Како да се забрза работата на компјутерот

компјутерски бавно

Компјутерот не забавува преку ноќ. Малку по малку и без да сфатите, ќе биде потребно подолго време да направите сè што ќе го испратите, сè додека не дојде момент кога ќе сфатите дека веќе не работи како првиот ден.

Вината, во најголем дел од времето, е наша, а не на компјутерот. Ако првиот ден работеше како истрел со одредена програма, две години подоцна треба да работи точно исто. Ако не смениле никакви компоненти, опремата е потполно иста како и кога ја земавте од продавницата.Следно ќе ви го покажам чекори што треба да се следат, така што нашиот компјутер работи скоро исто, дури и подобро од првиот ден.

 1. Ако сте купиле десктоп компјутер, сигурно сте го прилагодиле по ваш вкус, па софтверот што доаѓа од фабриката е доволно и неопходен за да работат внатрешните уреди. Ако сте купиле лаптоп, ќе видите дека има многу апликации кои немаат никаква врска со работата на самиот лаптоп, како што се програми за уредување видео, игри за деца, програми за ретуширање фотографии, програми за слушање музика и гледање ДВД .... Сите тие претходно инсталирани програми мора да бидат елиминирани бидејќи тие трошат ресурси и простор што би можеле да ги инвестираме во други работи. За да ги деинсталирате, мора да одиме во Контролниот панел и да влеземе во делот Програми. Е се појави список со сите инсталирани програми. Кликнуваме на оној што сакаме да го избришеме и кликнуваме на деинсталирање.
 1. Целосно ажурирање. Без разлика дали користите Windows или Mac, стандардно е конфигурирано да не известува за нови ажурирања на системот кога се достапни. Овие се генерално безбедносни закрпи и ранливости. Ако не ги сториме, можеби ќе го изложиме на ризик нашиот тим.
 2. Користете антивирус. Секој и кога велам секого, мислам на секого, вирус се провлече во нашиот компјутер. Повеќето бесплатни антивирусни програми го скенираат вашиот компјутер само за вируси, но ако ги најде, нема да ги отстрани. Како што коментирав во претходната статија за опасностите од Интернет за малолетници, трошоците за поправка на вирус се практично исти како што може да ве чини добар антивирус, како што е Norton Internet Security.
 3. Деинсталирајте ги сите програми што не ги користиме. Од време на време, мора да ги разгледаме сите апликации што ги инсталиравме на компјутерот. Многупати инсталираме апликации за да видиме за што станува збор, а потоа забораваме да ги избришеме. Секоја апликација што ја инсталирате го модифицира регистарот на Windows. Секоја измена на регистарот постепено го забавува општото функционирање на компјутерот. Значи, кога ќе завршите со читање на написот, веќе можете да видите кои апликации не ги користите и да ги погодите со удар.
 4. Прегледајте ги програмите конфигурирани да работат кога го стартуваме компјутерот. Откако ќе го вклучиме компјутерот, мора да одиме во лентата каде што се наоѓа времето и да кликнеме на малата стрелка. Usе ни ги покаже иконите на сите апликации што се извршуваат кога компјутерот се стартува. Повеќето, влегувајќи во апликацијата, можеме да ја модифицираме за да не работи кога го стартуваме системот.
 5. Сите оперативни системи, им треба маргина на маневар. Тоа е, релативно дарежлив простор на хард дискот за правилно функционирање. Ако сте од оние кои сакаат да складираат филмови на вашиот компјутер, разгледајте ја опцијата за купување надворешен хард диск за распаѓање на хард дискот.

Ова упатство е валидно без оглед дали сте купиле нов компјутер или го имате подолго време. Земете го стоперката на вашиот мобилен телефон (мислам дека немате при рака) и пресметајте го времето потребно на компјутерот од кога ќе го притиснете копчето за стартување додека не се исклучи светлото на тврдиот диск (заврши со вчитување на сите програми). Потоа следете ги сите наведени чекори и повторно време. Willе видите како времето многу се намали и дека компјутерот работи пофлуидно отколку на почетокот.

Повеќе информации - Практични совети за нашите деца да започнат да сурфаат на Интернет


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.