Како да се подобри приватноста на прелистувачот на Интернет

Колачиња на Интернет

Кога тргнавме да се обидеме да ја подобриме приватноста на Интернет прелистувачот, голем број неповолни ситуации може да се појават пред нашите очи; Ако не ја познаваме совршено добро секоја од средините што го сочинуваат Интернет прелистувачот, тогаш ќе се најдеме во сериозни проблеми.

Токму поради оваа причина, во овој напис ќе се посветиме на обидот за подобрување на приватност на интернет прелистувачот, анализирајќи за ова и двете Google Chrome, Mozilla Firefox, Опера и секако, миленик на Мајкрософт.

1. Google Chrome: приватност на прелистувачот на Интернет

Првиот интернет прелистувач што ќе го анализираме ќе биде Google Chrome; За да го направите ова, му предлагаме на читателот да ги следи следниве последователни чекори, кои ќе ги поддржиме со слика (што во некои случаи ќе бидат презентирани на англиски јазик).

Го отвораме нашиот интернет прелистувач Google Chrome; Веднаш кликнуваме на 3-те хоризонтални линии предложени на горната десна страна, треба последователно да ја избереме својата "Конфигурација" (поставки).

Поставки на Google Chrome

Сега кога сме внатре во «поставување»Од Google Chrome мора да одиме на дното на екранот; тука мора да кликнеме на опцијата што вели «покажуваат напредни опции»(Или слично е на англиски).

Конфигурација на Google Chrome 02

Треба да обрнеме внимание на областа на приватност на интернет прелистувачот (Заштита на податоци), треба да кликнете на опцијата што вели «поставки за содржина".

Конфигурација на Google Chrome 03

Како што е прикажано на сликата што ја сместивме, 2-та опција е идеална за да може ефикасно да ги контролираме нашите приватност на интернет прелистувачот. Оваа опција се однесува на „зачувување на локалните податоци додека не се затвори прелистувачот“.

Конфигурација на Google Chrome 04

Ова значи дека кога прелистувачот Google Chrome е затворен (кога повеќе не го користиме), сите податоци (колачиња) што претходно биле регистрирани автоматски ќе бидат избришани.

2. на приватност на интернет прелистувачот од Firefox

Како што направивме со Google Chrome, сега ќе продолжиме да анализираме што ни нуди Mozilla Firefox при конфигурирање на приватност на интернет прелистувачот. За да го направите ова, само треба да кликнеме на горното лево копче (Firefox), а потоа да го избереме неговото «опции".

приватност во Firefox 01

Откако ќе дојде тука, мора да избереме «Заштита на«; Препорачуваме читателот да обрне внимание на црвената стрела присутна таму.

приватност во Firefox 02

Кога ќе го активираме ова поле, сите податоци што се регистрирани во нашата навигација ќе бидат избришани откако ќе го затвориме Mozilla Firefox, ситуација многу слична на онаа што претходно ни ја понуди Google Chrome.

приватност во Firefox 03

Дополнително, можете да изберете кои елементи рековме да бидат елиминирани, вклучувајќи колачиња, историја на прелистување, преземања, меѓу многу други опции.

3. на приватност на интернет прелистувачот Истражувач

Сега треба да го анализираме омилениот на Мајкрософт, односно Интернет експлорер; како што сторивме со другите 2 Интернет прелистувачи, во прво време треба да отвориме нов прозорец на овој прелистувач. Подоцна треба да одиме кон «Интернет опции".

приватност во Internet Explorer 01

Откако таму, во новиот прозорец што се појавува, ние мора да го избереме јазичето Генерално. Предлагаме да го активирате полето означено со црвената стрелка и потоа да кликнете на копчето «отстрани"(Избриши).

приватност во Internet Explorer 02

Дополнително, би можеле да избереме кои елементи треба да ги избришеме кога прелистувачот е затворен, нешто многу слично на она што ни го понуди Mozilla Firefox.

приватност во Internet Explorer 03

За да го направите ова, само треба да кликнеме на копчето за конфигурација (Подесувања), што ќе отвори нов прозорец со различни опции за активирање во зависност од нашето ниво на приватност на интернет прелистувачот што сакаме да го следиме.

4. Конфигурирајте ја приватноста на Opera

Конечно, сега ќе го анализираме прелистувачот Опера, што е уште еден од омилените кај голем број луѓе; Како и во претходните случаи, препорачуваме корисникот да отвори нов прозорец на овој интернет прелистувач.

приватност во Опера 01

Таму треба само да одиме кај неговите „Поставки“ а подоцна и на преференциите.

Во новиот прозорец што се појавува, ќе треба да го избереме табулаторот за опции «напредни« На левата страна има неколку параметри што можеме да ги измениме. Во прв степен ние ќе конфигурираме колачиња, Мора да го активирате полето што ќе ни овозможи да ги отстраниме овие мали траги кога прелистувачот е затворен.

приватност во Опера 02

Во истото јазиче за опции «напредни»Сега треба да избереме«рекорд»(Пронајдена опција над колачињата); таму мора да ја активираме и кутијата што ќе ни овозможи да го исчистиме кешот откако прелистувачот ќе се затвори.

приватност во Опера 03

Со овие практични совети што ги споменавме, подобрете го приватност на интернет прелистувачот може да биде прилично едноставно решение што треба да се следи без да се користат алатки од трети страни.

Повеќе информации - Преглед: Како да пробиете лозинки во Firefox и Google Chrome, Opera WebKit за Android сега на Google Play, Како да ги оневозможите предложените URL-адреси во Internet Explorer 11


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.