Како да се измери растојанието помеѓу две точки со помош на Google Maps

растојание со „Гугл мапс“

Секој ја користел услугата Google Maps барем еднаш во животот за да се обиде да најде адреса во одреден регион, провинција, град или земја во која е заинтересиран. Повеќето луѓе ги користат овие информации за да знаат по кој пат треба да одат да се оди од едно конкретно место до друго, сосема поинакво.

И покрај фактот дека денес би можеле да се потпреме на ГПС за да ја знаеме точната рута што треба да ја следиме, има и такви кои можеби ќе сакаат испланирајте маршрута од одредена точка до целосно далечна но, знаејќи ја растојанието дека ќе мора да се движите до крај. Благодарение на новата функционалност што Google ја предложи во својата алатка за мапи, сега би можеле да се запознаеме со точното растојание што постои помеѓу овие две точки.

Компатибилност на Google Maps со веб-прелистувачот

Потребно е само да имате добар Интернет прелистувач за да можете да ја користите новата опција на Google Maps; Ова не само што вклучува Google Chrome, туку и Mozilla Firefox, Microsoft Internet Explorer, Opera и неколку други. Во прва инстанца, сè што треба да направите е да отидете на URL-то што ќе го поставиме подолу:

google.com/maps/preview

Откако ќе бидете во насоката што ја предложивме погоре, ќе можете да видите конвенционална мапа на светот. Првиот чекор би бил да се обидеме се лоцираме на местото што сакаме да го истражиме, треба да го искористиме просторот во горниот лев дел каде што ќе треба да го напишеме името на градот или во најдобрите случаи, точната адреса на улицата од каде што сакаме да започнеме на трасата што треба да се програмира.

Практично, ова би бил најважниот чекор, бидејќи остатокот од нашата задача претставува неколку трикови за усвојување. Ако веќе сте ја лоцирале точката од каде што сакате да ја испланирате вашата рута, треба само да го насочите покажувачот на глувчето кон таа страница и да го изберете со десното копче за да се појавува контекстното мени. Ставивме мал пример со неговото соодветно снимање, што може да го видите подолу:

измерете ги растојанијата во мапите на Google 01

Како што можете да видите, во контекстуалното мени има неколку опции за избор, што е оној што е заинтересиран за моментот оној што вели «измери растојание« Кога ќе го изберете, ќе се појави кружна ознака на местото каде што го поставивте покажувачот на глувчето; сега само треба да го насочите истиот покажувач на глувчето кон место далеку од оригиналот, кое ќе стане дестинација каде што сакаме да одиме.

измерете ги растојанијата во мапите на Google 02

Само со кликнување на дестинацијата, ќе се повлече права линија што практично ви го кажува „линеарното растојание“ што постои помеѓу овие две референтни точки.

Како да се измери реалното растојание на „нелинеарни“ патувања

Информациите што можевте да ги добиете користејќи го методот што го споменавме погоре, може да бидат „разочарувачки за многумина“ затоа што патеката се прикажува на линеарен начин. Таму не се зема предвид дека постојат одредени кривини или патеки во кои треба да поминете низ мал лавиринт за да стигнете до крајната дестинација. Google помисли практично на сè со оваа нова функционалност на мапите, бидејќи корисникот може да ја разликува оваа линеарна форма.

измерете ги растојанијата во мапите на Google 03

Сè што треба да направите е да го поставите покажувачот на глувчето над кое било место што сакате да го измените на линеарната патека и потоа да го поместите во насоката што ја сакате. Така можеме многу лесно да стигнеме прилагодете ја оваа рута на обликот на секоја од улиците со своите облини и агли. На крајот, ќе имаме вистинска далечина за патување; Несомнено, ова ќе биде голема помош за сите нас, бидејќи веќе ќе знаеме колку треба да патуваме од едно до друго место и со тоа, што ќе претставува за нас кога станува збор за пешачење, возење велосипед, па дури и потрошувачка на гориво што можеби ќе ја бараме за оваа активност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.