Како да се подели екранот на Windows 10 и Mac

Споделете го екранот на 2 прозорци Виндоус 10

Сигурно во повеќе од една прилика сте помислиле дека е време да купите втор монитор, втор монитор ни овозможува да работиме на многу поудобен начин кога користиме две апликации. Во зависност од инчи на мониторот, ако не сакаме да ги оставиме очите, можеме да избереме да го поделиме екранот.

Ако го дистрибуираме просторот окупиран од двете, или повеќе апликации што треба да ги заклучиме или да извршиме која било друга задача, потребата да се купи монитор не стои, бидејќи не само што е поудобно да се погледне еден екран, туку и ќе заштедиме простор на работната маса, нешто што никогаш не надминува.

Повеќето апликации, како прелистувачи, се дизајнирани да автоматски го менува својот интерфејс кога ќе ја намалиме или зголемиме големината на истата, со цел да ги покажеме потребните информации без да заземаме повеќе простор отколку што е потребно, па ако вашата загриженост е за овој едноставен проблем, можете да го заборавите.

Windows и macOS ни овозможуваат да го поделиме екранот природно нема потреба да инсталирате апликација од трета страна. Сепак, иако бројот на опции што ни ги нуди Виндоус е многу висок, во macOS, постои само една опција, опција што исто така ја елиминира приклучокот за апликација, така што за многу корисници, вклучувајќи ме и мене, тоа не е една. Добра опција, затоа принудени сме да инсталираме апликации од трети страни.

Сплит го екранот во Виндоус 10

до поделете го екранот на нашата работна површина на 2, 3 или 4 прозорци во Windows 10, Не е потребно да инсталирате никаква апликација во Виндоус 10, бидејќи Мајкрософт автоматски ни нуди метод што ни овозможува да го направиме тоа брзо и лесно со помош на глувчето.

Ако сте редовен корисник на кратенки на тастатура, исто така можете да пристапите до оваа функција преку комбинација на копчиња, метод што исто така ќе се најде подоцна.

Споделете го екранот на 2 прозорци со Windows 10

Споделете го екранот на 2 прозорци Виндоус 10

Најбрзиот метод е да се подели екранот на нашиот компјутер на 2 прозорци со помош на глувчето. За да го направите ова, само треба да ги отвориме двете апликации што сакаме да ги поделиме на екранот на истата работна површина.

Следно, мора да кликнеме на горната лента на апликацијата и повлечете го на страната на екранот каде што сакаме да се наоѓа (лево или десно) и почекајте една секунда додека не се појави виртуелна рамка што ќе ни ја покаже големината на апликацијата.

Откако фиксиравме една од апликациите на една од страните на нашиот монитор, мора да го спроведеме истиот процес со другата апликација. Добрата работа кај оваа одлика во Виндоус 10 е тоа не принудува да поправиме друга апликација на страна, за да можеме да ја оставиме позадината на работната површина со прозорец со лебдечка апликација.

Споделете го екранот на 4 прозорци со Windows 10

Споделете го екранот на 4 прозорци Виндоус 10

За да го поделиме екранот на нашиот компјутер со четирите апликации што треба да ги имаме отворени, мора следете го истиот процес погоре, но овој пат, ние мора да ги повлечеме апликациите што сакаме да ги дистрибуираме до аглите на работната површина каде што сакаме да ги поставиме.

Штом ќе биде прикажана рамката на просторот што тие ќе ја зафаќаат, ние само треба ослободете го глувчето за да ја натера апликацијата да ја зафаќа таа големина. Оваа функција ни овозможува автоматски да прилагодиме три апликации, па ако е тоа што го бараме, ќе треба рачно да ја прилагодуваме големината на секоја од апликациите.

Изменете ја големината на апликациите за поделен екран

Променете ја големината на прозорците Виндоус 10

Никогаш не врне по вкус на сите и во овој случај не е исклучок. Веројатно е големината што ја прикажува секоја од апликациите што сме ги поделиле на екранот не одговара на нашите потреби.

Ако ова е ваш случај, и сакате да ја измените ширината што ја зафаќаат апликациите, само треба да отидете на централна линија што ги одделува и влечи со глувчето секој од двата или четири прозорци да бидат поголеми или помали.

Сплит го екранот на Mac

Сплит екран Mac

Се нарекува функцијата во macOS што ни овозможува да го поделиме екранот на две апликации Сплит поглед, истото име со истата функција што е исто така достапно на iPad. Оваа функција е воведена во macOS од OS X El Capitan, така ако имате верзија постара од оваа, ќе мора да прибегнете кон апликации од трети страни да уживате во две или повеќе апликации со поделен екран.

Работата на оваа функција не е толку брза и интуитивна како онаа што се наоѓа во Виндоус 10. За да ја искористиме функцијата Сплит Поглед, која ни овозможува да го поделиме екранот на две апликации, мора да го користиме копчето Максимизирај, зелениот е прикажано во горниот десен агол на апликацијата / прозорецот. Ние мора да го притиснеме и држиме зеленото копче додека не се прикажат сите апликации што сме ги отвориле на работната површина.

Тогаш така имаме изберете ги двете апликации што сакаме да бидат прикажани на средината на екранот. MacOS автоматски ќе ги промени големините на двете апликации, така што тие ќе се прикажат подеднакво на екранот. Тука завршува оваа функција, функција што не дозволува да ја менуваме големината на прозорцитеи кои се прикажани на екранот, како да можеме да направиме во Виндоус 10.

Друг недостаток што оваа функција ни нуди е тоа автоматски отстранете го приклучокот за апликации да ги прикажуваме апликациите на цел екран, па ако сакаме да пристапиме до друга апликација, мора да ја смениме работната површина, да престанеме да ја користиме функцијата или да пристапиме до приклучокот за апликации преку кратенка на тастатурата.

Сплит го екранот во Windows 7 / 8.X

Windows 7

Разделувањето на екранот на компјутер со Windows 7 или Windows 8.x е процес што можеме да го направиме преку кратенки на тастатурата без прибегнување кон апликации од трети страни. Овој метод е исто така компатибилен со Виндоус 10, иако процесот да го направите преку глувчето што го објаснив погоре е многу побрз и полесен.

Ако сакаме да прикажеме две апликации на екранот на нашиот компјутер, прво мора да ја избереме првата апликација за преместување и притискање на копчето Виндоус, притиснете ја стрелката за движење лево или десно, во зависност од тоа каде сакаме да го поставиме.

Но, ако нашите потреби поминат прикажете 4 апликации на екранотНие исто така можеме да го сториме тоа преку истата комбинација на копчиња, но исто така користејќи ги стрелките горе и долу за да ја пронајдеме локацијата што ја бараме апликациите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.