Како да ги подобрите перформансите на игрите на Андроид

COD Мобилен двојна шок4

Поради затвореноста на која сме подложени, немаме друг избор освен да бараме забава дома. Постојат многу методи за ова и една од нив е видео игри. Не секој има конзола и затоа вашата алтернатива е да си играте со вашиот паметен телефон или таблет, но не на сите овие уреди, најмоќните игри течат непречено, така што не е задоволително искуство. Постојат начини малку да се ублажи овој проблем.

Овој пат се повикуваме на апликација достапна во продавницата за апликации на Google. Е именувано Гејмери ​​на GLTool и може да биде многу корисна алатка за сите оние уреди каде што е тешко за игра да се одвива непречено. Тоа е апликација дизајнирана од развивачот на Алатката PUB Gfx + која се одликува со друга понапредна алатка за оптимизација на GFX.

Call of Duty Mobile

Гејмерите GLTool идеални за подобрување на перформансите во нашите омилени игри.

Зборовите може да звучат како „кинески“ за многу корисници „Процесор, графички процесор или RAM меморија“ но тие се одредувачки карактеристики за оптимално функционирање на нашиот терминал или компјутер. Оваа апликација служи точно за максимално оптимизирање на овие аспекти и додавање режим на автоматска игра. Креаторите на апликацијата го истакнуваат тоа тие не користат лажни алгоритми „AI“ или нешто сличноНаместо тоа, тие се обидуваат максимално да ги искористат можностите на телефонот.

Веднаш штом ќе ја отворите апликацијата, првото нешто што ќе стори е анализирајте кој процесор и кој графички процесор го има нашиот терминал. Врз основа на ова, функциите може да варираат. Во мојот случај користев врвен процесор на Qualcomm од 2017 година (Кученце 835), со соодветниот графички процесор Адрено (540). Од овој панел имаме пристап до списокот со апликации (и со тоа изберете која сакаме да биде активирана во режим на игра) и режим за платени функции. Ако извршиме странично движење, пристапуваме до менито на поставки за режимите на игра.

PUBG Mobile

Можни конфигурации и опции

Игра турбо

Започнуваме со повикување на режимот „Игра турбо“ што ќе ни помогне да ги оптимизираме најосновните карактеристики на режимот на традиционална игра.

 • Зголемување на процесорот и графичкиот процесор: Сите јадра на Процесорот и оние процеси што влијаат на тоа се елиминираат, како и оние процеси кои бараат напор од Графичкиот процесор (не е секогаш можно да се оневозможат, зависи од слојот за прилагодување) Ова е многу корисно во случаи на игри што се толку лесни што не ги активираат сите јадра.
 • Ослободено меморија за RAM меморија: Сите апликации што трошат ресурси во позадина ќе бидат отстранети во ослободете ја целата RAM меморија и ставете го достапен за играње.
 • Следење на перформансите на системот: Ова ќе не предупреди во случај на која било апликација или процес на телефонот се меша во работењето на играта што ја извршуваме во тоа време.

Овие се сите најосновни опции во традиционален режим на игра, што нормално би било доволно оптимизирајте ги перформансите за да немаме проблеми во ниту една игра, но да навлеземе во опсегот на опции што оваа апликација ни ги овозможува.

GLTools

Тјунер за игри

 • Резолуција на играта: Ние можеме прилагодете ја резолуцијата од 940 × 540 (qHD) до 2560 × 1440 (WQHD). Корисно е во случај на мобилни телефони со висока резолуција во случај да сакаме системот да се движи во 2K, но игрите да се спуштат на Full HD или HD. Мора да го имаме предвид тоа перформансите на играта ќе бидат поголеми ако ја намалиме резолуцијата дури и ако изгледа полошо.
 • Графика: Можеме да се прилагодиме како се даваат слики од играта. Прилагодување на сенките, текстурите и другите на играта. Можеме да избереме текстури во висока резолуција, помек, HDR ... итн. Како што се прави на компјутер за цел живот.
 • Избор на FPS (рамки во секунда): Ова е несомнено најважната графичка поставка за играње, бидејќи флуидноста што ја пренесува играта зависи од тоа, Забележително особено кај ролетните како Fortnite, Call of Duty или PUBG. Тоа ќе овозможи играње на 60 FPS на оние телефони кои, по процесор, имаат ограничена поставка во играта со 30 FPS.
 • Филтри за слики: Филтри за боја применети над самата игра. Тие дејствуваат како изглед на играта. Можеме да избереме филмски, реален, режим во живо ... Итн.
 • Нијанси: ви овозможува да додадете дополнителни сенки во игрите што го поддржуваат.
 • MSAA: Оваа поставка е исто така многу честа во компјутерските игри. Повеќепример анти-алијасинг, е a техника на измазнување да се подобри квалитетот на сликата.

Означете го особено тоа ако ги присилиме FPS, засенчување и други, мобилниот може да страда повеќе отколку што е потребно особено ако станува збор за низок / среден опсег. Сепак, секогаш можете да ги тестирате поставките се додека не ја пронајдете најоптималната за вашиот уред.

Fortnite мобилен

Опции за плаќање на про верзија

 • Подобрување на пингот со промена на ДНС: Ни овозможува да го смениме DNS-серверот од апликацијата за да се обидеме да го подобриме пингот за онлајн-играта.
 • Пинг-тест: Можеме да направиме тестови од апликацијата со различен DNS за да го најдеме оној со најнизок пинг.
 • Режим на нулта заостанување: Поставките на играта автоматски се прилагодуваат така што главната цел е да се намали заостанувањето.
 • Графика за ниска класа: Ако вашиот уред е од ниска класа, се применуваат специфични поставки за да може пристојно да ги движи игрите.

Ако го земеме предвид тоа апликацијата Pro е со цена од 0,99 €Препорачуваме да го купите без да размислуваме за тоа, бидејќи ако сакаме да играме на Интернет, пинг или заостанување е одлучувачко, исто така, ако нашиот уред не е доволно моќен за лесно да ги движи игрите.

Тука можеме да ја преземеме верзијата БЕСПЛАТНО и УЈП.

Препорака на уредникот

Мора да имаме предвид дека сите Овие поставки влијаат на траењето на батеријата или терминална температура, обете работи се поврзани, колку повеќе енергија му треба на терминалот, толку е поголема температурата и повисоката температура, толку е поголема потрошувачката.

Моја препорака е тоа ајде да оптимизираме за да одржуваме рамнотежа помеѓу оптимизација и потрошувачка, бидејќи е бескорисно играта да работи прекрасно ако батеријата трае многу малку. Исто така, не се препорачува да го приклучиме терминалот во полначот додека играме, ова може да предизвика сериозно влошување на батеријата поради температурата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.