Како да се регистрирате на Инстаграм

Instagram

Instagram стана најпопуларната социјална мрежа во моментот. Тоа е добра опција за многу корисници, како и функционирање како изложба на компании и брендови. Поради оваа причина, се почесто е да се има сметка на оваа социјална мрежа. Иако може да има некои корисници кои не знаат како е можно да се отвори сметка во апликацијата.

Ова е едноставен процес, за кој ви кажуваме подолу. Постојат два начина на кои можеме да отвориме сметка на Инстаграм, така е можно некои од вас да имаат метод што е поудобен за вас. Затоа е добро да се знаат двата методи што ги имаме на располагање во овој поглед.

Создадете нова сметка

Создајте сметка на Инстаграм

Првиот начин што го имаме на располагање е да создадеме сметка од нула. Ова бара да мораме внесете низа податоци на веб-страницата или во апликацијата, можно е да креирате сметка користејќи ги двата методи. За да го направите ова, мора да одиме на веб-страницата на социјалната мрежа, на овој линк. Податоците што ќе ги праша Инстаграм во секој случај се следниве:

  • Е-пошта или телефонски број (секој ја избира опцијата што ја сака)
  • Целосно име на лицето
  • Корисничко име (мора да проверите дали посакуваната е бесплатна)
  • лозинка

На овој начин, ние само треба внесете ги овие информации за да креирате сметка во апликацијата на овој начин. Кога податоците се внесени, треба да кликнете на синото копче следно, ако тоа е направено од мрежата. Нормално е дека ако има неточни податоци, како што е корисничкото име веќе зафатено или дадена е-пошта што веќе има поврзана сметка, ова ќе биде известено на екранот.

Откако сите овие податоци ќе бидат внесени во апликацијата, сметката се создава. Инстаграм ќе се отвори таму каде што го имате вашиот профил и каде што конфигурацијата на истото ќе биде дозволена во секое време. Со овие едноставни чекори сметката е веќе креирана на социјалната мрежа. Откако ќе ја имате сметката, следен чекор може да биде верификација на истите, особено во деловни или профили на уметници.

Поврзана статија:
Како да испраќате фотографии на Инстаграм од компјутер

Користете ја вашата сметка на Фејсбук

Пријавете се со Фејсбук на Инстаграм

Како што многумина веќе знаете, Инстаграм е сопственост на Фејсбук веќе неколку години. Поради оваа причина, постојат одредени точки во кои двете социјални мрежи се интегрирани или ја олесниле интеграцијата помеѓу нив. Поради ова, на корисниците им се нуди можност да ја користат нивната сметка на Фејсбук како сметка што ќе ја користат за да создадат профил на другата социјална мрежа. Значи, двата профила се поврзани на овој начин. Тоа е навистина едноставен начин да креирате сметка, бидејќи вие треба само да ги поврзете.

Ова е нешто навистина едноставно, потребни се само неколку секунди. Мораме да ја внесеме веб-страницата на социјалната мрежа, на овој линк. Во него ја наоѓаме опцијата што вели «Пријавете се со Фејсбук«, Прикажано на сино копче. Со кликнување на ова копче, она што ќе се направи е да се најавите на нашата сметка на Фејсбук, но овој пат на Инстаграм. Името на нашиот профил ќе излезе со целосна безбедност во него.

Тоа е метод кој обезбедува многу удобност, особено ако не сакате да барате корисничко име. Во случај на деловен или професионален профил, можеби е добра опција да ги имате двата поврзани профила. Покрај полесно управување, дозволено е поедноставно најавување во секое време или името е исто, што може да ви помогне доколку сакате да дадете одредена слика во профилот.

Поврзана статија:
Како да добиете следбеници на Инстаграм

Во случај на користење на апликацијата на паметниот телефон, кога ќе ги отворите апликациите на телефонот, се појавуваат неколку опции. Една од опциите прикажани на екранот е да се најавите со Фејсбук. Значи, ако веќе ја имате инсталирано апликацијата Facebook на вашиот телефон и сесијата е отворена, ова ќе се синхронизира така што за неколку секунди ќе бидете најавени на Instagram. Навистина лесен за употреба и во апликацијата за паметни телефони.

Која опција е најдобра?

Лого на Инстаграм

Навистина нема една опција што е подобра од другата.. И двата начина ни овозможуваат да имаме сметка на Инстаграм, што е токму она што го сакаме. За многу корисници, можноста да ја синхронизираат со нивната сметка на Фејсбук го прави овој процес многу полесен. Без сомнение, тоа е пријатна и многу корисна опција, затоа не двоумете се да ја искористите, бидејќи работи многу добро.

Секако, ако немате профил на Фејсбук, ќе мора да креирате своја сопствена сметка на Инстаграм од нула. Но, ова не е комплициран процес, така што нема да потрае долго да го имате вашиот профил на социјалната мрежа. На овој начин, можете да уживате во него што е можно поскоро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.