Како да работите со новиот распоред на Мајкрософт MSN.com

Преглед на MSN 01

Мајкрософт најави дека ќе го претстави новиот дизајн на својот портал msn.com, кој (според многу негови следбеници) го занемаруваше подолго време; тој самиот би понудил иновативни подобрувања за секој што сака да го користи, што може да се направи во кој било Интернет прелистувач со кој сме навикнати да ракуваме.

Ок сега Што е со уживањето во овој нов дизајн пред Мајкрософт официјално да го предложи на Интернет? Ова може да изгледа како невозможна задача да се направи, бидејќи Мајкрософт сè уште не го претставил целосно развиен, иако ја спомна можноста за употреба на „преглед“ на овој портал msn.com; постојат иновативни функции што сигурно ќе ги сакате и тоа е целта на овој напис што ќе ве научи како да се справувате со секоја од нејзините нови функции „однапред“.

Пристап до новиот модел msn.com предложен од Microsoft

Препорачуваме да го прегледате класичниот интерфејс msn.com во овој момент, за да можете да ги пронајдете големите разлики што ќе се појават веднаш, кога ќе пристапите на новиот дизајн предложен од Microsoft. За да го направите ова, во прва инстанца предлагаме да отидете на врската на «прегледот на msn.com», кој ќе ви покаже екран за добредојде и од кој, треба само да го изберете жолтото копче што вели «користете го сега".

Откако ќе го притиснете ова копче, ќе го најдете новиот интерфејс msn.com; На врвот ќе можете да му се восхитувате на еден вид лента со алатки составена од главните услуги на Microsoft; Првенствено ќе најдете во оваа лента за опции:

Преглед на MSN 02

 • Outlook.com, копче што ќе ви помогне да одите да ги проверите е-поштата во вашето сандаче.
 • Канцеларија што ќе ви помогне да го користите канцеларискиот пакет, но преку Интернет.
 • OneNote исто така ќе биде вклучен во оваа лента со алатки, со кои ќе можете да ги прегледате сите оние белешки или потсетници што сте ги подготвиле во кое било дадено време.
 • Исто така присутна е услугата за облак хостинг OneDrive, што ќе ви помогне да го направите и управувате со она што сте го хостирале во облакот во услугата Microsoft.

Ние ги наведовме само услугите што се сметаат за најголемо значење за Мајкрософт, и има многу повеќе што ќе ги откриете додека ја изберете малата стрелка насочена надесно. Ако работите на персонален компјутер, треба да го зголемите прозорецот на прелистувачот за да можете да уживате во сите нив; Ова е една од најинтересните карактеристики што Мајкрософт ја предлага со новиот дизајн на msn.com, оттогаш екранот ќе се прилагоди на која било големина на опремата што користите, што сугерира, на персонален компјутер, таблет, па дури и мобилни телефони.

Преглед на MSN 03

Горе десно имате ставка што ќе ви помогне да се „најавите“ на која било од услугите на „Мајкрософт“, што може да биде сметка на Hotmail или Outlook.com; оваа последна карактеристика е многу слично на она што во моментов се восхитува во Mozilla Firefox или Google Chrome. Од една страна, исто така, ќе најдете мало тркало за запчаници, што ќе ви помогне брзо да конфигурирате неколку услуги:

Преглед на MSN 04

 • Прилагодете ја оваа страница. Со оваа опција ќе имате можност за додавање или елиминирање на одредени опции, така што само неколку се прикажани во лентата за интерфејс; Ако сметате дека некои од овие услуги нема да уживаат или читаат во кое било време, тогаш можете да ги отстраните од овој дел од конфигурацијата.
 • Додадете msn како главна страница. Мајкрософт предлага сите негови корисници да ја користат услугата msn.com како стандардна почетна страница, што изненади многумина, бидејќи тоа не сугерира да се користи неговиот мотор Bing.com.
 • Излезете од прегледот. Ако не сакате да продолжите да го доживувате „прегледот“ на новиот дизајн msn.com, можете да ја користите оваа функција за да се вратите на класичниот интерфејс.
 • Променете го јазикот и содржината. Овде ќе најдете мала паѓачка стрелка, која ќе ви овозможи да изберете јазик со кој се чувствувате најпознато кога прегледувате секоја од новостите или услугите на оваа msn.com. (Научете да промена на јазик Windows 7)

Како што можете да му се восхитувате, новиот дизајн предложен од Microsoft за msn.com е навистина иновативен, каде што конфигурацијата на неговиот интерфејс исто така станува еден од најлесните и наједноставните аспекти за извршување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.