Како да слушате радио на Интернет на кој било уред

Слушајте интернет радио

Во моментов сè или скоро сè се случува на Интернет. Благодарение на интернетот, можеме да слушаме која било песна што ја сакаме, да ја гледаме најновата епизода од нашата омилена серија или најновите изданија на филмови. Можеме да пристапиме и до традиционалниот печат, списанија и дури и до радиото за цел живот.

Со доаѓањето на услуги за стриминг на музика, радијата видоа како нивниот основен бизнис се распаѓа малку по малку. Луѓето сакаат да ги слушнат своите омилени песни, без реклами и без презентерот да мора да го прави тоа парипа пред да го облечете.

Една од предностите на интернетот, поврзана со радиото, е тоа што ни овозможува да ги слушаме омилените станици од нашиот компјутер, без да ги користиме нашите доживотни радија, радија што се чини дека само тие фаќаат 40 или радио 3.

Исто така, за оние кои имаат среќа или несреќни да живеат во странство или да поминат долги периоди на време, тоа е добар начин да бидат во тек со новостите од нивната земја, без да мора сврти се кон сателитска телевизија.

Најбрзиот начин за пристап до нашите омилени станици е директно преку нивната веб-страница. Но, постои живот надвор од станиците на целиот живот. Благодарение на интернетот, можеме најдете станици од други региони или земји што одговара на нашите вкусови, потреби или преференции.

Првите паметни телефони кои беа лансирани на пазарот, интегриран FM чип, чип што дозволуваше слушање на традиционалното радио (тие ги користеа слушалките како антена). За жал, се чини дека производителите се помалку се посветени на оваа функција и покрај тоа што се многу корисни кога се случуваат природни непогоди и главните комуникациски канали престанаа да работат.

Радио Градина

Радио Градина

Радио Градина е една од најпопуларните и најсеопфатни веб-услуги за слушање радио станици од целиот свет. Ако нашиот прелистувач дозволи веб-страниците да пристапат до нашата локација, ќе ни ги покаже најблиските станици според нашата позиција, што иако може да изгледа глупаво, не е така.

Во зависност од нашата локација, тоа ќе ги предложи најблиските локации каде што се достапни станици, иако исто така ќе извршува пребарувања по провинции и во други земји. Ако станицата што ја бараме не е достапна, можеме пополнете формулар што треба да го вклучите во оваа услуга.

Ако го знаеме името на станицата што сакаме да ја слушаме, можеме да ја внесеме за да одиме директно до станицата. Ако не е така, и ние сакаме да ја слушаме, на пример, која било станица во Венецуела, можеме се движат низ целиот свет до земјата и кликнете на различните зелени точки што ги претставуваат радио станиците во земјата.

Радио Градина е исто така достапна во форма на апликација и за iOS и за Android, апликација што можеме да ја преземеме бесплатно преку следниве врски.

Радио Градина
Радио Градина
Развивач: Радио Гарден Б.В.
цена: слободен

TuneIn

TuneIn - Слушајте Интернет радио

TuneIn е уште една од најпопуларните услуги за слушајте интернет радио од која било земја. Тоа ни овозможува пристап до повеќе од 100.000 радиостаници ширум светот со реклами, иако можеме да плаќаме месечна претплата за да ги избегнеме рекламите и, патем, да можеме да уживаме во НФЛ, МЛБ, НБА и НХЛ игрите.

Има голем број станици на шпански јазик, како во Шпанија, така и во Латинска Америка, иако нејзината главна публика е во САД, од каде што можеме да слушаме голем број станици низ целата земја. Ние исто така можеме слушајте го истиот подкаст што можеме да ја најдеме на која било друга платформа.

Компатибилен е со обете Амазон Ехо како Google Дома од Google покрај тоа што е достапен на звучниците на производителите Sonos. Исто така е достапна и за iOS и за Android, апликации што можете да ги преземете бесплатно преку следниве врски.

РадиоФај

RadioFy - Слушајте музика преку Интернет

Si buscas станици кои се наоѓаат во Шпанија, РадиоФај е услугата што ја барате. RadioFy ни нуди многу едноставен интерфејс каде треба да го напишеме името на станицата што сакаме да ја слушаме или да ја прелистуваме страницата сè додека не ја најдеме станицата што сакаме да ја слушаме, каде што се прикажани најпопуларните.

Радио-веб-страници

Радио-веб-страници - Слушајте интернет радио

Радио-веб-страници ни покажува индекс на земјите каде што можеме да слушаме радиостаници, затоа е одлична опција да се разгледа ако барате станици од специфични земји. Со кликнување на секоја земја, пристапуваме до веб-страница на земјата од каде што можеме да пристапиме до станиците достапни во таа специфична земја.

myTurner

MyTurner - Слушајте интернет радио

myTurner е уште една од веб-страниците што ни овозможува пристап до радиостаници практично од секоја земја во светот. Веднаш штом ќе пристапите до вашата веб-страница, ќе бидат прикажани радиостаниците во земјата каде што сме. Од левата страна, можеме да избереме дали сакаме да ги прикажуваме само станиците во нашата заедница или регион.

Ако сакате подкасти, исто така на myTurner ќе најдете широк спектар, практично иста што можеме да ја најдеме во која било друга платформа за подкасти. Исто така е достапна и за мобилни уреди во форма на апликација, па ако немаме компјутер на дофат на раката, можеме да го користиме нашиот паметен телефон или таблет.

Интернет Радио

Интернет радио - Слушајте интернет радио

Но, ако она што го сакаме е да слушаме други станици, откријте нови песни, слушајте други жанрови на музикаНишто од горенаведените не ни служи (релативно) како Интернет радио. Преку Интернет Радио Можеме да слушаме радиостаници според видот на музиката што ја емитуваат, не според името на станицата или според нејзината локација.

Веднаш штом ќе пристапите до мрежата, се прикажуваат најпопуларните жанрови. Кога ќе кликнете на овие жанрови, тие ќе бидат прикажани сите станици што нудат таков вид жанрБез разлика дали се работи за полка, фанк, соул, Тејано, аниме, романтично, чил, транс, амбиент, танц, џез, блуз, класичен рок, кантри, метал, салса, хип хоп ...

Бидејќи можеме да ги видиме опциите за наоѓање нови песни што ни ги нуди Интернет радио, нема да ги најдеме во традиционалните станици на која било земја. Ако најдеме станица што ни се допаѓа, можеме преземете го списокот .m3u да го репродуцирате во која било компатибилна апликација без да ја користите веб-страницата.

Alternativas

Интернетот е полн со услуги што ни овозможуваат да ги слушаме нашите омилени станици. Ако во рамките на различните опции што ви ги покажав во оваа статија, не можете да ја најдете станицата што ја барате, веројатно не постои. Не барајте повеќе, бидејќи овие услуги се најсеопфатни достапни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.