Како да одите од PDF во JPG

PDF-датотеките станаа главната дигитална алатка кога станува збор за споделување документи преку Интернет, или преку е-пошта, апликации за пораки ... Датотеките во PDF формат, кратенката за Преносен формат на документи, ни овозможуваат да ги зачуваме во неговата внатрешност и слики и текст и е развиен од Adobe Systems станувајќи отворен стандард во јули 2008 година.

Со текот на годините, сите оперативни системи, и мобилни и десктоп, нудат компатибилност со овие типови датотеки, така што не е потребно во кое било време да инсталирате апликација од трета страна за да имате пристап до информациите што ги содржат. Станува сè почесто овие видови документи да содржат слики. Ако сакате да знаете како да се оди од PDF во JPG, подолу ви покажуваме како да го направите тоа.

A la hora de convertir archivos en formato PDF a JPG tenemos a nuestra disposición un gran número de opciones, ya sea a través de aplicaciones específicas o bien con aplicaciones que podemos tener instaladas en nuestro equipo pero que desconocíamos que podían realizar esa función.

Pasar de PDF a JPG sin instalar aplicaciones

No todo el mundo está dispuesto a instalar una aplicación si únicamente tiene que realizar este proceso de conversión de forma esporádica. Para estos casos, aunque el proceso pueda ser más lento que si lo hacemos en nuestro equipo, es la mejor opción que tenemos a nuestra disposición. Además es completamente gratuita.

ILovePDF

De PDF a JPG sin instalar aplicaciones

Con este curioso nombre encontramos uno de los mejores servicios online para pasar las páginas que forman parte de un documento en formato PDF a JPG de forma independiente. El proceso para realizarlo es muy sencillo, ya que tan solo tenemos que arrastrar el archivo en formato PDF a la página web para que de comienzo el proceso de conversión.

Pero antes, IlovePDF nos permite seleccionar si queremos que se encargue automáticamente de extraer únicamente las imágenes en formato JPG, o que convierta cada página a JPG, opción recomendada. Una vez hemos seleccionado la opción deseada pulsamos en Convertir a JPG.

Мал пад

Smallpdf, pasar de PDF a JPG

Otro de los excelentes servicios web que nos permiten pasar de PDF a JPG sin tener que instalar aplicaciones de terceros es Мал пад. Este servicio nos permite utilizar archivos en formato PDF que se encuentran almacenados en Google Drive o en Dropbox, además de obviamente en nuestro equipo.

Una hemos vemos seleccionado el archivo, Smallpdf nos ofrece dos opciones: Extraer las imágenes de forma individual o bien Convertir páginas completas. Siempre es recomendable seleccionar esta última opción si no queremos tener que volver a repetir el proceso, ya que el algoritmo de detección no suele hacer bien su trabajo si las imágenes tiene zonas con colores claros.

Pasar de PDF a JPG

Уредници на слики, како Adobe Photoshop, Pixelmator или GIMP, no solo nos permite editar fotografías, sino que además nos permite editar los archivos en formato PDF para extraer, en su máxima calidad, las imágenes que se encuentran en su interior. Al abrir un archivo en formato PDF, en primer lugar el editor nos preguntará cual es la página que queremos abrir, lo que puede convertir este proceso en tedioso si el número de imágenes a extraer es muy elevado.

Одете од PDF во JPG на Windows

PDF во JPEG

Од PDF до JPG на Windows

Еден од најдобрите апликации што го имаме на располагање во Microsoft Store е PDF до JPEG, апликација што е достапна за бесплатно преземање. Работата на апликацијата е многу едноставна, бидејќи ние треба само да ги избереме PDF-датотеките и да кликнеме на Конвертирај за да ги извлечеме сите слики во JPEG формат.

Преземете PDF на JPEG

PDF на слики

PDF на слики

Друга алтернатива што ја имаме на располагање во Microsoft Store е PDF to Images, бесплатна апликација што ни овозможува извлечете слики од PDF-датотеки во серија, што ќе ни овозможи да заштедиме многу време ако бројот на PDF-датотеки од кои сакаме да ги извлечеме сликите е многу голем.

Преземете PDF на слики

Одете од PDF на JPG на Mac

Преглед

Одете од PDF во JPG со Преглед

Прегледот е бесплатна апликација достапна во сите верзии на macOS, апликација што ни овозможува да извршуваме голем број функции за кои другите екосистеми бараат апликации од трети страни. Една од нив е можноста да бидете во можност пренесете PDF-слики во JPG, за да може да ги уредуваме подоцна или да ги споделуваме.

Работата на оваа апликација е многу едноставна. Прво, мора да го отвориме документот во PDF формат со оваа апликација. Следно, кликнете на архива и ние избираме Извоз.

Следно, го избираме форматот во кој сакаме да ги зачуваме листовите што се дел од PDF, во овој случај JPG, го прилагодуваме квалитетот на сликата и кликнуваме на Зачувај. Овој процес ќе создаде датотека за секој лист што е дел од документот во PDF формат.

PDF до JPG

Одете од PDF на JPG на Mac

Преку Преглед достапен во macOS, можеме брзо да го извршиме овој процес на конверзија за да ги извлечеме сликите, но индивидуално, не можеме да сериски процес, така што не можеме да го направиме овој процес со голем број датотеки истовремено.

За овој тип на случаи, во продавницата за апликации Mac ја наоѓаме апликацијата PDF до JPG, тоа е апликација што ни овозможува да одиме од PDF во JPG во групи датотеки, без да мора да комуницирате со апликацијата за да додадете нови датотеки за извршување на конверзијата.

PDF во JPG - Конвертор на серија (врска со AppStore)
PDF во JPG - конвертор на серија1,99 евра

PDF експерт

извлечете слики од PDF-датотеки

PDF Expert е најдобрата алатка со која располагаме во рамките на екосистемот Mac за работа со датотеки во PDF формат. Оваа апликација не само што ни овозможува извлечете слики од документи во овој формат, но исто така ни овозможува да го модифицираме PDF по ваш вкус.

Оваа апликација е најдобрата опција со која располагаме доколку сакаме да ги добиеме сликите од датотеките во овој формат со највисока можна резолуција, бидејќи можеме да ја извлечеме директно без да извршиме каков било вид на конверзија. Најлошото нешто во врска со оваа апликација, за отстранување на дефект е цената: 89,99 евра. Логично оваа апликација Тој е дизајниран за оние корисници кои сакаат да го извлечат максимумот од овој формат на датотека.

PDF експерт: уредување на PDF (AppStore линк)
PDF експерт: уреди PDF79,99 евра

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.