Како да споделувате датотеки од компјутер на мобилен со Wi-Fi

споделувајте датотеки преку WiFi

Доволно е да имаме мобилен телефон со Wi-Fi конекција за да можеме да ги споделиме информациите на еден од уредите со сосема поинаква. На пример, ако имаме и персонален компјутер (во најдобрите случаи лаптоп), на многу лесен и едноставен начин ќе имаме можност за прегледајте датотеки од една или друга околина ако се придржуваме до одредени правила и мерки.

Belowе споменеме некои од нив подолу, иако може да има одредени некомпатибилности поради ограничувања што можеби биле поставени на рутерот. Како и да е, подолу ќе ја споменеме општата постапка за да може да се сподели или прегледајте датотеки од мобилен телефон на персонален компјутер (или обратно), само користејќи ја нашата Wi-Fi Интернет врска, не барајќи кој било друг вид апликации од трети страни, туку малку време и малку креативност.

Претходни чекори пред споделување датотеки преку Wi-Fi

Како што предлагаме во горниот дел, потребно е да се земат предвид одредени аспекти кои се многу важни за ова споделување на датотеки (или елементи) да стане изводливо. Belowе споменеме некои од нив подолу, иако секогаш ќе има неколку дополнителни елементи што мора да се имплементираат, што ќе зависи од тоа што има секој корисник:

 • Потребна ни е Wi-Fi врска за споделување.
 • Мобилен телефон кој лесно може да се поврзе на мрежата Wi-Fi.
 • Личен компјутер со Wi-Fi конекција.
 • Безжичен рутер.

Па, секој од овие елементи што ги споменавме се основни и неопходни за да можеме да ја исполниме нашата цел; Тие сега се лесно достапни, иако ако мобилниот уред (телефон или таблет) нема поврзаност со Wi-Fi и има Bluetooth, ова нема да ни помогне за она што ќе го наведеме подолу.

Ако имаме неколку сметки на Интернет, мора да дефинираме која од сите ќе ја користиме за да се поврземе со нашите компјутери. Препорачливо е да се обидете да го изберете оној што ни нуди поголем ширина на опсег, иако овој аспект не е од суштинско значење, но вреди да се земе предвид за избегнете некаков вид на нестабилност или метеж во мрежата. И мобилниот телефон и персоналниот компјутер (лаптоп или работна површина) треба да се поврзат на истиот Wi-Fi, што значи дека сметката нужно ќе треба да се внесува со соодветните ингеренции (корисничко име и лозинка).

Штом ова е направено, ние мора синхронизирајте ја нашата опрема со единствена IP адреса. Itе го најдеме (во повеќето случаи) кон задниот дел на рутерот, иако ако наведените податоци не се присутни, ќе треба да направиме само мал повик до давателот на услуги, кој можеби ни го даде додатокот за додаток. Во секој случај, и со цел да ги олесните работите, можете да користите едноставна алатка во Виндоус (нема да работи за други платформи), што ги сугерира следниве чекори:

 • Користете ја кратенката на тастатурата Win + R
 • Во просторот напиши: cmd
 • Притиснете на Внесете
 • Да пишува: ipconfig
 • Притиснете го копчето повторно. Внесете

споделувајте датотеки преку WiFi 02

Откако продолживме на овој начин во „прозорецот за команден терминал“, мора да ја лоцираме IP адресата што генерално се појавува како податок во опцијата за "Стандарден портал"; Тоа е IP-адресата што ќе треба да ја напишеме во Интернет прелистувачот или во истражувачот на датотеки.

споделувајте датотеки преку WiFi 01

По извршувањето на оваа последна задача, ќе се појави мал прозорец каде што ќе се предложи да ги напишеме ингеренциите за мрежен пристап. Овие информации можете да ги најдете и на задната страна на рутерот, иако во повеќето случаи, овој прозорец обично не се појавува затоа што се споделува истата безжична мрежа.

споделувајте датотеки преку WiFi 03

Сега ќе можете да пристапите до податоците зачувани на мобилниот уред од вашиот персонален компјутер, да можете да копирате, бришете, залепите, преместувате или која било друга задача што сакате, со датотеките зачувани во нејзината внатрешна меморија.

Постапката може да варира во зависност од мобилниот уред што го користиме, бидејќи како пример предложивме мобилен телефон и Wi-Fi хард диск, Android TV-Box, меѓу многу други алтернативи, исто така може да се користат и постапката мора да биде прилагодена што им ја предложивме на овие типови тимови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)