Како да го користите и преземете Бајт, наследникот на Вин

Бајт

Сигурно повеќе од еден од присутните веќе знае или знаеше веб-страница на Vine, која исто така стана апликација достапна за iOS и Android уреди. Па, сега по некое време можеме да кажеме дека следната верзија на таа апликација е веќе достапна за секого и се вика бајт.

Vine во основа му дозволуваше на корисникот да прави кратки, смешни, креативни видеа, трикови за учење или што и да посака корисникот за многу кратко време како јамка или GIF, тогаш ова видео може да се сподели на социјалните мрежи на едноставен начин. Новата апликација наречена БајтДоаѓа подоцна за да останеме и денес ќе видиме на едноставен начин како можеме да ја користиме оваа апликација од нашиот мобилен уред, било да е тоа iPhone или кој било уред со Android.

Пред да започнеме со деловна активност, да видиме кој ја создаде веб-страницата Vine, која подоцна стана апликација за мобилни уреди и беше доста успешна, зошто да не ја кажеме. Креаторите на оваа апликација беа Дом Хофман, Јакоб Мартинен и Рус Јусупов во јуни 2012 година, така што ова е навистина апликација за ветерани. Оваа апликација беше купена истата година од Твитер, кога сите мислевме дека може да има спектакуларен пораст, заврши во заборав. Денес имаме и други апликации слични на Vine, па можеме да кажеме дека беше една од првите што понуди ваков вид на услуга.

Конечно, платформата ќе престане да ги нуди своите услуги, најавувајќи дека повеќе не може да се прават видеа на Vine во октомври 2016 година и иако некои корисници можеа да продолжат со преземање и прегледување содржина, тоа не беше исто. Лозата го смени името во 2017 година да се вика Vine Camera и корисниците можеа да поставуваат видеа, но не нуди складирање, па престана да се користи толку широко. Минатите години неговото неодредено одложување беше потврдено од страна на економски проблеми во поголема мера.

Опции за бајти

Вино дозволено да создава видеа од околу 7 секунди

Создавањето видеа на Vine беше придружено со негово последователно објавување на социјалните мрежи како што е самиот Twitter, Facebook или слично, па затоа овие видеа од 6 или 7 секунди максимум на почетокот беа доволни за секого. Со текот на времето, платформата продолжи да се користи, но во помала мера, така што за да се изврши притисок беше одлучено да се продолжи времето што корисниците можат да го снимаат и ова помина до 140 секунди.

Но, конечно, сè снема на ништо, бидејќи смртта на Хофман направи сè да престане, до неодамна кога друг од креаторите реши да го пласира на пазарот нова апликација за натпреварување или дури и надминување на постоечката, вклучувајќи го и добро познатиот ТикТок. Тие знаат дека е тешко, но ништо не е невозможно во светот на мобилните апликации затоа е најдобро да се обидат.

Бајт

Бајт е тука да остане

Апликацијата нуди целосно обновување на она што го имаше оригиналната апликација Vine, но во реалноста е слични во однос на функциите и одликите понудени на корисникот. Важно е да се напомене дека овие апликации се тотално бесплатни на двете платформи и дека на крајот на овој напис можете да ги преземете.

Апликацијата нуди свои храна за истражување на целата содржина на едноставен и брз начин на самиот почеток, тој исто така нуди многу опции за уредување на нашиот профил директно од нашата сметка и можеме да добиваме известувања, како што се видеата што најмногу ни се допаѓаат или да ги создаваме нашите сопствени брзо.

Дом Хофман, сака да ги привлече сите „инфлуенсери“ актуелни и оние што доаѓаат, за ова тој сака да ја монетизира содржината, нешто што е многу важно денес за оние кои се посветени на создавањето на ваков тип на содржина. Инстаграм, Фејсбук, ТикТок и другите социјални мрежи се важен извор на приход за креаторите, затоа мора да ги мотивирате да се приклучат на Бајт и што подобар начин да им понудите монетизација на најпопуларните:

Наскоро ќе воведеме пилот-верзија на нашата партнерска програма што ќе ја користиме за да им плаќаме на креаторите. Бајт ги слави креативноста и заедницата, а наградувањето на креаторите е важен начин за поддршка на креаторите. Останете во тек за повеќе информации

Не можеме да кажеме многу повеќе за тоа, а тоа е дека да се има монетизација за вашата работа е нешто што сите го сакаме и се чини дека фокусирањето на овие типови апликации кои се навистина социјални мрежи кон создавање на монетизирана содржина. 

Бајт-1

Бајтот работи лесно

Првото нешто што треба да се каже е дека во моментов има малку содржини на нашиот јазик, но веќе пронајдовме неколку интересни видеа. Вистината е дека таа е прилично интуитивна и можеме да започнеме со тоа што во апликацијата за iOS (што е местото каде што сме ја тестирале) работи преку регистрација на Apple или Google, така што нема да имаме проблеми со регистрација. Откако оваа постапка ќе помине можеме да започнеме да ги создаваме нашите видеа во „јамка“ кратко траење со притискање на централното копче и дозволување пристап до камерата и микрофонот. Тогаш ќе биде во ваши раце да ги споделите или не, генерално, тоа е многу едноставно.

Можеме да го користиме и пребарувачот што се појавува во форма на лупа за да најдеме секаква содржина, пристап директно до нашиот профил За да ја смените сликата, да направите прилагодувања во наше име, да активирате известувања и исто така нуди можност за одјавување или бришење на сметката директно, многу е едноставно да ја избришете вашата бајт сметка ако не ви е пријатно.

Да преземете Бајт за вашиот iOS или Android уред, едноставно е како да пристапите директно до продавницата на апликации од самиот уред и да преземете или кликнете на врските што ве оставаме веднаш подолу. Тоа е тотално бесплатно И, можете да започнете да ја креирате вашата содржина директно од денес за да бидете креативни и да му ја покажете на светот од вашиот уред со Android или iOS.

Huddles: Поврзете се со создавачите (врска на AppStore)
Huddles: Поврзете се со креаторитеслободен
Гужви
Гужви
Развивач: Clash App, Inc.
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->