Како да купите од Wallapop?

Млада жена пазарува во Валапоп

Wallapop е онлајн платформа и мобилна апликација која им овозможува на корисниците да купуваат и продаваат половни предмети. Основана е во Барселона во 2013 година и се прошири во неколку земји во Европа.

Корисниците на Wallapop можат да објавуваат бесплатни реклами за да продаваат предмети како облека, електроника, мебел, па дури и автомобили. Платформата користи и геолокација за да им ги покаже на купувачите најблиските продавачи до вашата локација.

Wallapop делува како посредник помеѓу купувачите и продавачите, наплаќајќи провизија за секоја трансакција. Денес ќе ви кажеме сè што треба да знаете за безбедно да купите во Wallapop и дека сè пристигнува во најдобри услови.

Како функционира Wallapop шопингот?

Wallapop работи како пребарувач и каталог за купувачите. И на веб и во апликацијата, можете да пребарувате што ви треба или да прелистувате по категории на производи. За да ги усовршите вашите пребарувања, можете да користите филтри како што се статусот на производот, опсегот на цените и локацијата.

Со промена на локацијата, ќе можете да ги видите ставките достапни во одреден град или заедница. Кога ќе изберете производ, ќе видите дополнителни детали за производот и продавачот, како што се нивната репутација (во систем со 5 ѕвезди) и оценките за нивните претходни продажби.

Можете исто така да ја зачувате објавата како омилена, за полесно да ја најдете во иднина. Доколку одлучите да купите, можете да го контактирате продавачот преку копчето «разговарате» во публикацијата и договорете ги условите за плаќање и испорака.

Wallapop исто така делува како посредник за плаќање и испорака. Откако ќе го добиете купувањето, ако сè е како што е договорено, можете да го оцените продавачот со оценка од 0 до 5 ѕвезди и да оставите краток коментар. Продавачот исто така ќе го оцени нивното искуство со вас како купувач.

Купете од Wallapop

Како да го најдам она што го барам на Wallapop?

Ако барате одредена ставка на Wallapop, постојат неколку стратегии кои можат да ви помогнат да го пронајдете она што го барате. Првото нешто што треба да направите е да поставите локација на вашиот профил за да можете да ги видите производите што другите корисници ги продаваат во ваша близина.

поставете ја вашата локација

За да ја утврдите вашата локација од апликацијата Wallapop, мора да пристапите до вашиот профил и да ја изберете опцијата „Додај“ во делот „Локација“. Таму каде што можете да ја внесете вашата адреса или поштенски код. На интернет е исто, но мора да кликнете на „Обележи ја локацијата“.

Откако ќе ја поставите вашата локација, можете да пребарувате Wallapop и да ги зачувате критериумите за пребарување за лесен пристап во иднина.

Зачувајте пребарување

За да зачувате пребарување на Wallapop, едноставно кликнете на иконата за срцето веднаш до лентата за пребарување.

Во делот „Омилени“ на лентата за навигација во апликацијата или во страничното мени во веб-верзијата, ќе ги најдете критериумите за пребарување што сте ги зачувале и ќе можете да креирате нови пребарувања од оние што веќе сте ги зачувале.

Купете од Wallapop

Филтрирајте ги резултатите од пребарувањето

Ако она што го барате е многу специфично, не можете да го најдете во близина на вашата локација или има премногу резултати, можете да ги користите филтрите за пребарување. Филтрите се наоѓаат на врвот на главниот ѕид на Wallapop.

Овие филтри ви дозволуваат да го намалите вашето пребарување на категорија. Можете исто така да го поставите градот во кој сакате да пребарувате, да го одредите растојанието за пребарување и да ги сортирате резултатите по растојание, возраст на рекламите, цена, меѓу другото.

зачувај објава

Откако ќе најдете производ што ве интересира, можете да го зачувате како омилен за да го имате постојано лоцирано.

Едноставно притиснете ја иконата за срцето што ќе ја најдете на страницата со детали за производот и таа ќе се зачува во делот „Омилени“ на лентата за навигација во апликацијата или во страничното мени во веб-верзијата.

Ако сакате да отстраните омилена од листата, едноставно притиснете ја иконата во облик на срце повторно и ставката ќе исчезне од списокот.

