Како да се оневозможи McAfee: Ги објаснуваме сите методи

оневозможи mcafee

Меѓу многуте антивируси што можеме да ги најдеме на пазарот, McAfee е несомнено еден од најмоќните и најпопуларните. Сепак, исто така е точно дека може да ни предизвика некој друг проблем со ажурирањата на Windows 10. Има и други прашања што треба да се проценат, како што е цената. Поради овие и други причини, многу корисници одлучуваат да се свртат кон други антивирусни и други решенија. Но, прво, треба да оневозможи McAfee. Во овој пост објаснуваме како да го направиме тоа правилно.

Пред да навлеземе во темата, мора да се каже дека McAfee е софтвер за заштита со пет ѕвездички, преполн со различни безбедносни карактеристики. Е платен производ, точно е, но дека многу корисници многу доброволно плаќаат за се што ќе добијат за возврат.

Тоа е Мекафи

McAfee

Иако содржината на овој напис се врти околу тоа како да се оневозможи McAfee, мора да се нагласи дека се работи за еден од најдобрите антивируси што има. Тоа е, барем, она што се заклучува од извештаите за безбедност и перформанси и безбедносните тестови кои постојано се објавуваат на Интернет.

Поврзана статија:
Антивирусен Интернет: Алтернативи за анализа на нашите датотеки

Добро е безбеден од вируси, тројанци и малициозен софтвер. Исто така, има а напреден заштитен ѕид да го заштитиме нашиот компјутер од компјутерски напади. Другите функции вклучуваат: напреден VPN за прелистување на веб со мирен ум, онлајн поддршка, управувач со лозинки и уништувач на датотеки.

Значи, ако е толку добар, која е поентата да се отфрли овој антивирус? Одговорот е дека има Други прилично добри алтернативи кои се исто така бесплатни. Без да одиме понатаму, има многу кои претпочитаат да користат Windows Defender, антивирусот што доаѓа инсталиран од фабриката во оперативниот систем Мајкрософт, бидејќи изгледа посигурен. Меѓутоа, бидејќи е целосно објективно, мора да се признае дека функциите и ефективноста на антивирусот McAfee се очигледно супериорни во однос на оние на Windows Defender.

Во секој случај, пред да го деактивирате McAfee, добро е да ја подготвите инсталацијата на неговата замена, за да не остане нашиот компјутер незаштитен.

Методи за оневозможување на McAfee

Ајде сега да видиме кои се методите што ги имаме за да го деинсталираме McAfee од нашиот компјутер. Во овој момент треба да се спомене дека лиценца ќе продолжи да биде активен онолку долго колку што останало (обично траат една година). Тоа значи дека ако по деинсталирањето на антивирусот се предомислиме и сакаме повторно да го инсталираме, лиценцата сепак ќе биде активна.

Од менито Поставки

деинсталирај го mcafee

Најлесен и најдиректен начин за деинсталирање на McAfee во Windows 10 е да продолжите како и со секоја друга апликација, следејќи ги овие чекори:

 1. Прво одиме на мени за поставување на Windows 10.
 2. Во него ја бараме опцијата "Апликации".
 3. Сега ќе одиме «Апликации и карактеристики» и го бараме оној што одговара Мекафи.
 4. Конечно, останува само да кликнете на опцијата "Деинсталирај".

Конечно, за да заврши деинсталирањето, ќе го рестартираме компјутерот.

Од менито за почеток

Можете исто така да го оневозможите антивирусот од стартното мени, бидејќи, како и сите апликации, и McAfee има свој пристап таму. За да продолжите со деинсталирањето, мора да кликнете со десното копче на иконата McAfee и да ја изберете опцијата «Деинсталирајте“.

 Потоа, за да го завршите процесот, треба да го рестартирате компјутерот.

Алатка за отстранување на McAfee

Алатка за отстранување на mcafee

Трето, ресурс до кој секогаш можеме да одиме ако другите два методи не функционираат или ако сакаме да извршиме поисцрпно „бришење“. Алатка за отстранување на McAfee тоа е алатка создадена од истите дизајнери на McAfee специјално развиена за деинсталирање на антивирусот. Еве како треба да го користиме:

 1. Како прво, ќе мораме преземете ја алатката за отстранување McAfee во овој линк.
 2. Откако ќе ги прифатиме соодветните безбедносни известувања и ќе ги прифатиме условите за користење, влегуваме во код за верификација што се прикажува на екранот.
 3. По ова, самата алатка ќе се погрижи да продолжи со деинсталирајте го антивирусот McAfee. Кога ќе заврши, компјутерот ќе се рестартира.

Проблеми (и решенија) при деинсталирање на McAfee

Додека ги користите трите методи наведени во претходниот дел, не би требало да имате проблеми со деинсталирањето на McAfee, понекогаш може да наидете на некои проблеми. непредвидени несреќи што резултира со деактивирање на антивирусот не завршува. Ова се некои од работите што можеме да ги направиме за да ги решиме овие ситуации:

 • Мора да бидеме сигурни дека го имаме административни дозволи соодветно на нашиот компјутер, од безбедносни причини.
 • Колку и да звучи чудно, ако не можете да го деинсталирате McAfee, добро решение е повторно инсталирај антивирус (со што се коригираат можните грешки) и продолжете со деинсталирање повторно.
 • Ако после сето ова, сè уште не можеме да го деинсталираме антивирусот, можете да се обидете повторно со внесување на Windows на безбеден режим.
 • Последната опција, и најрадикална, е да пристапите до Конфигурацискиот панел и да го искористите „Ресетирање на компјутерот“.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->