Како да се запре автоматската репродукција на видеа на веб-страници

оневозможете автоматско репродукција

Речиси вознемирувачка панорама е претставена на различни веб-страници, на кои пристигнавме затоа што таму има важни информации за нас. Додека ја читаме содржината на една статија почнуваме да слушаме и да гледаме неочекувано некакво видео, нешто што го одвлекува нашето внимание и нè принудува на тоа неми звучници за компјутер; Оваа ситуација се должи на фактот дека режимот за автоматско репродукција е активиран во прелистувачите на Интернет.

Со цел да ги пригушиме звучниците и да не слушнеме што се репродуцира видеото во тој момент, можевме притиснете едноставен клуч или одете во лентата за известувања, за да ракувате со иконата на звучникот и таму, исклучете го звукот; Ако не сакате да ја прегледате содржината на овие видеа и напротив, барате алтернатива за да не бидат прикажани автоматски, ние ќе ви научиме мал трик што можете да го користите во кој било Интернет прелистувач каде што, ние ќе деактивирајте ја оваа автоматска репродукција.

Трикови за оневозможување на автоматска репродукција на мултимедијална содржина

Прво ќе се справиме со прелистувачот Google Chrome без да значи дека е поважен од другите. Сè што треба да направите е да го ставите следново во URL-просторот на прелистувачот:

хром: // поставки / содржина

оневозможете автоматско репродукција 01

Откако ќе се појави прозорец, треба да дојдете надолу и конкретно во областа на «Дополнувања«; само треба да го проверите полето што вели «кликнете за да извршите«; Со ова, доколку има некој мултимедијален елемент (особено видео), тој нема да се репродуцира освен ако самите не кликнете на неговото копче за репродукција.

Оневозможете ја автоматската репродукција на Firefox

За сите корисници на Mozilla Firefox има и мало решение, иако бара подобар третман при обид за деактивирање на оваа автоматска репродукција што ја предложивме од самиот почеток; Во овој случај, само треба да го отворите прелистувачот и да го напишете следново во URL-то:

за: конфиг

оневозможете автоматско репродукција 02

Откако ќе мора да ја напишете следнава низа (приклучоци.кликни_ за_игра) во просторот за пребарување. Очигледно ќе се појави единствен резултат, кој мора да го конфигурирате како «Лажни»Според она што го предлагаме на горната слика. Мора да го затворите, а потоа да го отворите прелистувачот Firefox за промените да стапат на сила. Откако ќе го сторите тоа, секогаш кога ќе најдете веб-страница каде што постојат овие типови на елементи, таа нема да се репродуцира автоматски, туку кога ќе кликнете на неа, нешто многу слично на она што го предлагаме во Google Chrome.

Оневозможете ја автоматската репродукција во Opera

За корисниците на прелистувачот Opera, постои и одлична алтернатива со иста цел. Сè што треба да сториме е насочи не кон нејзината „конфигурација“, што можете да го направите користејќи комбинација на копчиња CTRL + F12. Прозорецот што ќе се отвори ќе ви покаже неколку функции и треба да отидете на оној што вели „Веб-страници“.

оневозможете автоматско репродукција 03

Сликата што ја сместивме на врвот илустрира на подобар начин што треба да направите, односно мора да го активирате полето каде што приклучокот ќе ја запре автоматската репродукција на мултимедијалните елементи на веб-страница. Ефектот ќе биде ист како што беше предложен во претходните прелистувачи.

Оневозможете автоматска репродукција во Internet Explorer

Како што се очекуваше, корисниците на Internet Explorer исто така имаат можност да ја оневозможат оваа автоматска репродукција; Иако постапката е малку посложена за следење, но резултатите ќе бидат исти како и оние презентирани во другите прелистувачи за кои претходно разговаравме. Ние ќе предложиме да ги следите чекорите подолу за подобро разбирање:

оневозможете автоматско репродукција 04

 • Отворете го прелистувачот Internet Explorer.
 • Кликнете на малото тркало што се наоѓа горе десно.
 • Од таму изберете ја опцијата «управувајте со додатоци".
 • Windowе се отвори нов прозорец.
 • Одете на првата опција (што обично вели „Лента со алатки и екстензии").
 • Користете го лизгачот од десната страна за да го лоцирате додатокот Shcokwave.

оневозможете автоматско репродукција 05

 • Кликнете на него со десното копче на глувчето и изберете ја опцијата «повеќе информации".
 • Windowе се отвори нов прозорец.
 • Мора да ја изберете опцијата во последниот дел што вели «Отстранете ги сите страници".

оневозможете автоматско репродукција 06

Со секој од триковите што ги спомнавме, отсега можете да ја посетите која било веб-страница и ќе сфатите дека видеата нема да се репродуцираат автоматски, туку ќе чекаат, да кликнете на соодветното копче.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.