Како да ја оневозможите автоматската репродукција на CD / DVD ROM

оневозможете ја автоматската репродукција

И покрај фактот дека во моментов многу малку луѓе можат да вметнат CD-ROM или DVD диск во фиоката на компјутерот поради присуството на USB флеш-уреди кога станува збор за преземање на некои информации од овие уреди за складирање, сè уште имадо можност дека сме заштедиле која било важна датотека на кој било од овие физички медиуми.

Токму во тој момент, голем број луѓе можеа да се чувствуваат вознемирени поради присуството на "автоматска репродукција" во Windows; Оваа функционалност се активира со какви било средства што се поврзани со компјутерот, што исто така вклучува USB pendrive, микро SD мемории, па дури и некои средства за дигитално снимање видео. Следно ќе споменеме неколку трикови, совети и апликации што можете да ги користите во секое време за да ја деактивирате оваа автоматска репродукција во Виндоус.

Механизми за оневозможување на автоматска репродукција во Виндоус

Пред сè, треба да оцените што сакате да направите пред да ја оневозможите оваа автоматска репродукција во Windows; Можеби потребата што ја имате во овој момент не е трајна, затоа треба да се обидете донесе неколку привремени трикови. Ако постојано сакате да ја зафаќате компјутерската лента за да ги вметнете овие типови на физички дискови, можеби ќе треба да извршите трајна операција.

Едноставен трик за привремено исклучување на автоматската репродукција се применува со следниве чекори:

 • Вметнете ги физичките медиуми во влезната лента (CD-ROM или ДВД-диск)
 • Држете го копчето Shift сè додека не се појави прозорецот „автоматска репродукција“.
 • Ослободете го клучот.
 • Затворете го прозорецот "автоматска репродукција".

трик за оневозможување на автоматската репродукција

Со овој едноставен трик ќе спречите автоматско репродукција на видео диск, а ќе имате можност да го затворите прозорецот за да не се изврши никакво дејство. Овој трик можеме да го разгледаме како привремена опција за оваа задача.

Ако сакате примени постојан трик, тогаш ова значи дека никогаш нема да сакате какво било дејство секогаш кога диск (CD-ROM или ДВД) ќе се вметне во сандачето на вашиот персонален компјутер. За да го направите ова, ви предлагаме да ги следите следниве чекори:

 • Отворете го „Контролен панел“
 • Кликнете на просторот за пребарување горе десно од овој прозорец.
 • Напишете ја фразата «Автоматска репродукција«
 • Од резултатите, изберете ја опцијата што вели „промена на стандардните поставки за медиумот или уредот“

трик за трајно оневозможување на автоматската репродукција

Откако ќе продолжите со такви чекори, веднаш ќе скокнете во друг прозорец. Таму треба само да ги барате физичките медиуми кои се однесуваат на ЦД-РОМ или ДВД-диск, избирајќи од опаѓачкото мени, дејството што сакате да го добиете, што во овој случај, може да претставува «не преземај ништо".

Користење апликација од трета страна

Ако ви се чини комплицирано, не можете да ги најдете опциите што ги посочивме или едноставно сакате да имате опција за активирање или деактивирање на „автоматската репродукција“ по своја волја, ви предлагаме да користите едноставна алатка; го има името на «AutoPlayConfig»И штом еднаш ќе го извршите, ќе ви биде претставен екран многу сличен на следниов.

автоматско конфигурирање

Оваа алатка е пренослива, мора да ја стартувате само кога сакате да ги примените промените што ги сакате. На пример, откако ќе го стартувате и ќе го притиснете копчето на кое пишува „Оневозможи“, оневозможувањето на „автоматската репродукција“ ќе остане во „регистарот на Виндоус“ сè додека не го направите обратното. Секој пат кога ќе го рестартирате компјутерот, оваа одлика секогаш ќе биде вклучена. Ако сакате повторно да ја активирате, треба само повторно да ја извршите оваа алатка, но сега, тоа ќе ве натера да го притиснете копчето што вели „Овозможи“.

Може да има и други дополнителни алтернативи за истата задача, кои вклучуваат поголем процес што можеби никој не сака да го изврши поради големата количина на ресурси што другите алатки во Виндоус би можеле да ги консумираат. Можете да користите која било од алтернативите што ги споменавме, што не вклучува ризик или опасност во стабилноста на вашиот компјутер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.