Како да смените која било икона во Виндоус 8

ИКОНИ НА ПРОЗОРИ

Како што се запознаваме со новото систем Виндоус 8, гледаме многу од неговите нови доблести. Објаснивме како да направиме многу активности во овој нов систем, но никогаш не сме ви кажале за тоа како да ги промените иконите што системот ги носи стандардно.

Постојат многу корисници кои би сакале нивниот систем да биде целосно прилагоден според нивниот вкус и, според тоа, да можат да ја менуваат секоја од можностите меѓу кои се иконите на системот. Денес ќе објасниме неколку начини на изведување на оваа акција.

Имајте на ум дека промената на темата за работната површина на Виндоус 8 единственото нешто што ги менува се боите и сликите и звуците што се користат на компјутерот, но иконите остануваат исти во секоја од овие „теми“.

Денес ќе научите како да менувате икони за работна површина, икони за ленти со задачи и икони за остатокот од системот.

Ваши сопствени икони за работната површина

Започнуваме со објаснување како да ги измените иконите за работната површина на Виндоус 8. Во овој случај, иконите за работната површина можат да се модифицираат на едноставен начин што не е потребно да се користат апликации од трети страни за да ги модифицирате, ние едноставно треба да избереме икона, направете десен клик и кликнете „Својства“. Откако ќе влезете во својствата на иконата, одиме на јазичето „Директен пристап“ и кликнете на "Промени ја иконата".

Во рамките на прозорецот што се појавува, можеме да го пребаруваме нашиот компјутер за да ја избереме датотеката за новата икона, која секако мора да ја има продолжување .ICO.

Имајте на ум дека овој начин на промена на иконите е многу бавен бидејќи мора да го направите рачно еден по еден. Понатаму, ова дејство може да се изврши само со иконите за работната површина.

Конечно ги менувам иконите на лентата со задачи

Откако ве научивме како да ги менувате иконите за работната површина во Windows, ајде да одиме по иконите на лентата со задачи. За да го направите ова, ние ќе користиме апликација од развивач што ја прави достапна за секого бесплатно. Станува збор за апликацијата 7КОНИФИЕР. Создаден е за Windows 7, но веќе е потврдено дека е совршено компатибилен со Windows 8 и 8.1.

7 ПРЕД СОВЕТНИК

Оваа мала апликација ќе ни овозможи да ги смениме иконите на лентата со задачи. Во рамките на самата апликација, имаме веќе вчитани неколку групи икони од кои можеме да избереме.

За да ја користиме оваа мала програма, не треба да ја инсталираме бидејќи има ПОРТАЛНА верзија. За да ја користите програмата, мора да ја преземете од страната на развивачот, да ја отпакувате и да барате извршна 7CONIFIER.exe на кои треба да им дадеме дозволи на администраторот.

7 ПОСЛЕДНИ КОНФИРАЧИ

Кога ќе ја отвориме апликацијата, од десната страна го гледаме списокот со пакети со икони што ги инсталиравме, за да ги активирате, само кликнете на еден и потоа кликнете на Применуваат. Имајте на ум дека само иконите на лентата што се вклучени во тој пакет ќе се променат, односно ако сите икони што ги имате на лентата не постојат во пакетот, ќе се смени само она што го содржи пакетот, оние што не постојат.

Затоа ве советуваме да креирате ваш сопствен пакет со икони, за кој мора да се движите до Пакет / Креирај / Од избор. Таму можете да ги уредувате иконите што веќе ги имате во лентата и за ова ќе треба да ги имате само подготвени иконите што сакате да ги ставите со продолжението .ICO. Потоа го зачувувате пакетот и го применувате како што веќе објаснивме.

И иконите на системот?

Конечно, објаснивме како да ги смениме иконите на системот за кои ќе користиме друга апликација од трета страна, која, како и во претходниот случај, ни овозможува да ги примениме постојните пакети со икони на иконите на системот. Станува збор за програмата ИконаПакувач, Софтвер Stardock што ви овозможува да примените комплетни пакети со икони на целиот систем. Оваа програма не е бесплатна, но можеме да ја користиме за 30-дневен пробен период.

ИКОН ПАКЕТ

Повеќе информации - Како да ги смените иконите за кратенки во Windows 7


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->