Како да отстраните вируси на Андроид

Како да затворите апликации на Андроид

Повремено, корисници на Андроид може да види како вашиот телефон е заразен од вирус или малициозен софтвер. Ова е нешто што е многу досадно, бидејќи директно влијае на работата на уредот. Бидејќи обично може да откриете дека имате вирус на телефонот затоа што уредот започнал да се расипува или да извршува некои активности што не се нормални во него.

Што можеме да направиме во овие прилики? Важно е продолжете со отстранување на вируси на телефон. Во Андроид постојат неколку начини на кои може да се отстрани вирус од телефонот. Затоа е важно да се знаат можностите што постојат во овој поглед за корисниците.

Како вирусот се прикрадува во Андроид?

4.000 андроид апликации заразени со шпионски софтвер

Тоа е веројатно едно од главните сомнежи што ги имаат многу корисници. Најчесто е тоа вирус се провлече кога апликацијата е преземена. Тоа е најчестиот начин во кој вирус успева да го направи својот влез во Андроид. Тие можат да бидат апликации што беа на Google Play. Бидејќи понекогаш има апликации што успеваат да ги заобиколат сите безбедносни контроли што се наоѓаат во продавницата.

Иако може да биде и тоа апликациите се преземени од алтернативни продавници. Постојат многу други продавници освен Google Play. Во нив можете да добиете апликации за Android кои во многу случаи не можат да се добијат на Google Play. Тие обично се во формат АПК, што може да претстави некои проблеми во овие случаи. Бидејќи многу од овие продавници ја немаат безбедноста што ја има официјалната продавница. Значи, можно е вирус или малициозен софтвер да се провлече во него.

Можеби самата апликација е таа со вирусот. Во други случаи, искористете ги дозволите на телефонот за да дејствувате. Затоа, кога е инсталирана апликација на телефон со Android, добро е да ги проверувате нејзините дозволи во секое време. Не е нормално апликацијата за фенерче да бара пристап до микрофонот или контактите, на пример.

Како да отстраните вируси од Андроид

Ако се открие нешто необично во телефонот, бидејќи работи лошо (се исклучува или паѓа често), работи многу побавно од вообичаеното, или одеднаш ќе видите апликација што не е инсталирана, време е да се сомневате дека има вирус на телефонот. Во овој случај, мора да преземете низа активности на Андроид, со кои ќе го поправите проблемот и да се збогувате со вирусот за кој станува збор.

Избришете ја апликацијата

Леново се обложува на чист Андроид

Како што рековме, најчестиот начин вирусот да се провлече во Андроид е преку заразена апликација. Затоа, ако забележите дека телефонот работи неправилно по инсталирањето на оваа апликација, тоа е веројатно изворот на проблемот. Значи, она што треба да направите е да ја избришете апликацијата. Во многу случаи, ова обично му помага на телефонот повторно да работи добро. Иако, можеби нема да ви дозволи да го избришете.

Некои малициозни апликации бараат дозволи за администраторот, затоа не е можно подоцна да ги избришете. Но, секогаш постои решение за овој проблем. Треба да ги внесете поставките за Android, а потоа во делот за безбедност. Внатре има дел што е "Администратори на уреди". Ако не во ова, тоа е веројатно во други поставки. Името може да биде и различно, во зависност од марката на вашиот телефон.

Овој дел ви овозможува да видите дали има апликации што имаат пристап до администраторот. Во случај да има такви што не треба да бидат таму, продолжуваме кон нивно елиминирање. Затоа, ние го деактивираме. На овој начин Може да ја отстраните оваа апликација од Андроид. Што треба да заврши со наведениот вирус. Ајде да видиме детално како отстранете го вирусот на Андроид.

антивирус

За корисниците кои имаат антивирус на Андроид, можно е да се отстранат со овој софтвер. Од една страна, имаме Play Protect што доаѓа на телефони со Android, кој често се бори против малициозен софтвер. Но, ако имате инсталирано друг антивирус, ќе можете да го користите и да го елиминирате вирусот што е на телефонот на овој начин. Може да биде уште еден едноставен начин да се убие секој вирус што се провлекол на вашиот паметен телефон.

Започнете во безбеден режим

Безбеден режим на Android

Ако не сте биле во можност да ја отстраните наведената апликација од вашиот паметен телефон, тогаш мора да барате други начини. Начин да се стави крај на проблемите е да го стартувате телефонот во безбеден режим. Започнувањето на Android во безбеден режим му овозможува на телефонот да се подигне на ограничен начин, во безбедносна околина што спречува вирусот да може да дејствува. На овој начин, ќе биде можно да се открие вирусот што се наоѓа на телефонот во тоа време и да се дозволи да се елиминира на поедноставен начин.

Нормалната работа е што во рамките на поставките на телефонот Андроид имаме можност да го користиме ова подигнување во безбеден режим. Во многу случаи, само притиснете го копчето за напојување неколку секунди, сè додека не излезе безбеден режим за подигнување. Некои производители на паметни телефони го нарекуваат режим на итни случаи, тоа зависи од секоја марка.

Враќање на фабриката

Андроид врати

Третото решение, иако е нешто поекстремно, е враќање на фабриката. Ова е нешто што треба да се направи ако вирусот не може да се отстрани. Исто така, ако, и покрај тоа што е отстранет, тоа покажува дека Андроид не работи добро. Претпоставува дека сите податоци на телефонот треба да бидат целосно избришани. Сите фотографии, апликации или документи што се наоѓаат во нив трајно ќе исчезнат. Затоа, препорачливо е секогаш да имате резервна копија на сè, пред да го избришете.

Може да се обнови фабрички на различни начини на Андроид. Во многу модели е можно да се направи тоа од рамките на поставките. Обично има дел што треба да се врати во него. Иако не сите брендови го користат овој систем. Исто така е можно да го исклучите телефонот. Потоа, држете ги копчето за напојување и копчето за зголемување на јачината на звукот (или намалување на јачината на звукот во зависност од телефонот) притиснати неколку секунди. Додека не излезе менито за обновување.

Во него има низа опции, од кои едната е Ресетирање на фабриката. Така, користејќи ги копчињата за јачина и надолу, можете да ја достигнете таа опција. Потоа, само треба да го притиснете со копчето за напојување. Потоа продолжуваме да го враќаме фабричкиот телефон. На овој начин нашиот паметен телефон Андроид се враќа во првобитната состојба, исто како што ја напушти фабриката. Нема вирус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.