Како да се исчистат винилните плочи

чисти плочи за винил

Се чини дека во последно време, во самиот технолошки свет во кој живееме, се повеќе луѓе ги враќаат старите винил плочи да уживаат во нив, или за носталгија, за квалитет на звук или, едноставно, заради тоа што не ги чувале во фиоката и им давале одредена употреба. Пред овие години има дури многу уметници и музички групи кои исто така одлучија да ги објават своите нови дела во винил формат, како што тоа го бара одреден дел од пазарот.

Без да одам понатаму, за време на пишувањето на овој напис уживам во винил-плоча што датира од 1984 година, и иако нема квалитет на сегашното аудио ЦД, таа носталгија нè враќа неколку децении наназад, каде да најдеме Одредени недостатоци на звукот на винил му даваат убавина што ги карактеризира. Но, тоа исто така нè тера да се прашуваме како можеме да ги исчистиме нашите дискови став добиете највисок квалитет и чувајте ги во најдобра можна состојба. Дали се поставува и тоа прашање? Придружете ни се и ќе ги откриете најдобрите методи за да го направите тоа.

Се разбира, првото нешто што треба да се има предвид е да не се водите од фотографијата на насловната страница. Никогаш не мијте го винилот под млаз водаОсвен ако не сакате убава тркалезна тежина од хартија од вашата омилена група. При чистење на винил, ќе мора да го земеме предвид нивото на нечистотија што го има дискот. Винил кој се чувал во складиште 20 години не е ист со плочата што ја користиме често.

Четка од јаглеродни влакна

исчистете го винилот со четка

Наједноставниот метод за чистење на површинска нечистотија и прашина е А. четка од јаглеродни влакна. Дека името не ве вознемирува, добро неговата цена се движи помеѓу околу 10 и 20 евра, без да одам понатаму на Амазон можете да најдете една од марката Хама околу 10 евра. Неговата употреба е едноставна како и поминете го пред и по репродукцијата на дискот, и само е потребно да се биде претпазлив со не вршете премногу притисок за да не навлезат влакната во браздите и да ги оштетат.

Меѓу неговите цели е и онаа на Елиминирајте го можниот статички електрицитет на површината на винил, така што ова ќе спречи да привлече повеќе нечистотија. Со оваа едноставна алатка ќе постигнеме подобрување на состојбата на зачувување на нашите записи и, пред сè, подобрување на квалитетот на звукот.

Кадифена четка за чистење на винил плочи

четка за чистење на винил

Можеме да кажеме дека ова решение е прв братучед од претходниот дел. Во основа се заснова на истиот принцип, со единствена разлика што е материјал за четкиДека тоа е кадифе наместо јаглеродни влакна. Тоа е помек материјал, така имаме помал ризик од оштетување на дискот. Лошата страна на кадифената четка?

Главно тоа привлекува повеќе нечистотија, па од време на време ќе ни треба да ја чистиме со алкохол, на пример, и оставете го да се исуши. За помалку од десет евра го имаме овој комплет која, покрај тоа што содржи кадифена четка, вклучува крпа од микрофибер и мала четка за чистење на иглата од нашиот грамофон.

Чистење на винил со производи што ги имаме дома

Но, смири се. Ако ги немате двете четки што ви ги покажавме претходно или не сакате да ги купите, не грижете се. Постојат алтернативи за чистење на винилите со производи што ги имаме дома, или дека во случај да ги нема, можеме да купиме лесно и ефтино. Не, не зборуваме за ставање на плочите под чешма, туку за Едноставни предмети како што се крпи со микрофибер, крпи за прашина или дури и марамчиња за чистење очила. Дали се сеќавате кога објаснивме како да го исчистите вашиот мобилен екран? Па, многу елементи се вообичаени за чистење на винилни плочи.

винил плочи

Многу е важно избегнувајте употреба на предмети како што се тоалетна хартија или салфетки, бидејќи тие даваат остатоци што можат да го оштетат винилот. Ние исто така мора да ги земеме предвид кога користите крпа од микрофибер направи го сосема нов, дека никогаш не сме го користеле за чистење на нешто друго, и тоа Ајде да го измиеме или да го користиме за други цели по неколку намени, и повторно да користиме нова. Со ова ќе избегнеме гребење на дискот поради можни честички што останале како резултат на чистење на други елементи.

Како што видовте, чистењето на винил плоча е многу едноставна задача и дека не бара скапи или тешко наоѓачки специфични елементи, и дека е рамномерно Може да се направи со елементи за чистење што ги имаме дома, иако мала инвестиција во една од четките прикажана погоре Тоа ќе ни овозможи да ги одржуваме нашите винили во подобра состојба и да продолжиме да го добиваме тој квалитет на звукот многу подолго..

препорачуваме не користете алкохолБидејќи содржи низа киселини и растворувачи кои се штетни за материјалот и можат да ги направат нашите скапоцени дискови бескорисни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.