Како да се приклучите на списокот Робинсон за да престанете да добивате рекламирање преку телефон, пошта, итн.

Робинсон список

Се повеќе и повеќе луѓе се заморуваат да добиваат рекламирање во вид на повици, е-пошта и пораки од секаков вид, за да можеме да им се придружиме на нивните услуги. Овој вид рекламирање постои многу години и, пред сè, треба да се разјасни една работа: Операторот или операторот што ве контактира ја извршува својата работа, па затоа е глупаво да им се лутите за приемот на овие типови повици.

Разбирливо е дека понекогаш и прецизно поради инсистирањето на овие повици може да се чувствувате лошо, па дури и да се лутите, но плаќањето за тоа со лицето од другата страна на телефонот нема да ви помогне, сосема спротивното, бидејќи може да ви се јават повторно за неколку часа ...

Која е листата на Робинсон?

Тоа е причината зошто постојат такви списоци како Робинсоновата листа од кои денес ќе разговараме со вас. Со него, она што е наменето е да има сè малку поконтролирано и според сите компании, субјекти и други услуги, тие мора да се консултираат со Робинсоновата листа кога ќе испратат рекламирање и немаат недвосмислена согласност од примачите.

Во овој случај услугата е бесплатна за сите потрошувачи и нејзината главна цел е да го намали публицитетот што го добиваат. Логично, а од друга страна, мора да имаме предвид дека сите наши податоци ги даваме на компанија, па затоа треба да биде јасно уште од самиот почеток.

Овде можете бесплатно да се пријавите на Робинсонова листа да престанеме да примаме ваков вид рекламирање, во кое било време и на кое било место. Услугата список на Робинсон е дел од областа на персонализирано рекламирање, односно рекламирање што корисникот го прима упатено на неговото име избегнува некои масивни рекламни кампањи, како употреба на нашата пошта, повици или пораки.

Детали за списокот со Робинсон

Органски закон 3/2018, од 5 декември, Заштита на личните податоци и гарантирање на дигиталните права

Сите имаме право и кога зборуваме за активно рекламирање, како што е случај, мора да го земеме предвид органскиот закон 3/2018, од 5 декември, за заштита на личните податоци и гарантирање на дигиталните права, е создаден токму за да се избегне овој вид на рекламирање на корисници кои не го поддржуваат. Тоа е нешто слично на она што го гледаме во некои поштенски сандачиња или заедници што појаснуваат: „Рекламирањето не е дозволено“. Доколку комерцијалното рекламирање од каков било вид требаше да се стави во овие поштенски сандачиња, компанијата што го емитува овој оглас може да биде осудена од корисниците.

Но, за економската активност да биде успешна, рекламирањето е од витално значење, иако е точно дека обработката на лични податоци е важна, таа може да биде ограничена од самиот корисник. Особено, обработката на податоците за рекламни цели е препознаена во Регулатива (ЕУ) 2016/679. Унапредувањето на легитимното извршување на ваквите активности нужно мора да се усогласи со почитување на правото на заштита на личните податоци и приватноста, така што наоѓањето баланс помеѓу овие точки е она што компаниите треба да го постигнат.

Ако рекламирањето е за договорна услуга, контактирајте со нив

Ние мора да знаеме како да ги разликуваме видовите на рекламирање што постојат и логично кога корисник има договор со услуга со оператор, на пример, има право да испраќа рекламирање затоа што сигурно во некои од точките што ги потпишавме во договорот тоа вели така. Да, можно е никој да не ги чита договорите, но кога ќе бидат потпишани компанијата го користи тоа право и испратете ни рекламирање на вашите услуги кога и како сакате.

Тука не е потребно или препорачливо да се користат „надворешни агенти“ за да се спречи доаѓањето на рекламирање, во овие случаи Првото нешто што треба да го направиме е да контактираме директно со службената служба и да побараме да не се испраќа повеќе рекламирање. Можеме дури и да одиме во некои физички продавници каде што ќе нè советуваат за процесот да спречиме рекламирање да стигне до нашиот телефонски број на нивните услуги. Овие треба да ја почитуваат одлуката донесена од корисникот секогаш, според законот.

Компании со список на Робинсон

Поени што треба да ги имате предвид за да избегнете примање спам

И, имаме неколку опции за да се ослободиме од овој вид повици и како што велат некои експерти за овие прашања: со образование може да се добие сè. Многумина познаниците и членовите на семејството се буквално "мочани" со операторите за смена Поради повикот, тие на крајот ја завршуваат својата работа и ова може да даде резултат и во многу случаи да предизвика зголемување на повиците. Немојте да кажете „Не можам сега, јавете се подоцна“ затоа што тие ќе инсистираат на рекламирање.

Лично зборувајќи со повиците што ги добивам (не велам пораки или пораки што се различни) она што го правам е да се обидам даБидете што е можно по polубезни со операторот / или така што тој / таа изјави дека не сакам да добивам повеќе публицитет. Ова работи за мене поголемиот дел од времето, но разбирам дека другите луѓе не го прават тоа, па затоа решението може да биде оваа листа на Робинсон.

Зачленувањето во списокот со Робинсон е бесплатно и лесно

Да, ресурсот на Робинсонова листа интересно е да се пресече со „комерцијалното вознемирување“ на кое се подложени некои луѓе. Ова е регистар на корисници кои не сакаат да добиваат рекламирање и е бесплатен, но мора да биде јасно дека оваа листа не штити од компании или субјекти со кои немаме никакви комерцијални односи како што рековме претходно и дека ќе започне да работи 3 месеци од моментот кога се пријавивме.

Придружувањето кон оваа листа е 5 минути. Првото нешто е пристапете до веб-страницата и регистрирајте се додавајќи ги сите податоци што се бараат, тогаш ќе добиеме е-пошта за потврда за корисничко име и лозинка. По ова, едноставно мора да кликнеме на „Пристап до услугата“ и тие ќе не прашаат по кој начин сакате да престанете да добивате рекламирање, било да е тоа е-пошта, телефон (мобилен и фиксен), поштенска пошта и СМС / ММС пораки.

Ако сакате повеќе од еден од овие блокови, ќе мора поединечно да го потврдите секој од нив преку е-пошта. Едноставно е и брзо се справува, но имајте на ум доцнењето во стапувањето во сила на блокот, затоа бидете трпеливи.

Запишување на списокот со Робинсон

Што можам да направам ако има три месеци, ова е на списокот и тие постојано ми се јавуваат?

Во случај компанијата да инсистира на рекламни повици, е-пошта, пораки и сл., По трите месеци потребни повеќе или помалку за управување со процесот на Робинсоновата листа, имаме друга опција што е нешто подрастична и потешка жалбата до Агенцијата за заштита на податоците.

Сите овие случаи се екстремни и кога компанија со која никогаш не сте имале врска или компании со кои сте имале или сте имале договор продолжуваат да ги игнорираат вашите барања да престанете да добивате рекламирање и да продолжите да ве „малтретирате“ и по трите месеци откако сте потпишале на списокот со Робинсон, само треба да се пријавиш. Не грижете се дека во повеќето случаи тие престануваат да испраќаат реклами, но ако тоа не е ваш случај Официјална веб-страница на Агенцијата за заштита на податоците ќе се погрижи ова да заврши суво. Може да биде нешто „нагло“ чекор, но за ова е.

Казните што доаѓаат од Агенцијата за заштита на податоци воопшто не сакаат компании, па затоа сум сигурен дека откако ќе поднесете жалба, предметната компанија ќе престане да ве вознемирува. Оваа услуга е исто така бесплатна и тој е достапен за сите корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.