Како да се отстрани adware

Adware

Нашите уреди, како што се компјутери или мобилни телефони, редовно се изложени на разни опасности и закани. Во многу случаи, тоа може да биде вирус или малициозен софтвер, но има и други видови кои исто така мора да ги земеме предвид. Денес што е доста честа појава е рекламен софтвер, за кој сигурно сте чуле од прилика.

Тогаш ние ви кажуваме сè за рекламен софтвер, за да знаете што е тоа, покрај начините на кои можеме да го елиминираме на нашиот компјутер или мобилен телефон, во случај да сте биле заразени во која било пригода. Тоа е нешто важно да го имате предвид, па сигурно ќе ви помогне.

Што е рекламен софтвер

Adware

Тоа е несакан софтвер за кој е дизајниран постојано прикажувајте реклами на екранот. Имајќи инсталирано некој рекламен софтвер на нашиот компјутер или телефон, ќе видиме како рекламите се појавуваат во секое време. Во случај на компјутер, тој обично е во прелистувачот, особено каде што ги наоѓаме овие реклами. На телефон, може да се случи да се наоѓа во одредена апликација, но може да се прикаже и на екранот на самиот телефон.

Обично, рекламниот софтвер се прикрадува на уредот имитирајќи друг софтвер или вграден во друг. Може да се претстави како легитимна апликација или да биде вградена во апликација и да се изврши откако ќе се инсталира на предметниот уред. Можеме да го инсталираме по грешка на компјутер, таблет или паметен телефон.

Целта на рекламниот софтвер е континуирано прикажување реклами. Во некои случаи може да биде толку екстремно што е практично невозможно да се користи споменатиот уред и да се извршуваат нормални задачи. Покрај тоа, во повеќето случаи овие реклами се несоодветни, со содржина за возрасни или реклами за производи од сомнително потекло. Нормалната работа е дека тоа е нешто многу вознемирувачко, но дека не претставува вистинска закана за безбедноста на корисникот. Тоа е нејзината главна разлика со малициозен софтвер или шпионски софтвер, на пример.

Што да правам ако сум заразен

Можно е тоа преземавте апликација на вашиот компјутер или паметен телефон што се покажа дека е заразено од рекламен софтвер. Во ваков тип на ситуација, треба да преземеме мерки за да спречиме влошување на проблемот, покрај тоа што можеме да го користиме уредот нормално повторно во овој случај. За среќа, постојат одредени работи што можеме да ги направиме, како мерки за да се заштитиме.

Секако, мора да го отстраниме овој рекламен софтвер од уредот, но пред ова е добро да ги заштитиме датотеките и податоците што ги имаме на предметниот уред, за да избегнеме да изгубиме нешто во овој поглед. Затоа земете резервна копијаИли на вашиот компјутер или на вашиот мобилен телефон, овие датотеки сигурно се препорачуваат. Имањето резервна копија ќе ни помогне во случај да треба да го форматираме уредот како екстремна мерка за да се елиминира наведениот рекламен софтвер од него.

Следно, важно е да одиме на лоцирајте ја предметната апликација што воведе таков рекламен софтвер во уредот. Во многу случаи, тоа е нешто лесно, бидејќи можеме да забележиме дека рекламите почнаа да се појавуваат прекумерно по инсталацијата на најновата апликација на компјутер или телефон. Од она што веќе ја знаеме каузата во оваа смисла. За жал, не е секогаш толку едноставно.

Постојат случаи во кои рекламен софтвер не започнува да работи или не е активен неколку недели од нејзината инсталација. Можеби сте инсталирале повеќе апликации на вашиот компјутер или телефон во тоа време. Можеби се случи во прв степен да не знаете точно од каде потекнува оваа прекумерна количина реклами на вашиот уред. Иако во многу случаи станува збор за апликација што неодамна ја инсталиравме и која можеби веќе ни создаде проблеми. Исто така, ако го внесеме и е полн со реклами, веќе знаеме која треба да ја елиминираме.

Како да отстраните рекламен софтвер од уредот

Првиот чекор, кој во повеќето случаи обично завршува со рекламен софтвер, е отстранување на наведената апликација или програма. Веќе ја лоциравме апликацијата што го предизвика овој проблем на нашиот компјутер или телефон, затоа мора веднаш да ја деинсталираме од уредот. Тоа е мерка што обично работи за да се стави крај на овој проблем на уредот, така што во многу случаи веќе сме готови.

Ако наведената апликација се спротивстави или продолжиме да имаме проблем, можеме да прибегнеме програми што ни помагаат да отстраниме рекламен софтвер На уредот. Постојат програми кои се многу корисни во овие ситуации, како Malwarebytes, кои ни овозможуваат да го елиминираме овој вид на досаден софтвер од нашиот компјутер, во случај да не сме успеале сами. Многу од овие програми се бесплатни или има платени, но со бесплатни пробни верзии, кои можеме да ги користиме во секое време. Исто така, нормален антивирус ќе ни помогне во овој случај да можеме да го елиминираме на компјутер. На телефон со Android, Play Protect може да ни помогне во овој поглед.

Безбеден режим

Ако процесот сè уште не работи воопшто, можеме да прибегнеме кон безбеден режим. Започнувањето на нашиот уред во безбеден режим нè води до ситуација во која можеме да ги елиминираме заканите од компјутерот, тоа е затворено опкружување во кое можеме да го направиме ова. Значи, можеби вреди да го стартувате вашиот компјутер или телефон во безбеден режим, да отстраните таков рекламен софтвер, ако горенаведените чекори не работеа. Како го правите ова:

  • Windows 10: Рестартирајте го компјутерот и кога тој започнува и кога ќе се појави почетниот екран, држете го копчето Shift додека кликнете на иконата за напојување, сè додека компјутерот не се рестартира повторно. Кога тоа ќе се случи, кликнете на опцијата за смена на проблеми и одете во Напредни опции. Во него, ние влегуваме во Поставките за стартување и потоа кликнуваме на рестартирање. На екранот за опции за подигнување, притиснете го копчето до Безбеден режим со вмрежување. Во многу случаи, тоа е обично F5.
  • Андроид: Безбедниот режим започнува на ист начин на телефоните со Android воопшто. Држете го копчето за напојување притиснато неколку секунди додека не се појават опции на екранот, а ние постојано ја притискаме опцијата за исклучување неколку секунди. Е се појави порака која вели дека ќе се рестартира во безбеден режим, ние му даваме да прифати и почекајте додека не се рестартира безбедниот режим во Андроид.

Формат / враќање на фабриката

Ако ништо не работеше во овој случај, секогаш можеме да го форматираме уредот, така што рекламниот софтвер е трајно отстранет од компјутерот. Во Виндоус 10 имаме можност за форматирање без губење податоци, што несомнено го олеснува овој процес. Но, препораката во секој случај е да направите резервни копии, за да може тоа да се случи.

  • Виндоус 10: Отворете ги поставките на компјутерот и внесете Ажурирање и безбедност. Одете во делот за обновување и потоа кликнете на ресетирање на овој компјутер. Можете да изберете помеѓу форматирање додека губите податоци или без бришење на податоци, користете ја опцијата што ја сакате и следете ги чекорите на екранот.
  • Андроид: Внесете ги поставките за телефонот и одете во делот Систем. Внесете го делот за ресетирање или ресетирање и изберете ја опцијата за ресетирање на телефонот. Следете ги чекорите наведени на екранот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.