Како да се отстрани ваџам

Ако не знаете што е Wajam, тоа значи дека никогаш не сте имале непријатно искуство да го сретнете на вашиот компјутер. Тоа е добра вест. Сепак, треба да знаете за тоа за да ги избегнете сите ризици што ги претставува и да се обидете да го избегнете. Но, ако веќе е доцна и го имате во вашиот тим, ќе ви кажеме како да се отстрани ваџам.

Што е вахам?

Wajam е пребарувач кој ни овозможува да пребаруваме низ содржината што ја споделуваат други контакти на социјалните мрежи. Бесплатен софтвер развиен од канадскиот старт-ап Wajam Интернет технологии во 2011 година. На хартија, уште една Интернет алатка; во пракса, вистинска опасност за нашите компјутери.

Она што на почетокот беа едноставни сомнежи стана реалност од 2012 година, кога многубројни поплаки од вашите корисници. Првично, овие поплаки беа поврзани со прекумерна инвазивна рекламна содржина во прелистувачот, како и со пречки на кои се соочуваше деинсталирањето на Wajam.

Но, најлошото допрва требаше да дојде. Малку по малку, почнаа да се откриваат нови и загрижувачки аспекти на вистинското функционирање на Вајам, вознемирувачки слични на оние што ги користат програмите на малициозен софтвер. На пример, беше откриено дека програмата собира податоци од своите корисници без дозвола. Поради оваа и други причини, сè повеќе антивируси и системи за заштита го инкорпорираа Wajam во нивните црна листа.

За да се обидете да ги избегнете овие контроли, Вајам продолжува да настапува под различни имиња (SearchAwesome, Social2Search, SearchPage и други), усовршувајќи ги нивните методи од ден на ден за да ги заобиколат системите за откривање. На овој начин успеа да измами многу корисници и да влезе во нивните компјутери. Секоја нова верзија е откриена дека е поагресивна и злонамерна од претходната, што дава доволно докази за повеќе од осудувачки начин на дејствување.

Како Wajam влегува во нашите компјутери?

отстранете ваџам

На скришум и дискретен начин, Вајам успева да се прикраде во нашите тимови кога инсталираме програма на нив без да ги преземеме соодветните мерки на претпазливост. Кога ќе го сфатиме ова, обично е предоцна. На врвот на прелистувачот се појавува лента слична на онаа на страниците како Yahoo или Ask, иако многу побекорисна од овие и, пред сè, многу досадна.

Малку е веројатно дека некој доброволно ќе го преземе Wajam на својот компјутер. Највообичаено е тоа што навлегува во него без согласност на корисникот. Се камуфлира во пакети со слободен софтвер, што не е многу елегантен начин на дистрибуција, да не речам јасно погрешно. Затоа е толку важно да се биде исклучително внимателен кога инсталирате бесплатни програми на нашите уреди.

Опасноста од програми како Wajam не е ограничена само на фактот дека ќе бидеме бомбардирани со досадни реклами и постојани известувања. На ризици Тие одат подалеку. На пример, може да ја промени нашата почетна страница, да ги измени поставките на вашите интернет прелистувачи, да го промени стандардниот пребарувач и други поставки што ќе ни предизвикаат многу непријатности, па дури и може да ги потроши сите ресурси на нашиот компјутер.

Во овој момент, со оглед на тоа колку малку услуги обезбедува оваа програма и колку опасности со себе носи, единствената разумна одлука е да се отстрани Wajam по секоја цена.

Методи за отстранување на ваџам

Постојат неколку ефективни начини за трајно да се ослободите од Wajam и да ги избегнете сите штети и непријатности што може да ги предизвика на вашиот компјутер. Ова се некои од најдобрите:

Од Виндоус

Отстранете ги програмите за Windows 10

Ако, прегледувајќи ја листата на програми инсталирани на вашиот компјутер, откриете некои сомнителни имиња (како што споменавме претходно, Wajam обично повеќе не се појавува со вистинското име), најпаметното нешто што треба да направите е да ги деактивирате или деинсталирате тие сомнителни програми. .

Во Windows 10, можеме да избереме да го направиме тоа од стартното мени, од страницата за конфигурација или од контролната табла:

Мени за почеток:

 1. Го притискаме копчето Windows.
 2. Во менито што се отвора лево, ја наоѓаме и избираме сомнителната програма.
 3. Ние кликнете со десното копче на неа и, во опциите што се појавуваат, изберете „Деинсталирај“.

Страница со поставки:

 1. Го притискаме копчето Start.
 2. Потоа одиме во „Поставки“.
 3. Оттаму, прво избираме „Апликации“, а потоа „Апликации и карактеристики“.
 4. Конечно, ја избираме програмата што сакаме да ја отстраниме и избираме „Деинсталирај“.

Контролен панел:

 1. Впишуваме „Контролен панел“ во полето за пребарување на лентата со задачи.
 2. Избираме „Програми“, а потоа „Програми и карактеристики“.
 3. Ние кликнуваме на предметната програма и избираме „Деинсталирај“.
 4. За да завршиме, ги следиме упатствата прикажани на екранот.

AdwCleaner

чистач на возрасни

Иако има многу навистина ефективни програми за задача да се отстрани малициозниот софтвер од компјутер, нашиот избран предлог е AdwCleaner. Причината е што е особено добар во отстранување на алатници, шпионски софтвер и малициозен софтвер. Односно, сите „подароци“ што Wajam ги носи на нашите компјутери.

Неговата употреба е многу едноставна: откако ќе го преземете и инсталирате AdwCleaner, само треба да го стартувате, притиснете го копчето „Скенер“, почекајте да заврши процесот и откако ќе завршите, користете ја опцијата „Поправка“. И збогум на Wajam и секоја друга слична програма што ни штети.

Линк: AdwCleaner


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.