Како да споделувате големи датотеки со getfire

споделувајте големи датотеки на мрежата

Ако во моментов имаме одлична Интернет врска благодарение на пропусниот опсег што го договоривме со давателот на услуги, Зошто не можеме да споделуваме големи датотеки со кој било пријател? Одговорот може да биде изнесен во малиот простор што ни го нуди клиентот за е-пошта при приложување на мултимедијална датотека. Овој тип на ситуација може да се реши ако користиме интересна веб-апликација која го носи името Getfire.

Getfire може да се смета како услуга за хостирање во облак, иако нејзиниот развивач го предлага на поинаков начин, и со оваа алатка преку Интернет ќе имаме можност да зачуваме секаков вид датотеки (со мала или голема тежина) за подоцна да мораме да ги споделуваме со одреден број пријатели.

Како работи Getfire со нашите зачувани датотеки

Ова е наједноставниот дел од сè, иако како и секоја веб-апликација каде што треба да бидеме домаќини на нашите податоци (како што е услугата во облак), неминовно ќе треба да креираме сметка затоа што токму таму ќе бидат идентификувани нашите податоци. Во врска со ова, авторот им сугерира на сите можни корисници на оваа услуга, тие да поставуваат само фотографии, слики или видеа што се од нивно авторство, бидејќи услугата не е достапна за аспекти на пиратерија (според нивните политики за приватност).

Откако ќе отидете на врската на официјалната веб-страница на Getfire, ќе најдете прозорец во кој нема дополнителни информации за регистрација; Ако погледнете малку подобро во полињата распоредени таму, едното од нив го предлага „записот“ на податоци, треба да кликнете на тој збор за да скокнете веднаш на друг прозорец.

GetFire 01

Во него веќе ќе мора да ги внесете вашите лични податоци за да можете да регистрирате бесплатна сметка; Овие податоци главно вклучуваат е-пошта, корисничко име и лозинка; Кога ќе го пополните формуларот за регистрација, треба да отидете во сандачето на е-поштата што сте ја регистрирале, каде што ќе најдете врска за активирање (или потврда) на услугата.

GetFire 02

Кога ќе кликнете на врската за потврда, веднаш ќе преминете на интерфејсот на оваа веб-апликација; првото нешто што треба да направите е изберете ја папката што се идентификува со датотеката што ќе ја подигнете. За ова, има еден за слики, друг за видеа, документи, аудио и „други“.

Управувајте со нашите датотеки поставени на Getfire

Претпоставувајќи дека ќе испратиме серија слики на оваа услуга преку Интернет, прво мора да ја избереме папката со тоа име (слики) и потоа на синото копче на кое пишува «Внеси« Во тој момент ќе се отвори прозорец за истражувач на датотеки, каде што треба само изберете ги сликите што сакате да ги поставите со помош на копчето Shift или CTRL ако се соседни или се оддалечени едни од други.

GetFire 04

Во зависност од вашата брзина на Интернет, сликите ќе бидат прикачени веднаш во папката избрана во Getfire; Управувањето со секоја од овие слики (или која било датотека што сте ја поставиле) се идентификува со мали трикови:

GetFire 05

  • Ако го поместите покажувачот на глувчето кон сликата, а потоа кон "x", ќе можете да го елиминирате во тој момент.
  • Можете исто така да ја изберете малата кутија од долниот лев агол на секоја слика за да направите групно бришење (од неколку од нив).
  • За да споделите слика, само треба да кликнете на неа, што ќе се отвори во друг табулатор на прелистувачот и каде што мора да ја копирате нејзината URL за да ја споделите со кој било друг пријател.
  • Можете да кликнете на името (на дното) на сликата за да направите брзо уредување.

GetFire 06

Во врска со начинот на споделување на овие слики, мора да напоменеме дека можеби ова е мал аспект на приватноста што не е подобрен; Секој што има врска со URL-то на наведената слика, ќе може да ја види, дури и ако нема сметка на Getfire. Се разбира, оваа ситуација може да се коригира со последната буквална буква што ја опишавме погоре, а тоа е, кога се прави мало „уредување“ на сликата, ќе се појават неколку параметри со кои лесно можеме да се справиме.

GetFire 07

Таму ни се нуди можност за поставете време на истекување на сликата, нешто што може да размисли за бројот на денови или бројот на преземања (или прегледи) што ги имал наведениот елемент, исто така имајќи можност да поставите лозинка за да може да се гледа наведената слика.

Во бесплатната верзија, можете да испраќате датотеки со максимум 512 MB, без ограничување на бројот на нив да бидат домаќини на Getfire; Во професионална (или платена) верзија на оваа услуга преку Интернет веќе можете да поставувате поголеми датотеки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.