Како да увезете списоци со контакти на Gmail во Outlook

извезувајте контакти од Gmail во Outlook

Дали некогаш сте имале желба да ги користите вашите контакти со Gmail во Microsoft Outlook? Постојат моменти кога многу луѓе одлучуваат да мигрираат од клиент за е-пошта во сосема друг, тогаш доаѓа потребата што ја покренавме преку ова прашање.

Колку и да изгледа неверојатно, да можете да извезувате целата листа на контакти од Gmail до Outlook Потребно е само мал трик, не мора да користите апликација од трета страна во секое време. Во оваа статија ќе споменеме како треба да постапите (чекор по чекор) за да можете да ги имате сите контакти од вашата сметка на Gmail увезени во списокот Microsoft Outlook.

Доведете ја нашата листа со контакти на Gmail до Outlook

Претходно мора да споменеме дека оние кои се заинтересирани да го усвојат овој мал трик мора да се најават на нивната сметка на Gmail, како и на Microsoft Outlook; За првиот случај, очигледно, ќе треба да го користите Интернет прелистувачот со кој работите по можност за овој клиент на Gmail.

Она што прво мора да го направиме е само тоа, т.е. најавете се со соодветните акредитиви на нашата сметка на Gmail и во Интернет прелистувачот со кој се поврзавме со наведената сметка.

Откако ќе се најдеме во генералниот екран на Gmail, мора да го избереме паѓачкото мени (преку неговото поле) што се наоѓа во горниот лев агол и од таму, изберете ја опцијата «контакти".

Контакти во Gmail

Откако продолживме на таков начин, мора да ја избереме малата кутија со назнака «Но«; од опциите што ќе бидат прикажани, ќе треба да ја избереме онаа што вели «извоз".

Контакти во Gmail 01

Веднаш ќе се појави нов прозорец, кој ќе ни овозможи да извршиме селективен извоз; Ако сакавме да извезуваме само на одреден број контакти (опцијата е деактивирана на екранот), претходно требаше да ги избереме секој контакт за да извезуваме преку нивните соодветни полиња и подоцна, до опцијата што ќе ја преземе нас кон оваа кутија. Ние исто така можеме да извезуваме список на одредена група контакти, сè додека ги имаме одделени во групи.

Контакти во Gmail 02

Ако нашата намера е извоз во „сите контакти“ мора да ја искористиме третата опција во прозорецот во кој ќе се најдеме во овој момент. На дното на истата оваа кутија има неколку дополнителни опции, кои ќе ни помогнат

 • Извоз на списокот со контакти на друга сметка на Gmail, нешто што може да биде корисно ако отвориме нова адреса за е-пошта и сакаме да ги однесеме сите контакти до неа.
 • Извоз на списокот со контакти во услугата Microsoft Outlook (што е наша тековна цел).

Треба да ја избереме само оваа втора опција што ја споменавме и подоцна, копчето што вели «извоз»Се наоѓа на дното на овој прозорец.

Контакти во Gmail 03

 

Вреди да се спомене дека добиената датотека има «.CSV«, Што може да се отвори без никаков проблем во кој било софтвер за табеларни пресметки (на пример, во Microsoft Excel); Го спомнавме второто затоа што корисникот може да ја отвори споменатата датотека за подоцна да изврши уредување на своите контакти, што може да вклучува и потреба додадете податоци како роденден, некаков псевдоним, официјалната страница на некои од вашите контакти, меѓу другите информации.

Увезете ја генерираната листа на контакти во Microsoft Outlook

Ова е најлесниот дел од сè, затоа што само треба запомнете го местото каде што ја зачувуваме датотеката «.csv»Па, во исто време, ќе мора да го увеземе од Microsoft Outlook користејќи ги следниве чекори:

 • Отворено за Microsoft Outlook.
 • Од менито на левата странична лента изберете ја опцијата што ќе ни овозможи «отворете и извезувајте»И подоцна, до опцијата (од десната страна) што вели«увоз извоз".

Контакти во Gmail 04

 • Appearе се појави ново поле со опции, треба да ја избереме опцијата што ќе ни овозможи «Увоз од друга апликација или датотека".
 • Од новото поле што се појавува, ние мора да ја избереме опцијата што ќе ни овозможи да ја увеземе списокот со контакти со форматот на поделба со «запирки".

Контакти во Gmail 05

 • Нов прозорец ќе ни овозможи да се движиме до местото каде што е датотеката што претходно ја извезувавме и од истиот овој прозорец, изберете ја опцијата што не е важна за «дупликат ставки".

Контакти во Gmail 06

Откако ќе ја увеземе целата листа на контакти што претходно ја извезувавме од Gmail и користејќи ја оваа постапка во Microsoft Outlook, информациите на секој од нашите пријатели (или работни колеги) ќе бидат присутни во последниот. Вреди да се спомене дека ако сакате да го направите обратното, можете да го направите тоа тивко, односно да извезувате список на контакти од Microsoft Outlook во Gmail и следејќи ги истите критериуми предложени во секој чекор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.