Како да добиете стапка на FreedomPop и да ги искористите бесплатните повици и прелистување

FreedomPop

Вчера FreedomPop, операторот на мобилен телефон кој се истакнува по тоа што нуди А. бесплатна цена со 100 минути повици, 200 MB податоци, 300 SMS и неограничен WhatsApp, се спушти на официјален начин во Шпанија секој корисник што сакал да може да се приклучи, како што и самите велат, револуцијата што имаат намера да ја воспостават е најмалку чуден оператор.

Како што веќе замисливте, ние сакавме да влеземе во оваа револуција од првиот момент, но повеќе од тоа да имаме нова телефонска линија, да пробаме и да експериментираме дали тоа што предлага ФридомПоп ни е предност или дали стои зад стапката што ветува дека е бесплатна има некаков трик.

Ако сакате детално да знаете како да склучите договор со една од цените што ги нуди ФридомПоп во Шпанија И, исто така, да знаете што стои зад овој чуден оператор, продолжете да читате затоа што ќе ви покажеме голема количина на информации, за кои сме убедени дека ќе ве изненадат.

Како да се вработи FreedomPop

За да склучиме договор со една од цените што ФридомПоп ни го нуди, мора да го сториме тоа од веб-страница на која можете да пристапите од оваа линк. Како што сигурно си замислувал, тие немаат никаков вид покриеност од нивна сопственост и го користат оној што го нуди Оранж, што не треба да биде премногу бидејќи пред да започнеме процес на вработување, мора да ја провериме достапноста во нашата област со внесување на поштенски код и е-пошта.

FreedomPop

Откако ќе се провери достапноста, ќе бидат прикажани достапните цени, меѓу кои секако постои и оној што е тотално бесплатен и од сега па натаму ќе ви кажеме дека има неколку трикови, прилично непријатни, така што ефтината завршува како скапа . Тука ви го покажуваме стапки понудени од Фридом Поп;

 • 200 ОсновниВклучува 200 MB податоци, 100 минути повици, 300 SMS пораки и неограничен WhatsApp за нула евра месечно
 • Премиум од 2 GB: Оваа стапка вклучува 2 GB податоци, неограничени минути повици, неограничени СМС и неограничен WhatsApp за 8,99 евра месечно. Можете да ја искористите оваа стапка еден месец бесплатно и потоа да одлучите што да правите, дали да продолжите со тоа или да го откажете
 • Премиум од 5 GB: Вклучува 5 GB податоци, неограничени минути повици, неограничени СМС и неограничен WhatsApp за 15,99 евра месечно

FreedomPop

Откако ќе ја избереме стапката што сакаме да ја договориме, што во нашиот случај ќе биде тотално бесплатна, ние мора да извршиме уплата, која вклучува такса за активирање од 9.99 евра и цена на испорака од 1.99 евра. Со ова би можеле да кажеме дека FreedomPop повеќе нема да биде тотално бесплатен, иако сите оператори наплатуваат за пратката на СИМ-картичката. Се разбира, наплатува скоро 10 евра за процес на активирање што ќе го спроведеме сами, преку веб-страница, се чини барем чудно и пред се скапо.

FreedomPop

Пред да ја извршиме уплатата, мора да водиме сметка за опцијата «Визуелен тест за говорна пошта» тоа е означено стандардно и дека првиот месец ќе биде бесплатен, но дека од вториот месец ќе чини 9.99 евра. Во нашиот случај, ние го деактивиравме бидејќи целта е да добиеме 100% бесплатна стапка и да немаме екстремно скапи додатоци според наше мислење.

Откако ќе се изврши плаќањето, време е да избереме дали сакаме ФридомПоп да ни понуди нов телефонски број или да ни го донесе вообичаениот број што го имаме во друга компанија, односно да извршиме преносливост со нашиот сегашен оператор. Проблемот со сето ова е во тоа Во моментов, овој чуден телефонски оператор нема можност да ни ја понуди својата услуга со достапен вообичаен број, тоа е, или ја договараме стапката со нов број или мора да бараме други опции.

Откако ќе го завршиме овој процес, ќе можеме да пристапиме до корисничкиот интранет на Слободата и ќе можеме да започнеме да откриваме одредени проблеми што ќе ги имаме од првата минута.

Слободна стапка на FreedomPop; Не сите што блескаат е злато

Како што честопати се случува, не сите сјајни се златни и нешто слично се случува со ФридомПоп, и откако ќе пристапите до вашата интранет, започнувате да откривате нешта, некои од нив се прилично непријатни. И, тоа е што иако во информациите на овој оператор можеме да прочитаме дека „ФридоПоп ве уверува дека никогаш нема да останете без пристап до Интернет дури и кога ќе го надминете капацитетот на вашиот месечен план“, она што тие не ви го кажуваат е дека Стандардно, активиравме систем за автоматско полнење, чија цена е 5 евра, а која ќе се наплаќа автоматски кога сме на 20 MB од завршувањето на нашиот бонус на податоците.

