Како да ставите различни позадини на различни монитори во Windows 10

Windows 10

Беа пред една од оние функционалности што ги имавме во Виндоус 8 и одеднаш исчезна во Windows 10 по магија. Сигурно момците од Редмонд имаат свои причини, но оние од нас со мулти-мониторски конфигурации, од кои сме сè повеќе и повеќе, можеме да останеме малку сами во овој поглед кога порано би можеле да уживаме во таква огромна одлика.

Иако не е сè изгубено, бидејќи од овие редови во убиец оцет Toе ви покажеме како да ги вратите овие мали детали но од такво значење за одредени корисници кои обично уживаат во Виндоус со два или три монитори во нивниот ден за ден. Патем, коментирајќи го ова, кога ќе се навикнете на оваа конфигурација, се чини дека мониторот ви изгледа малку.

Windows Има многу лесна опција што ви овозможува да користите различни позадини во поставување на мулти-монитор. Опција што оние од Редмонд ја очекуваа да ја отстранат по дифолт во Виндоус 10, зачуди неколку. За среќа, секогаш имаме можност да измениме нешто во софтверот за да ги вратиме овие карактеристики.

Со помош на команда можете да ја вратите оваа функционалност во Виндоус за да работи исто како што работеше во Виндоус 8.

Како да поставите различни позадини со повеќе монитори

 • Vamos прво до менито за извршување што го имаме во Windows 10. За да добиеме пристап до него, треба да ги притиснеме копчињата за кратенки Windows + R.
 • Откако ова е направено, менито за извршување на програмата ќе се појави каде мора да го напишеме или залепиме следново:

контрола / име Мајкрософт.Персонализација / страница со странициallидна тапет

Прв чекор

 • Притиснете Enter и поставката за да додадете слика во «Позадина» ќе се појави. Оттука, со десен клик на глувчето на слика можете да го изберете мониторот каде што сакаме да се појави.

Втор чекор

Сите малку доблест што веќе го имате со вас повторно во неодамнешниот Виндоус 10.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лора Викторија dijo

  коментарот е совршен, едноставно не ги зачувува промените.

 2.   Лора Викторија dijo

  Јас веќе го најдов решението. Двете слики мора да ги имате зачувани во иста папка (во зависност од бројот на монитори што ги имаме, во мојот случај само 2). Последователно, треба да го притиснете копчето CTRL и потоа без да престанете да го притискате ова копче ја избираме првата слика што одговара на првиот екран, потоа втората слика што одговара на вториот екран, потоа кликнете со десното копче и изберете ја опцијата за поставување како фиксна позадина на екранот и изданието.