Како да ја оневозможите автоматската инсталација за Internet Explorer 7, 8 или 9

Блокирајте ја инсталацијата на Internet Explorer

Што ако моменталната верзија на Internet Explorer работи совршено на мојот компјутер со Виндоус? Па, ние едноставно треба да се обидеме да останеме исти иако, секогаш е потребно да се обидеме следете ги предлозите на Мајкрософт кога зборувате за ново ажурирање на преферираниот прелистувач.

Различните ажурирања што Мајкрософт на крајот ги нуди за Internet Explorer се обидуваат да ги направат навигацијата е побезбедна, стабилна и без интервенција на хакери кои ја користат безбедносната дупка. Во секој случај, во зависност од оперативниот систем што го имаме на нашиот компјутер, можеби нема да биде потребно да се ажурира до најновата верзија.

Зошто не треба да ја инсталирам новата верзија на Internet Explorer?

Како што споменавме претходно, новата верзија на Internet Explorer може да вклучува различни аспекти на подобрена безбедност и приватност, бидејќи корисникот на овој прелистувач и неговиот оперативен систем е тој што мора да донесе одлука дали сакаат или не. Мајкрософт ја инсталира новата верзија без никакво овластување.

На пример, ако сме добиле коментари за работна нестабилност на Internet Explorer 10 и на компјутерот ја имаме само претходната верзија, тогаш треба да се држиме до избегнувајте да претрпувате такви грешки. Досега во овој напис ќе споменеме две алтернативи за да може да се блокира инсталацијата на нова верзија на Internet Explorer, во случај крајниот корисник да одлучи така и да претпостави последици од тоа што може да вклучува.

Прва алтернатива за блокирање на инсталацијата на Internet Explorer

Primarilyе се осврнеме првенствено на трите најчесто користени верзии на постарите компјутери, односно на Internet Explorer 7, 8 или 9. Во оваа прва алтернатива, процесот е ограничен на тоа да мора да преземете алатка (ToolKit) што ја обезбедува Microsoft и на кои, можеме да го преземеме од нивните сопствени сервери.

Врските за преземање за секоја од верзиите на Internet Explorer што ги сместивме на врвот, треба изберете оној што одговара на верзијата на прелистувачот што сакате да го блокирате. Откако ќе го направите ова, можете да ја отпакувате преземената датотека. Во тој момент ќе сфатите дека неговата содржина има еден од типот cmd, што сугерира дека треба да отвориме прозорец за команден терминал за да можеме да наредиме да се изврши преку реченица.

IE9_Blocker.cmd / b

IE9_Blocker.cmd / u

Линиите што ги поставивме во горниот дел се пример за тоа што треба да направите, односно кога имате отворен прозорец за командната линија, можете да ја повикате преземената датотека со прекинувачот / bo / u; првиот ќе ја блокира инсталацијата, додека вториот ќе го деактивира наведениот блок.

Втора алтернатива за блокирање на инсталацијата на Internet Explorer

И покрај фактот дека претходниот метод се потпира на алатки кои се обезбедени од самиот Microsoft, на многу луѓе може да им биде тешко да ја извршат преземената датотека во команден терминал. Поради оваа причина, препорачуваме употреба на едноставна алатка со име Алатка за мрежен администратор и дека нуди попривлечен интерфејс со кои можеби многу корисници доаѓаат побрзо да се идентификуваат.

Мрежен администратор

Алатката може да се преземе и да се користи со време на проценка, а неговата употреба е прилично едноставен процес што треба да се следи. На сликата што ја сместивме на врвот, ова може да се види, бидејќи има главно три полиња што треба да се пополнат, а тоа се:

  1. Lизбор на акција. Тука треба да го избереме блокот што сакаме да го направиме за Internet Explorer во одредена верзија.
  2. Изберете компјутер. Со оваа опција наместо тоа, ќе имаме можност да го избереме компјутерот каде што сакаме да го направиме овој блок ефективен.
  3. Пристап до акредитиви. Ако компјутерот е во локална мрежа, тогаш мора да му ги ставиме акредитивите за пристап.

Откако ги избравме гореспоменатите опции, само ќе треба да го притиснеме копчето на крајот од алатката за мрежен администратор, со што ќе започне процесот на блокирање на Интернет експлорерот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.