Како да прикажете содржина на хард дискот на Mac

ios-8-континуитет

Малку по малку, делумно се должи на фактот дека сум корисник и на iPhone и на iPad, јас сум принуден да се префрлам скоро „задолжително“ на Mac, делумно тоа се должи на подобрувањата што ги додаде Јосемит во однос на интеграцијата со мобилни уреди iPhone и iPad. Со Јосемит, најновата верзија на оперативниот систем Mac, можете да контролирате многу функции на нашиот iDevice директно од нашиот Mac, како да остваруваме и примаме повици, да одговараме на смс, да ја споделуваме интернет-врската на нашиот iPhone со Mac ...

Една од работите што може најмногу да го привлече нашето внимание кај OS X е тоа што не можеме директно да пристапиме до содржината на нашиот компјутер, со леснотијата со која пристапуваме до неа од нашиот компјутер Виндоус. Од Mac, можеме без да користиме апликации од трети страни, но мора малку да копаме. Имајќи пристап до информациите што сме ги зачувале на нашиот компјутер, можеме да додадеме папки во делот Омилени страни на Пронаоѓачот, за пристап до поудобен начин, како во Виндоус.

Покажете ги папките инсталирани на нашиот Mac

прикажи ја содржината на хард-дискот-mac

 • Прво на сите, ние мора да одиме на Пронаоѓач.
 • Внатре во Пронаоѓачот, одиме, во горната лента од менито, до Пронаоѓач> параметри.
 • Во рамките на претпочитањето, имаме неколку опции: Општо, Пронаоѓач, Странична лента и Напредно. Stayе останеме во јазичето што се појавува стандардно Генерално.
 • Во рамките на Општо, под насловот Покажи ги овие ставки на работната површина, ние мора да избереме првата опција под насловот Хард дискови.
 • Само притиснете го, на работната површина ќе се прикаже иконата на нашиот хард диск. Ако кликнеме на него, ќе се појават папките што ги инсталиравме и можеме да се движиме меѓу нив.

Ако сакаме да додадеме која било од овие папки во делот Омилени во нашиот Mac, треба само да го повлечеме до тој дел, за да можеме брз пристап до нејзината содржина, без да мора да се движите низ различните менија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Edwin dijo

  Благодарам, барав начин за пристап до Macintosh HD и го најдов ова добро упатство.

 2.   Роберт dijo

  благодарам за информацијата