Како да го направите оштетениот MBR што не дозволува Windows да започне

master-boot-record MBR

Никој никогаш не можеше да замисли дека еден сегмент од само 512 бајти би станале камен-темелник на целиот оперативен систем на персонален компјутер. Овој сектор е оној што практично наредува стартување на Виндоус, бидејќи има информации за секоја од партициите, нивно располагање и информациите за тврдиот диск.

Ако малициозен софтвер или некој друг вид на елемент го оштети овој сектор, едноставно оперативниот систем Виндоус нема да започне, давајќи порака во која корисникот е информиран дека оперативниот систем не е присутен. Постојат неколку алтернативи што можеме да ги искористиме за да го вратиме овој MBR, што ќе зависи пред се од верзијата на оперативниот систем што ја имаме.

Поправете го MBR секторот во Windows 7 и подоцнежните верзии

Во Виндоус 7 постои можност да можете да креирате "почетен диск", кој достигнува закрепне овој важен сектор се влошува во одредена точка. Слична ситуација е онаа што се јавува во верзиите на Windows 8.1, иако, во овие ревизии на оперативниот систем се користи USB pendrive. Ако имате оперативен систем Windows XP, нужно ќе ви треба направи резервна копија на кој било систем да го врати во секое време на катастрофа. Без оглед на видот на оперативниот систем што го имате во моментов, подолу ќе споменеме неколку други алтернативи за лесно користење.

И покрај фактот дека оваа алтернатива е родена како мала алатка што требаше да се изврши со помош на команден терминал, во моментов постои понапредна верзија, чиј интерфејс практично ги олеснува работите при враќање на изгубениот MBR.

MBRWizard

Постојат одредени услови за да може да се користат овие функции, бидејќи корисникот ќе мораше претходно зачувајте резервна копија од тој сектор за подоцна, вратете го со истата алатка во случај да е изгубена или оштетена.

Оваа алатка има многу слична функционалност со онаа што ја споменавме порано; Ова значи дека корисникот прво мора да направи резервна копија од овој MBR сектор, што ќе им помогне лесно да го повратат во случај да е оштетен.

MBRtool

Алатката работи во ДОС, од каде што има интерфејс што ќе ни помогне да можеме да ја направиме оваа резервна копија, да го вратиме MBR врз основа на тоа и, исто така, да ја потврдиме состојбата на подигнувачот. Покрај тоа, со оваа алатка исто така можете да стигнете до уреди табела за партиции или да отстрани малку празно место во внатрешноста на хард дискот. За да го користите, треба само да го снимите на флопи диск (многу тешко овие денови) или на бутабилен CD-ROM диск.

  • 3. HDHacker

За разлика од претходните алтернативи, со оваа апликација можете да управувате со секторот за подигнување на полесен начин поради пријателскиот интерфејс со корисникот што го има.

HDHacker

Од таму можете да прочитате претходно направена резервна копија; Може да ги проверите стандардните вредности на екранот што го сместивме на врвот, каде алатката смета дека МБР е во првиот сектор, ситуација што може да се промени ако сте користеле друга партиција. Токму таму ќе мора да го дефинирате овој аспект за да можете ефикасно да го обновите овој сектор за подигање.

4. MBRFix

Иако оваа алтернатива може да биде една од најлесните и наједноставните за употреба, корисникот претходно требаше да создаде резервна копија од неговиот MBR, со зачувување на оваа датотека на системскиот диск (генерално C: /).

MBRFix

Во фаќањето што го сместивме во горниот дел, можете да го реализирате лесен и едноставен начин што би претставувал за враќање на оштетениот MBR, што е поедноставено само во командна линија. Ако сте имале проблеми со стартување на Windows поради ваков неуспех, сега имате неколку алтернативи кои ќе ви помогнат лесно да го вратите оперативниот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.