Како да управувате со историјата и колачињата во Firefox?

колачиња и историја во Firefox

Ако пребарувате на Интернет секој ден во Firefox, тогаш можеби имате мала предност во однос на другите различни прелистувачи, затоа што во овој може да стигнете до персонализирајте одредени аспекти што вклучуваат приватност. Поточно, начинот на кој можеме да управуваме со историјата и колачињата е многу полесен отколку што можевме да се восхитуваме на кој било друг прелистувач.

На пример, ако во одреден момент се појавиле веб-страници што не сте ги побарале и сакате да ги отстраните од вашата историја, можете да го направите тоа тивко на персонализиран начин без да мора да го испразните остатокот од списокот. Истата ситуација може да се направи со колачињата, т.е. нема да мора да ги елиминираме сите, туку неколку кои можат да бидат многу важни за нас и што никој друг не треба да го гледа, сè со мали совети и трикови што ќе ви ги дадеме подолу.

Различните начини за управување со историјата во Mozilla Firefox

Без разлика дали сакаме да манипулираме со некои веб-страници од историјата на прелистување, или исто така треба да управуваме со одредени колачиња на персонализиран начин во Firefox, двата елементи ќе мора да бидат управувајте од истата околина во рамките на овој прелистувач; За да го направите ова, мора да стигнеме до тоа место на следниот начин:

 • Ние мора да го отвориме прелистувачот Mozilla Firefox.
 • Сега ќе ја внесеме областа со опции (опции -> опции).
 • Од прикажаниот прозорец, ние мора да одиме во „Приватноста“ на лентата што се наоѓа на горниот дел од интерфејсот.

Токму во оваа област ќе посветиме малку време на работа. Тука ќе се восхитуваме на 3 многу добро диференцирани делови, кои се:

 1. Следењето.
 2. Историјата.
 3. Лентата за адреси.

Во моментов, наша единствена одговорност е да се справиме со сè што е поврзано со историјата на прелистување на Firefox, така што ќе посветиме главно внимание на оваа работна област. Таму имаме неколку опции за да можеме брзо и ефикасно да управуваме. На пример, во првиот дел од оваа област постои опција што вели:

Firefox ќе:

избришете ја историјата во Firefox 00

Таму имаме паѓачко копче, каде што можеме да избереме дали сакаме да се зачува историјата или едноставно истата не е регистриран во сите посети што ги правиме на мрежата. Стандардно, оваа опција е во „Запомни историја“, ова е причината што секоја веб-страница што ја посетуваме ќе биде регистрирана во список.

Малку подолу има опција како врска (сина), која вели „исчистете ја вашата понова историја«; ако кликнеме на него, ќе скокнеме на друг мал скокачки прозорец, во кој би можеле да ја исчистиме историјата создадена пред еден час или многу повеќе пред тоа.

избришете ја историјата во Firefox 01

Ние исто така може да извршиме селективна елиминација на оваа историја, поради фактот што малку подолу има одредени опции што може да се активираат преку неговото поле за да ги елиминираме во истиот момент. Ако одиме по оваа алтернатива, само ќе треба да ги избереме овие полиња, а потоа копчето што вели „сега исчисти“ и ништо повеќе.

Селективно бришење колачиња

Од едната страна на врската што претходно кликнавме и ни овозможи да ја исчистиме поновата историја, има уште една, што ќе ни помогне да «Избришете ги колачињата поединечно» или како што би рекле, на персонализиран начин.

Ова е најинтересниот дел од сите, бидејќи со кликнување на оваа врска ќе се појави и скокачки прозорец со интересни опции за да можеме да работиме. Во овој прозорец ќе се појават сите колачиња што се регистрирани преку нашето прелистување на Интернет. На врвот има простор за „пребарување“, каде што ќе треба да поставиме само збор за да се појават сите колачиња што се однесуваат на тоа.

избришете ја историјата во Firefox 02

На пример, ако во наведениот простор за пребарување го напишеме зборот YouTube, тие веднаш ќе се појават на дното список со сите оние страници што сме ги посетиле и кои се директно поврзани со овој видео портал. Ако не сакаме овие колачиња (кои се дел од историјата) да бидат регистрирани тука, ќе треба да направиме само избор на сите што сакаме да ги отстраниме. За ова можеме да го користиме и клучот Префрлете се како CTRL за да можете да изберете колачиња заедно или далечни, во случај да не сакаме да ги елиминираме сите одеднаш.

Како што можете да му се восхитувате, постапката што ја усвоивме за елиминација на колачињата и неколку страници што се дел од нашата историја на прелистување е нешто многу полесно да се направи во Mozilla Firefox.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.