Оваа опција може да се деактивира од нашиот кориснички профил, но во случај да не престанете да ги прегледувате сите опции како што направивме, може да се најдете со наплата од 5 евра секој месец.

Пред овој економски проблем, веќе требаше да сфатиме дека сите мени и опции на нашиот кориснички профил се на англиски јазик, нешто што сигурно не е премногу пријатно, особено ако треба да активираме или деактивираме каква било опција за која не ни наплатуваат пример за употреба на дополнителни податоци.

Последното непријатно изненадување што FreedomPop ни го подготви е крстеното како „Автоматско надополнување“, за што автоматски ќе ни се наплаќа 1 € секој пат кога нашето салдо ќе падне под одредена сума.

Од слободен до можноста да нè чини повеќе од 14.99 евра месечно

Секој корисник може да се регистрира со бесплатната стапка на FreedomPop, но Штом не обрнеме внимание, може да завршиме да плаќаме по 14.99 евра секој месец, дури и без да ги трошиме сите што ни нудат бесплатно. На прво место, ако не ја деактивираме опцијата „Тест визуелна говорна пошта“ за која веќе зборувавме, тие автоматски ќе ни наплатат 9.99 евра. Ако, исто така, го допреме лимитот за податоци, достигнувајќи 180 MB, тие исто така автоматски ќе ни наплатат 5 евра.

Стапката на FreedomPop, која се рекламира како тотално бесплатна, несомнено не е толку многу и има неколку резервирани опции, во интерфејс кој е на англиски јазик, во кој несомнено ќе не чини многу работа за да ги деактивираме сите потребни опции, така што ние навистина оваа такса е бесплатна.

Секако, меѓу интересните предности што ни ги нуди овој нов оператор е тоа што тие имаат услуга за клиенти, која првично ве прима на англиски јазик, но тие ви служат на совршен шпански јазик и исто така се обидуваат да ви помогнат многу Нашето искуство при повикувањето на оваа услуга беше повеќе од добро, иако опциите за плаќање за бесплатната цена се многу над и без да навлегуваме во детали.

Мислење слободно

FreedomPop

До вчера, кога FreedomPop го изврши своето официјално слетување во Шпанија, сметаше дека ангажирањето стапка со овој оператор може да биде многу добра опција за огромен број на корисници, кои тешко го користат својот мобилен уред, ниту да се јават ниту да се движат и кои се плаќање износ што во повеќето случаи е помеѓу 6 и 8 евра со кој било оператор на мобилен телефон од многуте на пазарот.

Како и да е реалноста, и сега кога јас самиот се регистрирав во ФридомПоп, го потврдив тоа правењето скок кон овој телефонски оператор е резервирано само за одредени корисници, кои можат и знаат како да ги контролираат сите детали, со цел да се избегне да треба да се изврши голем број плаќања. Знаев каде се носам и имав проблеми со деактивирање на сите бонуси и опции, па не сакам ни да замислам член на семејство кој едноставно ќе се занесува од слободниот збор.

Покрај тоа, уште една неповолност што сега се чини клучна за FreedomPop е тоа што тие не ви дозволуваат да го носите вашиот тековен телефонски број од друг оператор, и ние ќе мора да регистрираме нов во сите случаи, со што ова подразбира. Повеќето од нас имаат број на мобилен телефон многу години, јас конкретно и на пример 15 години и без сомнение не би бил подготвен да набавам нов за да можам да уживам во стапка, без разлика колку е ефтина биди.

Оваа бесплатна цена од FreedomPop може да биде добра опција, многу внимавајќи при ангажирање и подоцна деактивирање на дополнителни услуги, но сега за сега мислам дека маршрутата, барем во Шпанија, ќе биде многу кратка, освен ако не вклучат многу бргу можност за правење телефонски број за пиење од друга компанија.

Добредојдовте на Шпанија FreedomPop, ви благодариме што ни понудивте бесплатна цена со одлични скриени изненадувања и сега само ви посакуваме наскоро да може да се пофалите со стотици илјади корисници.

Што мислите за бесплатната стапка и сите опции што се вклучени и кои не се бесплатни?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско Кампос dijo

  Тоа е измамничка компанија која работи добро за нив

 2.   Бодац Еманоил dijo

  Измама за кражба на измама, пари се украдени од мојата сметка, со деактивирање на услугите од првиот момент