Како да го смените пинот на iPhone

Послужавник за СИМ за iPhone

Ова, што може да изгледа многу едноставно за повеќето корисници, е комплицирано од промените што Apple ги спроведува во своите менија од различните верзии на iOS што ги имаме на располагање. Од оваа причина, важно е да се знае дека секоја од верзиите може да ја смени опцијата за локација без да забележиме, па денес ќе видиме како можеме сменете го ПИН-от на СИМ-картичката во најновите верзии на оперативниот систем на Apple.

Како прво, мора да се каже дека со текот на времето се зголемија поставките што ги наоѓаме на iPhone и затоа во Apple некои опции од време на време ги менуваат местата. Факт е дека претходно оваа опција за конфигурација беше „поедноставна“ за лоцирање, сега може да чини малку повеќе да се најде и покрај фактот дека не нешто што го користиме на дневна основа.

Ова е можеби токму проблемот, бидејќи не мора постојано да се менува ПИН-кодот е опција што се крие меѓу менијата и на крајот останува на место каде што не го очекуваме. Во новата верзија на iOS 12 или повисока, опцијата е нешто позакриена од вообичаеното, па затоа денес, од „Ажуелидад гаџет“ ќе видиме со ова упатство како можете да го деактивирате или менувате PIN-кодот на вашата SIM-картичка на вашиот iPhone или iPad со различните верзии на iOS.

ПИН за СИМ

Важно е да имате ПИН на iPhone или iPad

ПИН-кодот е она што им овозможува на корисниците да блокираат со користење на идентификациски код за правење телефонски повици или користење мобилни податоци. Овој код е навистина важен во случај на загуба или кражба на нашиот iPhone, бидејќи ни овозможува заштити ја нашата SIM и со тоа спречи други да ја користат за да остваруваат телефонски повици или да користат мобилни податоци. Откако ќе го внесете првичниот PIN, кога ќе го рестартирате уредот или кога ќе ја отстраните SIM-картичката, тој автоматски ќе се заклучи и во статусната лента ќе видите „SIM заклучена“.

Во тоа време, ако не го знаете ПИН-кодот, нема да можете да ја користите SIM-картичката сè додека не ја отклучите со помош на PUK-кодот (за што ќе зборуваме на крајот од упатството), па затоа треба да се напомене дека ова е многу важен код за нас и мора да го запомниме. Не обидувајте се да погодите SIM PIN-код, бидејќи ако направиме грешка, SIM-картичката ќе биде блокирана сè додека не го имаме PUK и не можеме да го деблокираме.

Променете го PIN-кодот за iPhone

Променете го PIN-кодот за SIM во iOS 12 или повисок

Започнуваме со најновата верзија на оперативниот систем на Apple и затоа со iOS 12 или повисок. Во оваа верзија, како што споменавме на почетокот, Apple ја смени локацијата на оваа опција и можеме да се вклучиме мислејќи дека таа е во поставките за Телефон, како што беше во претходниот iOS.

Точно е дека локацијата не е толку чудна и има смисла дури и дека е тука, но секако, првата од опциите во кои ќе го бараме менито за промена на PIN ќе биде друга. Новата локација е на Податоци за мобилни телефони. Значи, за да го смениме PIN-кодот на SIM, треба да ги извршиме овие чекори:

 1. Пристапуваме до „Поставки“
 2. Ајде да одиме до мобилни податоци
 3. На дното ќе видиме ПИН за СИМ-картичката

Сега кога сме внатре, се појавуваат достапни две опции. Ако имаме активен ПИН-код, проверката се појавува со зелена боја на горниот дел, ако ја немаме активна, таа се појавува во сива боја. Веднаш подолу ја имаме опцијата Change PIN, што всушност сакаме да го направиме. За да го смениме PIN-кодот на SIM, мора да го знаеме тековниот код и откако ќе кликнеме на «Change PIN», се појавува опцијата за внесување на тековниот PIN.

СИМ картичка

Променете го СИМ-ПИН-кодот на верзиите на iOS порано од iOS 12

Важно е да се напомене дека точното место за поставување на оваа опција за конфигурација не е лошо во мобилните податоци, но претходно во iPhone и iPad можевте да го промените ПИН-кодот на СИМ-картичките од поставките во опцијата Телефон. Во овој случај, се чини дека е прилично добро место за промена на PIN-кодот, но ова не зависи од нас и Apple сега го додава на друга страница од iOS 12 така што ќе ја најде опцијата на истото место како и во iPad кои немаат поставки за Телефон. Значи, за да го смените PIN-от во iOS пред iOS 12, ќе мора да поминете низ:

 1. Поставки> Телефон> PIN-код за SIM. Ако имате iPad, одете во Поставки> Податоци за мобилен телефон> ПИН-код за СИМ (што е моментално место за сите)
 2. Ние го активираме или деактивираме PIN-кодот на SIM-картичката
 3. Haveе мора да го внесеме PIN-кодот на SIM-картичката

Ако никогаш не сме користеле еден бидејќи во времето на активирање на нашиот iPhone немавме активен SIM PIN-кодот, ќе мора да го внесеме стандардниот PIN-код на нашиот оператор што обично е на самата картичка или на парче хартија дајте ни од операторот. Тогаш ќе имаме можност да го смениме овој ПИН. Во случај да не го знаеме првичниот PIN на SIM-картичката Findе биде потребно да се консултирате директно со операторот за да се најде решението. Повторно мора да кажеме дека обидот да се погоди ПИН-кодот не е добра идеја и во овој случај без да се има ПУК, помалку.

СИМ картичка

PUK во случај на загуба на PIN

Ова е код што се додава на сите SIM-картички и се користи за деблокирање на PIN-кодот на нашата SIM-картичка во случај да направиме грешка повеќе од три пати во ставањето на кодот или не се сеќаваме на него. Овој код обично е прикачен на самите картички и иако е вистина, ретко кој е неопходен, важно е да се чува добро во случај да ни биде потребен еден ден.

Тековните оператори исто така можат да ни го дадат овој код во случај да немаме картичка или хартија со себе, затоа не грижете се ако не можете да го пронајдете. За да го направите ова, треба директно да го повикаме операторот со кој сме и да побараме да ни го достави кодот PUK. Бидете многу внимателни затоа што ова ПУК може да се појави и како „ПУКС исцрпено“, и во овие случаи единственото нешто што можеме да направиме е да побараме нова СИМ-картичка, што е уште една главоболка.

Како што рековме на почетокот, тоа не е опција што ја правиме секој ден за промена на PIN-кодот на нашиот iPhone, но важно е да бидеме јасни за местото каде што се наоѓа опцијата за уредување или менување и да бидеме јасни за тоа што се случува кога ќе направиме грешка кога погрешно притиснете го неколку пати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.