Како да го победиме Google во нашите прашања

трикови на гугл

Секојпат кога ќе треба да знаеме некои важни информации, обично се одлучуваме одете на пребарувачот Google, Истото што скоро веднаш ќе ни ги понуди сите информации што ги бараме во кое било време.

Но Thereе има ли систем побрзо да се знаат овие информации? Всушност, тоа постои, иако за ова треба да знаеме неколку трикови кога станува збор за добивање на ефективни резултати наместо цел список на опции за избор; Во оваа статија ќе ги споменеме најважните функции што можете да ни ги прикажете Google со едноставни трикови или команди.

1. Калкулаторот на Google

Во случај да не сте знаеле, Google Има научен калкулатор, кој можеме да го активираме автоматски со аритметичко барање.

калкулатор на гугл

Сликата на која можете да се восхитувате на врвот е пример за ова; единственото нешто што требаше да го направиме е да се насочиме кон Google.com во рамките на нашиот интернет прелистувач. Последователно, во просторот за пребарување пишуваме каква било аритметичка операција, со која калкулаторот на Google ќе бидат прикажани веднаш.

2. Единици за конверзија

Како и порано, во просторот за пребарување на Google.com треба да напишеме некаков вид на конверзија што треба да го знаеме во тој прецизен момент.

конверзија на температурата во Google

Предноста е голема, иако системот засега сè уште прифаќа англосаксонски термини. Буквата „ѓ“ значи степени во Фаренхајт додека буквата „в“ значи степени целзиусови.

единици за должина во Google

Другата слика што ја поставивме е пример за единици за конверзија, но во однос на должината.

3. Конверзија на валута

Како што предложивме погоре, во просторот за пребарување може да поставиме барање што се однесува на овие податоци што можеби ќе треба да ги знаеме.

конверзија на валути во Google

Иако на англиски јазик, на сликата што ја сместивме, прикажана ни е можност да знаеме курсот на конверзија помеѓу американски и канадски долари, иако може да се користи кој било друг вид валута.

4. Знајте ја нашата IP адреса

За да ја дознаат IP-адресата, многу луѓе обично одат во лентата со задачи за да ги видат својствата на нивната мрежна врска.

IP адреса во Google

Со услугата што ни ја нуди GoogleТреба да ја напишеме само командата на која можете да и се восхитувате на сликата, со која вашата IP адреса веднаш ќе се појави со задебелени букви.

5. Клима и време со Google

За да ја знаеме климата на одреден регион, треба да го напишеме само името на земјата и иницијалите на градот.

Времето на Google

Како што сугерира претходната слика, веднаш ќе ни биде понуден график со времето во регионот што беше причина за барањето.

6. Часови во друга земја

Ова е уште една од огромните предности што може да ни ги понуди Google, каде што би било доволно само да се постави командата „време“, проследена од земјата, за веднаш да се добијат информации.

Знајте го времето во друга земја со Google

7. Број на следење на пакет

Ако увезувате производ од друга земја освен вашата, тогаш треба да престанете да ги користите официјалните страници на услугата за испорака.

водич број на пакет во Google

Единственото нешто што треба да го имате како податок, е до бројот на водичот; Google Willе ви понуди непосредни резултати доколку вашиот пакет дојде преку FEDEX, UPS или USPS.

8. Дефиниции и речник

Студентите од средно училиште (и колеџ) можеби се задоволни од оваа команда од Google.

речник во гугл

Без да мора присуствувајте на Википедија или која било друга слична страница, само со поставување на соодветната команда проследена со зборот што сакаме да ја добиеме нејзината дефиниција, веднаш ќе го добиеме посакуваниот резултат.

9. Информации за летот

За оние кои се обидуваат да летаат или ја знаат состојбата на авионот во кој доаѓа роднина, оваа опција може да биде многу корисна.

Информации за летот со Google

Со него ќе имаме можност да знаеме дали летот е извршен, одложен или веќе пристигнал на својата дестинација.

10. информации за филмот

За loversубителите на филмот има и многу посебен простор во рамките на информациите за Google; Сè што треба да направите е да го внесете името на филмот или телевизиската серија проследено со командата «филмови» за да добиете непосредни резултати.

филмови на Гугл

Како информација, ќе имаме време додека трае споменатата филмска или телевизиска серија, трејлерот, категоријата, типот на публика меѓу неколку други поими.

Само споменавме 10 од услугите интегрирани во Google, Постои голем број и разновидност од нив што би можеле да ги запознаеме во секое време, иако ова сугерира премногу макотрпна истрага за да се спроведе.

Повеќе информации - Википедија падна на милиони корисници на Интернет


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.