Како да се префрлите на локална сметка во Windows 10

Windows 10

Со Виндоус 10 можеме да се логираме со сметка на Мајкрософт за да искористиме одредени многу важни карактеристики како што е синхронизација помеѓу уредите. Но како не секој сака ја поврзале вашата сметка на вашиот компјутер со еден од Мајкрософт, можеби за да чувате малку поголема приватност, како на пр ние го коментираме овој пост неодамна, може да се случи да сакаме да имаме локална сметка како што отсекогаш имавме во претходните изданија на Windows, како што е верзијата 7.

Следно ви покажуваме како префрлете се на локална сметка во Виндоус 10 од она што би било да се има активен од Мајкрософт. Неколку едноставни чекори заедно со одјавување за да ја вратите локалната сметка.

Како да се вратите на локална сметка во Windows 10

 • Првото нешто што ќе направиме е одете во поставките од почетокот
 • Во конфигурацијата што ја бараме „Сметки“
 • Пред нас ја имаме главната функција „Твоја сметка“ каде ги имаме информациите за секоја што ја создадовме. Одиме кај администраторот и точно во опцијата „Наместо тоа, најавете се со локална сметка“

Промени сметка

 • Сега се појавува pop-up прозорец во сина боја што нè принудува да Внесете ја лозинката Мајкрософт сметка. Ние го воведуваме

Променете ја локалната сметка

 • Следното е сè информации за локалната сметка. Ние ги ставаме корисничкото име, лозинката и ознаката

Сметка за промена на трет чекор

 • Следното нешто е да му го дадеме дозвола за Windows да се одјави и рестартирајте го со новата сметка. Не заборавајте да имате сè добро складирано пред да го направите овој чекор.

Последниот чекор што треба да се направи, како изборно, е избришете од „Вашата сметка“ Мајкрософт што ќе го најдете на дното на прозорецот под „Други сметки што ги користите“.

Ние веќе ја имаме подготвена локалната сметка во Виндоус 10, без да мора да биде предмет на Microsoft. Една од оние можности што ги имаме од Виндоус и која не враќа на она што отсекогаш било во претходните изданија на Виндоус, како што се XP или 7.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алга dijo

  Здраво. Велите, ние добро ги чуваме информациите. Значи, корисникот не е променет и тоа е тоа? Се креира нова сметка и мора да ги префрлам сите датотеки и другите од една на друга сметка? Јас тоа не го разбрав многу добро.
  Ви благодариме!

 2.   laura dijo

  Сакам да започнам без лозинка, дали е ова најдобрата опција?

  1.    Александар Еспинел dijo

   не, Лора едноставно ја менува сметката или името што се појавува, туку сите датотеки остануваат таму каде што се

 3.   Анже Хименез dijo

  Јас не додадов куета кога го вклучив компјутерот за прв пат, сега сакам да го додадам, ги правам тие чекори, се вчитува, но ништо што правам никогаш не излезе

 4.   Луис dijo

  Здраво, се сменив на локална сметка, но заглавив во процесот на одјавување. Се обидов да го завршам со исклучување на компјутерот директно, но кога ќе започнам, тој ме враќа на екранот за одјавување. Било какви било предлози да ме спаси од злата на Виндоус. Благодарам