Како да се намали тежината на Gif анимација со Gif Reducer

Намалувач на Gif

Анимираниот Gif не е ништо повеќе од слика со одреден број рамки вклучени во една датотека. Благодарение на оваа одлика, можеме многу лесно да ја вклучиме на одредена веб-страница за да се прикаже со соодветната анимација; ако имаме датотека која е преголема и тешка, Gif Reducer ќе ни помогне да го намалиме на минимум.

На мрежата има неколку алатки кои можат да ни помогнат лесно да развиеме Gif анимација заснована на независни слики, нешто што подоцна може да предизвика создавање на премногу тешка датотека, ако не правилно оптимизиран број на бои. Во зависност од одредени карактеристики, можеме ефикасно да го користиме Gif Reducer и да добиеме лесна датотека што веќе може да ја обесиме на веб-страница или која било друга слична средина.

Добрите и лошите страни на користењето на Gif Reducer

Откако ќе отидеме на официјалната веб-страница на развивачот на оваа онлајн алатка (Намалувач на Gif) ќе забележиме многу едноставен интерфејс за ракување. Постојат само две опции за увоз во нашата анимирана датотека, а тоа се:

  1. Едно копче за избор на анимиран Gif преку прелистувачот на датотеки.
  2. URL адресата на местото каде што е хостиран овој анимиран Gif.

Малку подолу има неколку дополнителни опции, кои ќе ни помогнат да го направиме конечниот резултат ја имаат истата верност на сликата како и оригиналот.

Конечно, само ќе треба да го притиснеме копчето на дното (Намалете го) така што процесот започнува во тој момент. Единствениот недостаток што може да се најде во ограничувањето што го нуди Gif Reducer, нешто што можете да го забележите на горниот дел од нејзината веб-страница. Токму таму се споменува, дека еМаксималното ограничување за да можете да користите датотека е 2 MB; Ако сме имале низа слики, веќе им се придруживме за да формираме анимиран Gif, сигурно добиената датотека ќе има поголема тежина од ограничувањето што го нуди оваа алтернатива.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.