Како да се елиминира присуството на "лажен антивирус" инфилтриран во Виндоус

Лажен антивирус во Виндоус

Во моментот, сè уште постои голема конфузија околу тоа што претставуваат овие „лажни антивируси“, кои би можеле да бидат присутни на нашиот персонален компјутер Виндоус во најмалку очекуваниот момент, во моментот во кој можеме лесно да ги препознаеме, иако, со „горчлив вкус во уста“ поради проблематичната природа на овие видови ресурси.

Идеално, секогаш ќе биде да се обидеме да инсталираме признати антивирусни апликации и да не дозволиме да се водиме според нив совети што се појавуваат на мрежата како „најдобар антивирус“. Следно ќе споменеме одреден број алатки кои ќе ви помогнат лесно да ги елиминирате.

Како лесно да ги препознаете овие „лажни антивируси“?

На многу малку луѓе им се случила оваа ситуација, па затоа треба да бидете будни во случај некогаш да имате такво искуство во животот. Може да има одреден момент во кој алатка од трета страна (како што е AdWare) автоматски се инсталира на вашиот персонален компјутер Виндоус, со некоја друга алатка што навистина ве интересира. Кога инсталацијата е завршена, овој „AdWare“ теоретски започнете анализа на вашиот персонален компјутер (тоа е едноставна анимирана симулација) која подоцна ви нуди како резултат, извештај каде сите ваши датотеки се заразени со вируси.

Лажен антивирус во Виндоус 01

Всушност, тоа не е случај, бидејќи наведената анимација е лажна и има единствена цел те присили да ја купиш официјалната лиценца на вашиот предлог. Проблемот доаѓа подоцна, затоа што кога сакате да ја деинсталирате оваа закана, сфаќате дека некои услуги се оневозможени, вклучително и пристапот до вашата „контролна табла“, уредникот на регистарот, управувачот со задачи, „опциите од папката» меѓу многу други .

RogueKiller

Ако ви се случило нешто многу слично на она што го спомнавме погоре, тогаш пробајте да користите «RogueKiller«, Што ќе ти помогне отстранете ја целата активност што ја извршувал вирусот, тројанецот, интеграција на лажни услуги во Виндоус и многу повеќе.

RogueKiller

Само ќе кликнете двапати на оваа алатка, што ќе започне со анализата веднаш уништувајќи апсолутно сè што сметате дека е засегнато во Виндоус; Иако оваа алатка има основни функции што треба да ги користи лице со малку компјутерско знаење, неколку дополнителни опции можат да бидат многу корисни за специјализирани компјутерски научници, кои се на десната страна.

РКил

Оваа алатка беше првично развиен за да може да го елиминира лажниот антивирус, откако беше добро ажурирано, во моментов, даде поголем потенцијал за употреба за оние кои претрпеле ваков вид непријатности во Виндоус.

РКил

Најважниот дел во «РКил»Се наоѓа во неговата анализа на регистарот на оперативниот систем, бидејќи тука главно дејствуваат овие видови закани. Алатката ќе се обиде да исправете ја секоја аномалија што се случила во таа област, правејќи го практично функционален, така што корисникот може да ја деинсталира наведената закана или едноставно да дозволи «RKill» да го стори тоа автоматски самостојно.

Отстрани лажен антивирус

Алтернатива иако со одредено ниво на ефикасност се наоѓа во «Отстрани лажен антивирус«, Кој има способност да откријте ги и елиминирајте ги овие „лажни антивируси“ доколку се регистрирани во вашата база на податоци.

Отстрани лажен антивирус

Алатката работи сама по себе, бидејќи штом ќе биде извршена, ќе треба да и дадеме наредба да го анализира целиот наш оперативен систем и да отстрани секаков вид закана што може да се инфилтрира од мрежата. На последното, во URL-то на инвеститорот има детални информации за тоа како правилно да се идентификуваат овие „лажни антивируси“, совети што се дополнителна помош за она што го нуди неговиот предлог.

Со која било од алатките што ги споменавме во оваа статија, корисникот може да се обиде вратете ја нормалната состојба на вашиот персонален компјутер елиминирање на овие „лажни антивируси“. Во никој случај не препорачуваме да купувате, бидејќи овие измамнички апликации ќе сугерираат, бидејќи тоа едноставно ќе претставува дека сме платиле хонорар со услуга што не требаше да ја имаме во секое време. Сега, ако треба да направите А. резервна копија на вашиот оперативен систем (со точки за враќање), можеби ќе треба да го користите за да можете да ја вратите функционалноста на Windows за неколку минути.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.