Се надеваме дека овие совети ќе ви помогнат да го пронајдете она што го барате во Wallapop. Сега да видиме како да контактираме со купувачот за да го финализираме купувањето.

Како да контактирате со продавачот и да го затворите договорот на Wallapop?

Доколку сте заинтересирани за производ, можете да контактирате со продавачот преку разговор, да ја затворите зделката, да платите и да се договорите за условите за испорака или подигање на производот. Сè од самата апликација или веб-страницата Wallapop.

Контактирајте го продавачот

За да започнете разговор, мора да пристапите до публикацијата на производот и да кликнете на копчето „Разговор“. Откако зделката ќе се затвори, ќе мора да се договорите меѓу себе за условите на трансакцијата, како што се плаќањето и испораката.

Сите отворени разговори со продавачите се достапни во „Поштенско сандаче“ на лентата за навигација. Секој разговор содржи информации за последната врска на продавачот и за растојанието меѓу нив (врз основа на локацијата регистрирана во профилот).

Купете од Wallapop

 

Платете за производ на Wallapop

Откако ќе го затворите договорот, доколку сте се согласиле да го испратите производот, можете да го извршите плаќањето преку различни методи како што се Wallapop паричник, PayPal или банкарска дебитна или кредитна картичка. Не се прифаќаат виртуелни или припејд картички.

 

Плаќањето преку паричникот Wallapop или PayPal е веднаш, додека кај картичките се врши претходно овластување со задржување на наплатата додека продавачот не ја потврди пратката или не ја откаже трансакцијата.

Ако сте се согласиле лично да го подигнете производот, можете да платите преку апликацијата Wallapop без да носите готовина. Ако потврдите дека производот е точен, апликацијата ќе генерира QR-код што продавачот ќе го скенира за да го прифати плаќањето.

Добијте го вашиот производ со Wallapop Shipping

Wallapop Envíos е услуга која овозможува безбедни пратки на производи објавени на Wallapop, користејќи транспортни компании како Correos, Seur, Bartolini или CTT. Купувачот мора да го користи копчето „Купи“ и да го избере начинот на испорака и плаќање.

Продавачот мора да ја потврди пратката и двајцата можат да го следат напредокот на пратката во апликацијата или веб-страницата Wallapop, како и на веб-страницата на транспортната компанија. Откако ќе се прими пакетот, продавачот автоматски ја прима исплатата во својот паричник.

Купувачот може да побара пратка до неговиот дом или работа, или да избере место за наплата на транспортната компанија). Ве молиме имајте предвид дека секој код за испорака е дизајниран да испорача еден производ, така што пратките не можат да се групираат или поделат.

Купете од Wallapop

Дали купувањето во Wallapop има некаква цена?

Иако регистрацијата во Wallapop е бесплатна, купувањето производ има имплицитни трошоци, кои ги презема купувачот. Најпрво, за секое купување што се плаќа преку апликацијата се применува провизија до 10% од трошокот за концептот „осигурување“.

За купувања помеѓу 1 и 25 евра, „осигурувањето“ има трошок од 1,95 евра. За производи помеѓу 25 и 1000 евра осигурувањето е променливо, помеѓу 5% и 10%. За купувања помеѓу 1000 и 2500 евра, трошокот за осигурување е фиксен и 50 евра.

Дополнително, услугата за испорака има дополнителен трошок, кој зависи од избраниот модалитет, видот на производот и дестинацијата.

Зошто да купувате од втора рака?

Купувањето половно е ефикасен начин да го добиете она што ви треба по пониска цена, што може да ви помогне да заштедите пари за вашите купувања. Но, надвор од ова, купувањето од втора рака има позитивно влијание врз животната средина.

Секој пат кога купувате нешто половно, во Wallapop или на кое било друго место, придонесувате за поодговорна потрошувачка, бидејќи давате втор живот на производ кој инаку би можел да заврши во ѓубре.

Купете од Wallapop

Со купување на втора рака, помагате да се намали хиперпродукцијата и трошењето на ресурсите што се случуваат кога се прават нови производи.

Продажбата на втора рака е исто така корисна за општеството и животната средина. Со продажба на вашите предмети што повеќе не ви се потребни или не ги користите, можете да ослободите простор во вашиот дом, да заработите дополнителни пари и да го намалите бројот на предмети што завршуваат во ѓубрето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.