Како да ја оневозможите Windows Live Mail во Firefox

Windows Live Mail

Една од најбараните теми на Интернет е токму оваа, односно можноста за оневозможете Windows Live Mail од опциите на контекстното мени кои обично се појавуваат во нашиот прелистувач; Да бидеме малку поконкретни за тоа што го предлагаме во овој напис, би можеле да поставиме пример за оваа опција во контекстното мени, кога таа обично се појавува на сликите присутни на една веб-страница.

Со други зборови, ако во одреден момент сте биле заинтересирани да се обидете да испратите одредена слика од блог или веб-страница, сè што треба да направите е да го користите контекстуалното мени што се појавува откако ќе кликнеме на сликата (или фотографија) ) со десното копче на нашиот глушец. Ifално на многу луѓе не им се допаѓаат резултатите добиени на овој начин, ова е причината зошто се обидува да деактивира Windows Live Mail безбедно и дефинитивно.

Да се ​​прекине врската или да се оневозможи Windows Live Mail?

Ова мало прашање го поставивме како големо прашање затоа што на Интернет обично се бараат информации за вториот аспект, а сепак многу од одговорите што се наоѓаат на мрежата се однесуваат на првото; За да ја разјасниме ситуацијата на која се однесуваат некои од овие одговори, ние едноставно ќе кажеме дека конфузијата се јавува кога се обидуваме да размислиме, тоа оваа услуга на Windows Live Mail е поврзана со нашата сметка на Outloock.com; Ако сепак сакате да ја прекинете врската, сè што треба да направите е следново:

 • Одете на копчето Start Menu.
 • Во просторот за пребарување напишете Windows Live Mail.
 • Откако апликацијата е отворена, одете на Датотека -> Опции -> Сметка по е-пошта.
 • Проверете таму дали е присутна вашата е-пошта.

Ако некоја од адресите на нашите е-пошта на Outloock.com е присутна таму, тогаш ќе биде доволно само да мора да ги избришете овие сметки од ова опкружување. Другите решенија споменуваат деинсталирање Windows Essentials, ситуација што не треба да се спроведува бидејќи со ова, Windows Live Messenger или неколку други услуги исто така ќе бидат деинсталирани.

Значи, ги постигнуваме овие 2 задачи, би можеле да кажеме дека ниту една од нив не е ефикасна или онаа што треба да се направи, туку оној што ќе го предложиме подоцна.

Програмирајте го нашиот прелистувач Firefox за да ја оневозможите Windows Live Mail

Во суштина тоа е она што ние ќе го предложиме во овој втор дел од написот на кој сме посветиле оневозможи Windows Live Mail; Ако користиме Mozilla Firefox (како и повеќето луѓе), тогаш оваа ситуација може да биде многу полесна, бидејќи тоа ќе бара само репрограмирање во внатрешната конфигурација на овој Интернет прелистувач. До оневозможи Windows Live Mail од Mozilla Firefox, само треба да ги следиме следниве чекори:

 • Го отвораме прелистувачот Mozilla Firefox.
 • Одиме кон Опции -> Опции.
 • Во прозорецот што се појавува го избираме табулаторот Програми.

Програми во поставките на Firefox

Ова се единствените 3 чекори што првично треба да ги преземеме за да можеме да се одврземе од услугата Windows Live Mail; од списокот што се појавува во тој момент, мора да се обидеме да ја лоцираме опцијата што ја споменува «mailto»Во левата колона, обрнувајќи внимание на опциите што се прикажуваат кон десната колона и на истата линија.

Програми во поставките на Firefox 01

Во оваа последна колона можеме да забележиме дека има мала превртена стрелка, која кога ќе се притисне ќе ни покаже уште неколку опции; тоа е местото каде што можевме оневозможи Windows Live Mail како стандардна услуга во рамките на Mozilla Firefox, можност да избереме Gmail, Yahoo или која било друга услуга за е-пошта што ја користиме; откако ќе ја избереме услугата за пошта што е од наша желба, секој пат кога ќе кликнеме со десното копче на глувчето на сликата и во прелистувачот Mozilla Firefox, кога испраќаме на наведената слика со опцијата спомената погоре, ново јазиче за прелистувач ќе се отвори со нашата сметка за е-пошта, било да е тоа Gmail или Yahoo според она што го избравме во опциите споменати погоре.

Повеќе информации - Windows Live Essentials сега е достапен во бета фаза за преземање


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.