Како да поделите PDF

Сплит PDF документ

Форматот PDF во последниве години стана стандард кога станува збор за можност за споделување информации на едноставен начин, и за нивната разноврсност и за компресијата што се врши при креирање на документот. Без сомнение, секој ден што поминува повеќе се користи, и на компјутери и на мобилни уреди.

Неговиот главен адут е да овозможи одржување на стилот на креираниот документ, така што при споделување со други, тој да не го изгуби својот стил, ниту неговите карактеристики, како што се видот и големината на фонтот, сликите или распоредот. Но, што ако сакаме поделете PDF документ на повеќе делови, на пример, испратете му на секој човек различен фрагмент? Продолжете да читате и ќе научите како да го направите тоа.

Интернет или локални услуги?

Во основа, можеме да разликуваме два методи за извршување на поделба на документот PDF. Имаме она што априори изгледа како наједноставна и најбрза опција, што е користете програма инсталирана на нашиот компјутер со цел да се изврши поделбата, или онаа на користете услуга преку Интернет што работи со поставување на документот на веб-страница и избирање кои страници сакаме да ги извлечеме од оригиналниот документ.

Поради леснотијата што ја дава опцијата да можете да го направите преку веб-страница што ја обезбедува таа услуга, ние ќе претставиме две алтернативи за ова, што можеме да го сториме добро од нашиот мобилен телефон, таблет или компјутер. Needе ни треба само Интернет-врска и документот да се подели.

PDF2GO

PDF2GO

Првата алатка што ја воведуваме се нарекува PDF2GO. Тоа е веб-портал каде имаме бесконечни алатки за да можете да менувате и да се справувате со документи во PDF. Меѓу неговите опции, покрај дозволувањето на конверзија на PDF до Word y Обратно, тоа ќе го олесни уредувањето, конверзијата и, пред сè, ќе ни овозможи да поделиме PDF документ на неколку делови.

PDF до Word
Поврзана статија:
Како да конвертирате PDF во Word

Чекорите што треба да се следат се толку едноставни што станува збор за детска игра. Willе треба да пристапиме само до Веб-страница PDF2GO и побарајте опција за «Сплит PDF». Доколку преферирате, можете директно да пристапите користејќи ја оваа врска. Откако ќе и пристапиме, таа накратко ќе ја објасни целта на алатката, за која веќе знаеме. Yellowе имаме простор во жолто каде што можеме повлечете или изберете го нашиот документ, без разлика дали го имаме на нашиот компјутер, во Google Drive, Dropbox или хостиран на која било веб-адреса.

PDF2GO

Откако датотеката е поставена на мрежата, таа ќе ни понуди можност за изберете каков вид поделба сакаме. Можеме да избереме помеѓу една поделба на страница, одделувајќи го секој од нив во различен документ, или a прилагодена поделба, поставување на покажувачот на глувчето и кликнување помеѓу две страници, каде што сакаме да се одвојува.

ПДФ одвојување

Откако избравме каков вид на одвојување сакаме, на дното ќе имаме серија копчиња со кои можеме извршете ги промените и зачувајте го документот во деловите што ги избравме; откажете го одвојувањето и вратете се на страницата за избор на документ или поделете ги сите страници и направете ги сите посебен документ. Ние исто така можеме да ја ресетираме поделбата, за да започнеме со избор на страници што сакаме да ги одделиме.

PDF2GB

Ако ја избереме опцијата за зачувување на промените, тоа ќе не однесе на нов екран каде ќе ни покаже на колку делови е поделен нашиот PDF. Името на секој дел ќе биде формирано од оригиналното име, на кое ќе биде додаден опсегот на страници што го сочинуваат, како што може да се види на сликата подолу.

Подели PDF

Со полињата за избор можеме да избереме кои датотеки сакаме да продолжиме со уредување, во случај повторно да го поделиме документот. Од друга страна, ако веќе ја прифатиме поделбата како добра, секој дел може да го преземеме одделно со зелено копче десно од секое име, или преземете компресирана датотека со сите делови на документот во него. Оваа опција е корисна ако поделиме документ на многу делови и сакаме да го преземеме со само еден клик, без да го правиме тоа еден по еден.

МалПДФ

SmallPDF е a многу слична алатка, во форма и содржина, на PDF2GO. Покрај тоа што ни нуди други можности при уредување на PDF, тоа ни дава можност да поделиме документ на неколку делови, или поточно, извлечете од него страниците што ги сакаме.

Неговото работење е многу слично, бидејќи само ќе мораме пристапете до вашата веб-страница, И испуштете го или побарајте го документот во пурпурното поле што ќе го најдеме.

сплит пдф

Откако ќе ја изберете датотеката, алатката ќе ни овозможи две основни опции меѓу оние што треба да изберат. Можеме да избереме ако сакаме извлечете ја секоја страница во PDFили изберете кои страници сакаме да ги поделиме од оригиналната датотека.

Сплит PDF SmallPDF

Откако ќе биде избрана опцијата што најдобро одговара на нашите потреби, ќе ги следиме чекорите што алатката сугерира толку интуитивно. Ако ги избереме страниците за извлекување, начинот на правење ќе биде едноставен кликнете на секоја од страниците што сакаме да ги одделиме од документот, како да се работи за датотеки, кои ќе бидат засенчени во виолетова боја. Clickе кликнеме на Подели го PDF и по неколку секунди, ќе не однесе на страницата за преземање.

Екстракт од SmallPDF

Откако ќе се најдете на страницата за преземање, опциите се многу основни и едноставни. Usе ни понуди копче за директно преземање, првиот веднаш до името на датотеката, со кој кога ќе се притисне ние ќе ја преземеме датотеката директно на нашиот компјутер. Следно ја наоѓаме иконата на плик, давајќи ни можност да споделете го преку е-пошта или креирајте врска до документот извлечена за споделување. Заедно со овие две икони ќе имаме опции за зачувајте го документот директно во нашата сметка Dropbox или Google Drive, и, конечно, ќе имаме опции за повторно изменете го документот или повторно приклучете се целосно.

Како што видовте, поделбата на PDF е а многу едноставен процес имајќи ги вистинските алатки. Треба да имаме само интернет-врска и датотеката што сакаме да ја поделиме. Користејќи ги овие едноставни алатки, можеме да го спроведеме процесот на трепкање, брзо и лесно, и каде било, без оглед дали претпочитаме да го правиме тоа од нашиот компјутер, мобилен телефон или таблет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.