што сте ја одбрале, како на пример капацитетот, неговата брзина во вртежи во минута, видот на конекторот што го користи, марката, серискиот број и информација што можеби ние никогаш не биле земени во предвид, исто што ќе се однесува до времето на употреба што го има во моментов тврдиот диск, нешто што би можело да ни помогне ако сакаме да набавиме користена и сакаме да ја погодиме состојбата во која може да се најде поради нејзината старост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.