Како да пренесувате текст со рака директно на вашиот компјутер со Google Lens

Google App

Ние веќе ги знаеме димензиите на Google, во секоја смисла. Глобален технолошки гигант кој се роди благодарение на пребарувачот. И тоа „и покрај тоа што е дел од најмоќните компании во светот продолжува да работи на она што го направи одлично. Google ја ажурираше мобилната апликација на својот пребарувач додавање на употреба на Гугл леќа со нови функции навистина интересно.

Сега Google Lens е во можност да го препознае вашиот ракопис и ни нуди можност да го пренесете директно на компјутерот. Повеќе не мора да ги минувате белешките на чист лист ... зарем тоа не звучи како додавање? Гугл леќа има напреден алгоритам што е способен за дешифрирање на ракописен текст, но минимум ќе мора да имате читлив ракопис. Ако имате пристоен ракопис и сакате да знаете како да пренесете ракописен текст на вашиот компјутер, ќе го објасниме подолу.

Google Lens, вашиот текст рачно од хартија до компјутер

Да постоеше оваа алатка во моето средно училиште или универзитетски денови, ќе заштедев часови за чистење белешки и трудови. Дефинитивно, Гугл леќа станува многу важен сојузник за студентите. Дополнителна и бесплатна помош што ќе направи да имаме повеќе време на располагање. Моќност пренесувањето на вашите белешки, белешки или проект за крај на курсот на компјутер никогаш не бил полесен и брзо. Ако сакате да знаете како да се користи оваа нова алатка, тогаш ќе ти кажеме чекор по чекор.

Првото нешто што треба да направите е ажурирајте ја апликацијата за пребарување Google бидејќи ова е многу неодамнешна карактеристика. Google Lens се појавува во апликацијата за пребарувач како уште една опција за извршување пребарувања. Премногу Неопходно е на компјутерот што ќе го користиме да имаме инсталирано Google Chrome. Имајќи ги и двете, можеме да ја извршиме задачата лесно и без никаков проблем.

Пренесете ракописен текст на компјутер чекор по чекор со Google Lens

Првото нешто е тоа ќе мора да се логираме на нашиот компјутер, преку Google Chrome, со иста корисничка сметка со која ја имаме апликацијата на телефонот. Така можеме да го пренесеме текстот што ќе го снимиме со камерата на паметниот телефон во таблата со исечоци на нашиот компјутер. И така, можеме да го залепиме текстот таму каде што ни треба.

Со отворен објектив на Google, ние се фокусираме на текстот што сакаме да го копираме и ние треба допрете на иконата «текст» за апликацијата да ги отфрли сликите, доколку ги има во истиот документ.

Избор на текст на Google Lens

Al провери опција за текст, алгоритмот ги отфрла можните слики што можат да бидат во документот. Со кликнување на «текст», Апликацијата ни го покажува текстот пронајден со камерата. Во овој момент, потчукнување на екранот, можеме да избереме рачно целиот текст што се појавува, или само дел што нè интересира. Кога направивме избор на текст што сакаме целосно да го копираме, мораме кликнете на «избери ги сите». Правејќи го ова веќе го имаме копиран текстот во таблата со исечоци на Google Lens. Сега би било потребно да „испратиме“ тој избор на текст до нашиот компјутер ...

Google Lens најде текст

Кога ќе го избереме нашиот текст и кликнете за да го копирате, апликацијата ни покажува нови опции. За да го пренесеме изборот на текст направен на нашиот компјутер, мора да кликнеме на "Копирај на компјутер". На овој начин можеме има во нашиот тим за маса ракописот и тоа што го избравме.

Гугл леќа копира на компјутер

Со кликнување на «копирај на компјутер», ние сме овозможени список на достапна опрема. За ова е потребно што претходно, како што посочивме, го имаме најавени се на Google Chrome со истата сметка со која го користиме Google Lens на паметниот телефон. Ако сме го сториле вака ќе се појави нашиот компјутер меѓу кои можеме да избереме.

Google Lens изберете компјутер

Штом ова е готово, на екранот ќе се појави порака што го покажува тоа нашиот избор на текст е веќе копиран на нашиот компјутер. За да можеме да пристапиме до текстот што претходно го најдовме со камерата за паметниот телефон, ќе треба да ја извршиме само командата «залепи».

Копиран текст од Google Lens

Можеме да „залепиме“ во прелистувачот или директно во нашата програма за уредување на текст. И, веќе имаме ракописен текст директно на нашата работна површина. Не може да биде полесно и побрзо!

текстот е копиран работна површина

Секако не можете да замислите дека пренесувањето на ракописен текст на нашиот компјутер ќе биде толку лесно. Како што споменавме на почетокот Google Lens ќе биде огромна помош за студентите. Моќност заштедете време за пишување на компјутер секогаш е огромна помош. Како што видовме потребно е да ги имате само најосновните алатки на Google.

Задача што можете да ја извршите со кој било паметен телефон без потреба од многу напредни спецификации. Y со кој било компјутер во кој го имате инсталирано прелистувачот Google Chrome. Уште еден пример за тоа како Google ни го олеснува животот. И во овој случај со бесплатна алатка, без реклами и со одличен квалитет. Сè уште не сте ги пробале? Веќе знаете како да го направите тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид dijo

  Здраво Би сакал да коментирате за безбедносниот аспект. Дали Google го третира нашето пишување? Се плашам дека е како препознавање на глас (на пример, Svoice на Samsung, каде што треба да ги овластите да го чуваат вашиот глас, ако не, не можете да го користите).
  Веќе знаеме дека Гугл ги опишува сликите што ги прикачувате на вашите е-пошта на Gmail. Што ги спречува да добијат ваш ракопис?

<--seedtag -->