Како да ставите знамиња на земја на Твитер / хашфлагови

хашфлагови

Денес започнува Светскиот куп во фудбал во Бразил, тешко е да се сретнете со некој што сè уште не дознал. Вчера ви кажавме како можете да ги додадете сите натпревари на Светското првенство во вашата агенда, за да можете да ја следите нашата земја или натпреварите што ни се најинтересни.

Твитер ја овозможи оваа можност пред неколку дена додавање вредност на твитовите. За да го објави ова, Твитер ја ангажираше пејачката Шакира во која преку својот твит го покажува резултатот како твитовите ќе бидат придружени со знамињата на земјите учеснички на Светското првенство во Бразил.

Со цел да ги додадете знамињата на вашето твитови, ние само треба да ги напишеме # и првите три иницијали на земјата. На пример, # ЕСП за Шпанија, # БРА за Бразил, # ФРА за Франција, # ОК за Колумбија и така натаму за останатите земји. Ако ги напишете твитовите директно од вашиот компјутер, знамињата ќе се појават веднаш.

Од друга страна, ако ги напишете твитовите од апликацијата на вашиот мобилен телефон, или Android, iOS или Windows Phone, тие веројатно нема да се појават веднаш. Не е проблем со апликацијата, но Твитер ја овозможува услугата така што тој е достапен и на мобилни уреди, што е навистина таму каде што се напишани повеќето твитови.

Овој систем на додавање додадена вредност на твитовите на Твитер за прв пат беше користен за време на Светското првенство во Јужна Африка пред четири години, и дека сите се сеќаваме на тоа како прв Светски куп во фудбал, освоен од шпанскиот тим. Кој ќе го освои Светскиот куп оваа година? Дали некој се осмелува?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.