Како да споделувате интернет од телефон до компјутер или Mac

Споделување Wi-Fi

Една од опциите што ги имаме на располагање денес за да поврзете компјутер, Mac, таблет или кој било компјутер на Интернет на едноставен начин е директно споделување на Интернет од нашиот мобилен уред. Ова беше покомплицирано пред неколку години, па дури и некои телефонски оператори наплатуваа за тоа, но денес е многу едноставно и има малку оператори што ставаат пречки за да го сторат тоа. Денес ќе видиме неколку опции за споделување на Интернет од нашиот паметен телефон на кој било уред.

Прво на сите е да имате точна верзија за да можете да споделувате Интернет без ограничувања и тоа е, на пример, во случај на уреди со Android, потребно е да имате Android 9 или подоцна за да можете да ја користите оваа услуга. Во случај на iOS, ограничувањето го поставува само телефонскиот оператор, па затоа е најдобро да проверите директно дали не сте сигурни дека можете. Со тоа, ќе ги видиме чекорите за споделување врска што е исто така повикана на Андроид „споделена врска“, „употреба на пристапна точка“ и на iOS „лична пристапна точка“.

Андроид споделува Wi-Fi

Споделете мобилна врска користејќи Wi-Fi на Андроид

Повеќето телефони со Android можат да споделуваат мобилни податоци преку Wi-Fi, Bluetooth или USB и за ова треба да ја имаме само ажурираната верзија на Android, освен што не сме ограничени од нашиот оператор. Започнуваме со опција за споделување на врската од пристапна точка Wi-Fi.

За да го направите ова, треба да ја отвориме апликацијата за поставки на паметниот телефон и да кликнеме на:

 • Мрежа и Интернет> Wi-Fi жариште / Споделување на конекција> Точка за пристап до Wi-Fi
 • Кликнете на опцијата за пристапна точка Wi-Fi и таму можеме да ги измениме поставките како име или лозинка. Доколку е потребно, допрете прво Поставете жариште за Wi-Fi.
 • Во овој момент можеме да додадеме лозинка во опцијата „Безбедност“. Ако не сакате лозинка, можете да кликнете на „Ништо“

Сега можете да го отворите другиот уред на кој ќе го снабдуваме Интернетот преку паметниот телефон и едноставно мора да ја најдеме пристапната точка на нашиот паметен телефон. Ако имаме лозинка ја додаваме и ако не едноставно кликнуваме на Поврзи се. Можете да ги споделите мобилните податоци на вашиот телефон со најмногу 10 уреди преку точка за пристап до Wi-Fi.

Споделете Wi-Fi

Споделете врска преку USB кабел

Очигледно, ние исто така можеме да го споделиме интернетот со нашиот уред со Android со USB кабел, така што оваа опција може да биде интересна и да не изгубиме никаква брзина, но таа има свој негативен дел и тоа е тоа Macs не можат да споделуваат врска со Android преку USB кабел. Откако ова ќе се разјасни, одиме со чекорите за споделување на Интернет од нашиот уред.

 • Првото нешто е да го поврзете паметниот телефон со USB кабелот. Известувањето „Поврзано како“ ќе се појави на горниот дел од екранот
 • Ја отвораме апликацијата Поставки на вашиот телефон и кликнете на Мрежа и Интернет > Wi-Fi зона / Сподели врска
 • Активирајте ја опцијата Сподели врска преку USB

И веќе можеме да уживаме во врската со мрежата преку кабелот. Запомнете дека Mac-ите не се компатибилни со оваа опција, па затоа во овие случаи најдобро е да се фокусирате директно на Wi-Fi конекцијата, што јас лично сè уште сметам дека е најдобро во повеќето случаи бидејќи тие се специфични врски и ни требаат брзо воспоставување врска и тоа на едноставен начин.

Уки УСБ-кабел

Споделете врска преку Bluetooth

Во овој случај, ние мора да го поврземе паметниот телефон со другиот уред со конфигурирање на приемникот за него. Оваа опција не е достапна на сите уреди, затоа секогаш препорачуваме да ја користите верзијата Wi-Fi за да ги поврзете уредите, но ако вашиот уред дозволува поврзување преку Bluetooth, можете да ги следите чекорите подолу.

 • Откако уредот за примање е конфигуриран да воспостави Bluetooth-врска, продолжуваме со чекорите
 • Ја отвораме апликацијата Поставки за телефонот и продолжуваме
 • Допрете на опцијата Мрежи и Интернет> Wi-Fi зона / Сподели врска
 • Сега кликнете на Сподели врска преку Bluetooth

И подготвени, на овој начин врската ќе се сподели преку Bluetooth.

iPhone споделува Wi-Fi

Споделете ја вашата мобилна врска користејќи iPhone

На iOS уреди Оваа опција е исто така многу едноставна за извршување и очигледно имаме и можност за споделување на Интернет. Ние исто така можеме да избереме помеѓу опцијата за Wi-Fi, Bluetooth и USB, затоа одиме со секоја од опциите. Појасни дека од а iPad со мобилен телефон можно е и споделување на Интернет.

Започнуваме со опцијата Wi-Fi за споделување на врската и ова е направено на едноставен начин. Влеговме Поставки> Лична точка за пристап> Дозволете им на другите да се поврзат и ние го активираме. Тука можеме да додадеме лозинка за Wi-Fi или не, веднаш подолу, откако ќе завршиме, отворете го уредот за да се поврзете и кликнете на мрежата на вашиот iPhone или iPad. Додадете лозинка ако е така и навигирајте.

macOS споделува Wi-Fi

Поврзете компјутер со Виндоус на USB споделување на Интернет

Кога нашата опрема нема можност за поврзување преку Wi-Fi, можеме да го користиме USB кабелот на iPhone или iPad. За ова мора да имаме iTunes и да се осигураме дека компјутерот ги препознава нашите iPhone или iPad.

 • Инсталирајте ја најновата верзија на iTunes на вашиот компјутер
 • Со USB кабел, поврзете го компјутерот со iPhone или iPad што овозможува споделување Интернет. Доколку е побарано од вас, верувајте му на уредот.
 • Осигурете се дека можете да го најдете и прегледате iPhone или iPad во iTunes. Ако компјутерот со Windows не го препознава уредот, обидете се со друг USB кабел
 • Следете ги чекорите обезбедени од Microsoft за да ја проверите Интернет-врската во Windows 10 или Windows 7

Споделувањето на Интернет поддржува Bluetooth конекции со Mac, PC и други уреди од трета страна, но како што реков во верзијата за споделување на Интернет од нашиот уред со Android, најдобро е да користите Wi-Fi, бидејќи е многу полесно процесот.

Полнење на батеријата

Пазете се од потрошувачката на батерија

Потрошувачката на батерија со оваа опција за споделување на Интернет е навистина нешто што треба да го имате предвид и на уредите со Android и iOS. Така, можеме да го вклучиме уредот во напојување за време на заедничката врска за да спречиме да троши премногу батерија и треба да оневозможете споделување на врската откако ќе завршиме за да избегнеме поголема потрошувачка од нормалното. Ако нашиот паметен телефон може автоматски да ја деактивира пристапната точка кога нема поврзани уреди, активирајте ја оваа опција за да избегнете непотребна потрошувачка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->