Како да ги користите алармот и будењето во Windows 10

будилник и будилник во Виндоус 10

Виндоус 10 е новиот оперативен систем на Мајкрософт што го користат голем број луѓе (вклучително и нас) за да тестирајте ја секоја од нејзините нови карактеристики. Малку по малку, откриен е значителен број на алатки кои го привлекоа вниманието на целата заедница и меѓу кои се издвојува, нејзината родна алатка за будилник и будилник.

Пред неколку дена веста за новото и одличното ажурирање понудено од Microsoft за Windows 10, нешто што треба да го проверите ако ја користите неговата техничка верзија. Во оваа статија ќе го споменеме начинот на работа со оваа алатка што ја предложи Мајкрософт и дека можете да ја најдете и во Виндоус 8, иако нема да ја најдете во верзии пред неа.

Функција за аларм во Windows 10

Новата алатка што доаѓа стандардно инсталирана во Windows 10 главно размислува за три функции, да биде првиот од нив оној што ќе го споменеме во овој момент, односно до алармот. Со цел да го лоцираме, препорачуваме:

 • Пријавете се на Windows 10.
 • Дека ќе кликнете на копчето за стартување (долу лево)
 • Напиши го зборот «аларми«

Со овие мали чекори алатката веднаш ќе се појави во резултатите; ние само треба да го избереме за да можеме да уживаме во него на цел екран; оваа алатка спаѓа во категоријата „модерни апликации“ за што, може да го гледате со изглед што размислува за „Новиот кориснички интерфејс“; Кога ќе го стартувате, ќе најдете екран многу сличен на следново.

будилник и будилник во Виндоус 10

Во оваа слика ќе можете да забележите присуство на трите функции на кои се повикавме од самиот почеток, а тоа се алармот, тајмерот и стоперката. На десната страна има мала икона со знак «+», која можете да ја изберете ако сакате да додадете дополнителен аларм. Само со допирање на бројот (што претставува време) што се наоѓа во централниот дел на кругот, интерфејсот ќе се промени. За да го направите тестот, можете да ставите a аларм на десет за да проверите дали можете да додадете колку аларми сакате.

Windows 10 аларм

Навистина е спектакуларно, каде што треба да го дефинирате времето само со поместување на малиот лизгачки круг што е внатре; лизгачкиот круг на надворешниот периметар ги претставува минутите. Можете исто така да дефинирате како треба да се активира овој аларм, т.е. ако сакате ringвони секој ден или само некои од нив; од една страна има „areвона“, има голем број од нив и од кои можете да изберете, кое и да е омилено. Само допрете (или кликнете) на иконата за мала игра покрај секој од овие звуци за да го слушнете нивниот звук.

Откако ќе ги дефинирате параметрите на овој аларм, само треба да се вратите на претходниот екран и потоа да ја изберете иконата на bвончето на која пишува „деактивирано“ за да го вклучите во режимот "вклучено".

Функцијата на тајмерот во Windows 10

Ова е другата функција што е интегрирана во овој оперативен систем; има текст кој вели «одбројување«, Бидејќи тоа е она што оваа алатка всушност ќе го постигне.

Тајмер во Windows 10

Како и порано, внатрешниот круг ќе ви помогне да ги дефинирате записниците и надворешниот круг секундите. Можете да додадете онолку аларми што сакате со знакот „+“. За да го стартувате тајмерот, само допрете ја (или кликнете) на иконата во средината на кругот, која е во форма на „игра“.

Функција на стоперката во Windows 10

Без сомнение, ова е најлесната функција за извршување, бидејќи само треба притиснете го копчето во средината на кругот и дека има икона многу слична на онаа на «репродукција».

стоперка во Виндоус 10

Практично нема ништо друго со оваа функција, бидејќи може да се цени дека времето почнува да работи откако ќе се притисне ова копче.

Како што можете да му се восхитувате, новата опција е вградена во Виндоус 10 до користете ги алармите, тајмерот или стоперката нуди огромни можности за оние кои сакаат да ги користат овие ресурси наместо да ги користат на нивните соодветни мобилни телефони.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   XtremWize dijo

  Алармот не е нов во Windows 10, тој веќе беше претходно инсталиран во Windows 8.

  1.    Родриго Иван Пачеко dijo

   Поздрав XtremWize ... помислив ако го споменав во статијата. Апсолутно сте во право, часовникот е присутен уште од Виндоус 8 и затоа ќе се објави друга објава каде што ќе бидат споменати алтернативи за Виндоус 7. Благодарам за појаснувањето, тоа е многу валидно бидејќи многумина не ги знаеја тие информации.

 2.   Фелипе Д. (@PipeFG) dijo

  Дали работи со исклучен компјутер?

  1.    Judith dijo

   Нема да работи кога компјутерот хибернира или е исклучен.
   Алармите ќе се огласат кога апликацијата е затворена, звукот е исклучен, вашиот компјутер е заклучен или е во режим на мирување.

 3.   Usусепе dijo

  Бидејќи алармот не работи кога будилникот е исклучен, колку смешно ќе ја оставам опремата вклучена, за тоа купувам традиционален будилник. Ви благодарам

 4.   Даниел dijo

  Го прашував ова веќе некое време ... алармите никогаш не ми се слушаат ако звучеа, но се чини дека веќе никој од Windows не ми одговори, се надевам тука. Поздрав

 5.   Моро dijo

  Се согласувам, со usусепе не наоѓам многу смисла ако компјутерот не се вклучи. Оваа операција е телевизија со години. Благодарам за објавата што сакав да видам како функционира.

 6.   Карлос Малдонадо dijo

  Сакам да знам како можам да го поправам нормалниот часовник на екранот, како гаџет, прозорец 10

 7.   ВОВИС dijo

  НЕ знам како да го деактивирам алармот .... благодарам

 8.   Даниел Алехандро Девеса Артеага dijo

  ITЕ ЈА ПРОБАМ И ТОГАШ ПРИЈАВИ.

  БЛАГОДАРНОСТ

<--seedtag -->