Како да слушате музика од минатите години со денешната технологија

слушајте стара музика на Интернет

Ова станува тема што сигурно ќе ве интересира кој ја живеел класичната музика од 60-тите години на минатиот век а можеби и малку порано. И покрај фактот дека порталот ЈуТјуб и неколку други имаат тенденција да имаат различни видови музички теми, сосема е тешка задача да мора да пребарувате и да пронајдете една што и припаѓа на изминатата деценија.

За среќа, постојат одредени ресурси на мрежата што би можеле да ги користиме во овој момент за да се обидеме да ги слушнеме овие теми; во овој напис ќе споменеме два предлога што можете да ги користите во кое било време да ја слушате (и можеби да ја преземете) таа музика од минатото, сето тоа користејќи малку трикови што може да се следат лесно.

1. Слушајте стара музика со машината за носталгија

Првата алтернатива што ќе ја споменеме во овој момент доаѓа од раката на онлајн апликација која го носи името Машината за носталгија, што нуди само две копчиња за да ги пронајдете тие песни од минатото:

  • Година. Со ова копче, што е опаѓачко мени, корисникот ќе има можност да избере одредена година.
  • Удри ме Откако ја одбравме годината, само ќе треба да го притиснеме ова копче.

Машината за носталгија

Веднаш голем број теми ќе се појават во мрежа или мрежа и ние мора да ја избереме онаа што сакаме да ја слушаме во тој момент. Повеќето од нив се хостирани на YouTube, за да можеме да дојдеме до преземете ги ако сме заинтересирани да ги имаме зачувани на нашиот локален хард диск. Единствениот проблем што се јавува тука е што песните не се појавуваат со кој било вид дополнителна категорија, т.е. сето тоа тие се испреплетени без разлика на земја, пол, јазик и многу повеќе.

2. Користење на радиооооо-бета-проект

Оваа друга алтернатива сакавме да ја оставиме на крајот како еден вид завршна обработка, бидејќи овој проект радиооооо нуди подобри алтернативи кога се обидуваме да слушаме музика Сепак, мора да предвидиме дека оваа услуга преку Интернет сè уште е во бета фаза, па затоа може да има одреден број грешки или некомпатибилност со вашиот Интернет прелистувач.

радиооооо

Откако ќе се снајдете официјалната веб-страница на радиооооо ќе најдете интересен интерфејс и каде, светската мапа станува главен протагонист кога се обидувате да ја пронајдете оваа музика од минатото, што можеби, нема да ја чуете никаде на друго место.

Да се ​​биде мапа на светот, во радиоооооооооолку имате можност бидете во можност да навигирате во која било земја од која сакате да слушате музика по ваш интерес. Но, тоа не е најинтересниот дел, туку хронолошката лента што се прикажува на дното на екранот. Таму ќе имате можност да изберете година во која сте заинтересирани, нешто што оди од 1900 година до денес.

Откако ќе изберете одредена година, можете одете во која било земја користејќи ја оваа мапа на светот каде што си. Веднаш ќе започнете да слушате песна што одговара на избраните поими за пребарување.

радиоооо 01

Можете да ги користите алатките што се наоѓаат во горниот лев агол и меѓу нив е и селекторот за да можете зумирање во одреден регион. Со ова ќе имаме можност да избереме градови во рамките на една земја, ова да се обидеме да знаеме дали имало песна таму за годината што ја избра. Кога ќе започне репродукцијата на музиката што може да биде присутна во избраниот регион, ќе се појават и две врамени фигури, едната од нив припаѓа на музичката тема и уметникот што ја толкува, додека другата кутија одговара на лицето кое излезе со песната кон радиоооо сервер.

Бидејќи радиооооо уште е во бета фаза, може да има време кога линиите на поделба на земјите исчезнуваат без никаква причина, треба да ја превчитаат страницата за да извршат ново пребарување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.