Како да скриете фотографии или датотеки на уредот со Android

Андроид

Мобилните уреди неодамна станаа суштински, а понекогаш и суштински придружник на патувањето за многу корисници. Во нив чуваме огромна количина на информации меѓу кои, на пример, во многу случаи, се издвојуваат огромен број фотографии или безброј број досиеја од нашата работа или од нашиот ден за ден.

Некои од овие фотографии или датотеки можат да ги видат други корисници кои можат да имаат пристап до нашиот паметен телефон без никаков проблем, но некои не треба да ги гледа никој друг освен нас. За да не ги оставите тие важни информации за вас, а пред сè приватни, во поглед на никого, во оваа статија ќе ве научиме како да скриете фотографии или датотеки на вашиот уред со Android, на едноставен начин и без премногу компликации.

Првата опција што треба да ја земеме предвид за да ги чуваме нашите информации и датотеки подалеку од ingубопитните очи, би била креирајте неколку профили на нашиот мобилен уред, во случај повеќе од еден корисник да имаат пристап до терминалот. Благодарение на оваа опција што се појави за прв пат во Android 5.0, шекерче ви овозможува да креирате кориснички профил за секој од луѓето што го користат уредот.

За жал, ова е нешто незгодно и во многу наврати она што сакаме да го направиме е да скриеме датотеки или фотографии од можни озборувања, а не од други корисници. Не греши, многу малку корисници го споделуваат својот мобилен уред или таблет со други и оние што се споделуваат обично се работни станици што складираат малку или воопшто нешта што треба да бидат заштитени од погледот на другите.

Како да скриете датотеки на мобилен преку апликација

И покрај фактот дека една можност да се сокријат датотеки или фотографии на Андроид е со создавање профил за секој корисник што го користи паметниот телефон, без сомнение тоа не е најдобрата опција на која можеме да се свртиме. Според наше мислење, ако сакате да ја чувате која било датотека безбедна од pryубопитните очи, треба користете која било од апликациите што ќе ви ги покажеме подолу.

Датотека Скриј експерт

Првата опција што ќе ви ја покажеме и нашата омилена е Датотека Скриј експерт, истражувач на датотеки што по дифолт има можност да крие не само датотеки, туку и цели папки, нешто што понекогаш може да биде навистина корисно. Покрај тоа, уште една од неговите одлични опции е тоа што ви овозможува да им дадете видливост на датотеките или папките во секое време, нешто што е многу комплицирано во другите апликации од овој тип.

Датотека Скриј експерт

Последно, но не и најмалку важно интересно ни овозможува да ги заштитуваме апликациите со лозинка, така што сите наши датотеки остануваат далеку од очите на гледачите. И, се разбира, апликацијата може да се преземе бесплатно од официјалната продавница за апликации на Google или Google Play, така што не знам што чекате да ја преземете веднаш и да започнете да ја користите и да ја искористувате. Заштитувајќи ги и вашите датотеки и вашите апликации.

Скриј експерт
Скриј експерт
цена: слободен

AppLock

Заклучување на апликација

Ако она што го сакате е да заштитите некои слики во одредена апликација, што во повеќето случаи е она што обично сакаме да го скриеме од pryубопитните погледи на другите луѓе, совршена апликација за ова е AppLock, која секундарна опција исто така ќе ни овозможи да ги заштитиме апликациите од употреба.

Оваа апликација има бесплатна верзија, која сите можеме да ја преземеме, но исто така можеме да ги прошириме нејзините опции и функции со тоа што ќе станеме премиум корисници за мала сума пари, иако ако сакате да ги зачувате вашите фотографии скриени и да блокирате некоја друга апликација со основната верзија ќе имате повеќе од доволно.

Заклучување (AppLock)
Заклучување (AppLock)
цена: слободен

Други алтернативи

Google Play е апсолутно полн со различни опции за заштита на вашите датотеки или слики, па дури и ограничување на пристапот до апликациите, но ние веќе ги разгледавме главните опции во овој напис, иако од која било причина може да бидат апликациите што веќе видовме дека сте не убедени, ние ќе ви понудиме други алтернативи.

Ако сакате да скриете слики или видеа, можете да се одлучите за оваа опција;

Ако е она што го барате заштити папки или датотеки од pryубопитните очи од други корисници или од кој било корисник кој може да има пристап до вашиот мобилен уред или таблет, можете да се одлучите за оваа интересна апликација;

Заклучување на папката
Заклучување на папката
Развивач: NewSoftwares ДОО
цена: слободен

Иако сите корисници го имаат нашиот мобилен уред и ретко може да го споделиме со некого или да го позајмиме, не е неважно да имате инсталирано апликација од ваков тип. И тоа е дека сите ние обично имаме фотографија што не треба да ја гледаат сите. Имањето нивни заштитени може да биде многу важно не само во случај пријател или роднина да го земе нашиот уред да погледне нешто, но ако, на пример, терминалот е украден, така што тие немаат премногу лесен пристап до тие содржини.

Блокирањето на апликациите може да биде доста важно, и иако многу апликации веќе ни бараат корисничко име и лозинка за пристап, има и други кои ни овозможуваат да се идентификуваме во секое време, што би останало отворено во секое време за секој што може да го земе нашиот паметен телефон, да, се додека тие ја знаете шемата за отклучување или ПИН-от за пристап до терминалот.

Понекогаш е многу мрзливо да ги извршуваме потребните задачи за заштита на нашиот мобилен уред со оперативен систем Андроид, но ако сакате да избегнете проблеми во иднина, заштитете ги вашите компромитирани фотографии, како и датотеките што се важни за вас, па дури и некои апликации што може да се стави во некои поправам.

Дали сте еден од многуте корисници кои користат апликации за да ги сокријат своите фотографии или датотеки?. Кажете ни во просторот резервиран за коментарите на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни, а исто така кажете ни кои апликации ги користите во вашиот случај, за да можеме сите да ги тестираме и да видиме дали некоја од нив може да бидат вклучени во овој напис со цел да го направат поцелосен и точен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.