Како да се одјавите од Твитер? Сите начини да го направите тоа

Twitter

Твитер е една од социјалните мрежи која успеа да се позиционира повеќе од една деценија на врвот на преференциите на корисниците. Денес, тој е главниот информативен центар на Интернет, бидејќи оттаму можеме да дознаеме за настаните што се случуваат низ светот, практично во реално време. Ако имате сметка на оваа платформа, треба да знаете дека можете да ја отворите на вашиот компјутер преку клиенти како Tweetdeck, од веб, а исто така и на мобилни уреди. Затоа, сакаме да зборуваме за тоа како да се одјавите од Твитер во сите овие медиуми.

Тоа е навистина едноставен процес и зазема многу малку чекори, сепак, вреди да се документира како да се направи тоа за секој што е нов на Твитер лесно да добие помош.

Зошто да се одјавите од Твитер?

Во областа на компјутерите, кога зборуваме за сесија, се однесуваме на периодот што изминува од моментот кога ги внесуваме нашите ингеренции за пристап до програма, алатка, оперативен систем или услуга. На овој начин, кога зборуваме за сесија на Твитер, се повикуваме на онаа фаза од користењето на платформата каде што ги искористивме функциите што Твитер им ги нуди на своите корисници.. Ова вклучува сè, од испраќање твитови и директни пораки до следење и откажување на други сметки.

Одржувањето на нашата сесија отворена е корисно кога станува збор за нашите лични уреди, односно вашиот паметен телефон, компјутер, таблет, итн. Меѓутоа, ако сте ги направиле на вашиот работен компјутер, во интернет просторија или на мобилен телефон на пријател, најдобро е да ја затворите сесијата на крајот. Ова е прашање на приватност и безбедност што мораме секогаш да го имаме на ум, бидејќи ако не знаете како да се одјавите од Twitter, ги ставате вашите информации во опасност.

Во оваа смисла, ќе ги разгледаме чекорите што мора да ги следите во секоја од верзиите што ги имаме на располагање на оваа социјална мрежа.

Како да се одјавите од Твитер за Андроид?

Иако Twitter за Android е прилично интуитивна и лесна за употреба апликација, кога станува збор за одјавување, работите може да станат малку комплицирани.. Тоа е затоа што опцијата за која станува збор не е толку достапна како што би сакале и ако не знаете каде се наоѓа, би можеле да поминете долго време во потрага по неа.

Во таа смисла, за почеток, отворете ја апликацијата Твитер и допрете ја сликата на профилот во горниот лев агол на интерфејсот. Ова ќе отвори панел, скролувајте до дното и допрете на менито „Поставки и поддршка“. Ова ќе прикаже неколку опции, одете во „Поставки и приватност“.

Поставки и приватност Твитер Андроид

На новиот екран, ние сме заинтересирани да влеземе во менито „Ваша сметка“.

Информации за сметката

Следно, внесете „Информации за сметката“ и на новиот екран ќе ја видите опцијата „Одјави се“ на крајот..

Одјавете се од Android

Допрете го, потврдете го дејството и ќе ја затворите вашата сметка на уредот.

Одјавете се од Твитер на iOS

Од своја страна, во iOS патеката е многу пократка. Во таа смисла, отворете ја апликацијата, допрете ја сликата на вашиот профил и одете во менито „Поставки и приватност“.

Откако ќе влезете внатре, влезете во менито „Сметка“ и таму ќе ја видите опцијата за одјавување.

Одјавете се од Твитер од Tweetdeck

Tweetdeck е веројатно најдобриот клиент на Твитер, до тој степен што беше самостојна апликација и компанијата на крајот ја купи.. Оваа алтернатива е сè уште активна и е прилично удобен начин за користење на социјалната мрежа.

Одјавете се од Twitter Tweetdeck

Одјавувањето од Tweetdeck е навистина лесно. Само кликнете на иконата за менувачот на левата страна. Ова ќе прикаже некои опции, последната е „Одјави се“, кликнете на неа и вашата сметка веднаш ќе се затвори.

Одјавете се од Твитер од интернет

Сега ќе разгледаме како да се одјавите од Твитер од неговата веб-верзија, што е веројатно најлесниот процес од сите платформи. На овој начин, ќе треба само да влезете на веб-страницата на Twitter и на крајот од левата страна ќе ги видите вашето име, корисничко име и слика на профилот. Веднаш до него има икона со 3 точки, кликнете на неа.

Со ова ќе се појават две опции „Додај постоечка сметка“ и „Одјави се“.

Одјавете се од Twitter Web

Сепак, треба да се напомене дека, од веб-страницата на Twitter, постои исклучително корисна алатка за управување со нашите започнати сесии, со можност за нивно затворање од таму. За да пристапите до него, само треба да кликнете на копчето „Повеќе опции“ на левата страна.

Повеќе опции, Твитер веб

Потоа, кликнете на „Поставки и поддршка“, а потоа на „Поставки и приватност“.

Поставки и приватност, Твитер веб

Сега, ќе бидете пред ново мени, изберете ја опцијата „Безбедност и пристап до сметката“.

Апликации и сесии, Твитер веб

Ова ќе побара од вас да ја внесете вашата лозинка за да дозволите влез, а потоа кликнете на „Апликации и сесии“.

Веднаш ќе се прикажат неколку опции, заинтересирани сме да внесеме „Сесии“.

Одјавете се од Твитер Веб

На дното на овој дел, ќе ги видите сите отворени сесии на вашата сметка и со кликнување на неа ќе видите повеќе информации и можност за нејзино затворање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.