Како да управувате со папки во Google Drive

Google диск

Google Drive е услуга за складирање облак што ни нуди можност за домаќин на голем број датотеки или документи, што би можеле да ги добиеме за да ги спасиме од кој било друг уред на кој е синхронизиран. Оттука произлегува и големата предност што Google ни ја нуди, бидејќи и мултимедијалните датотеки (слики, звук или видео), како и текстуални документи, лесно може да се пристапи во секое време и од друг уред.

Но Дали знаете како да управувате со секоја од датотеките и папките хостирани на Google Drive? Ова може да биде потполно едноставно искуство за оние кои ракуваат со мрежата (особено, простор за складирање на облак) упорно, иако оние кои штотуку започнале со сметка на Google, можеби не знаат какво е правилното работење на некои од функциите при ракување со овие датотеки.

Нови функции имплементирани во Google Drive

Ако имате сметка на Gmail, сигурно ќе имате и една од YouTube и друга од Google диск меѓу многу други услуги; Последниот што го споменавме е оној што ќе потрошиме некое време за да го анализираме новиот начин на кој Google ни предлага да управуваме со датотеките хостирани на Asus.

Она што прво ќе треба да го сториме е да влеземе во една од услугите на Google и може да бидат оние што ги споменавме погоре.

Ако не знаете од каде да започнете, ви препорачуваме да го отворите прелистувачот на Интернет и во URL-адресата да одите на страницата Google.com.

Google Drive 02

Кон горната десна страна ќе можете да се восхитувате на мала мрежа, која мора да ја изберете за да се појават услугите на Google веднаш. Токму таму е присутно Google диск преку соодветната икона, што мора да кликнете за да ја внесете наведената услуга; Ако веќе сте го користеле претходно, сигурно ќе имате неколку датотеки сместени во овој простор за складирање во облакот, каде што исто така може да најдете различни папки или директориуми што вие самите би ги создале.

Доволно е да мора да го поставиме покажувачот на глувчето над која било од овие папки или директориуми (кон левата странична лента) за веднаш, да се појави мала свртена стрелка надолу.

Google Drive 03

Ако кликнеме на тој датум, ќе можеме да им се восхитуваме на новите функции што Гугл ги предложи во оваа услуга, а тоа се оние што ќе можете да ги видите на сликата што ја поставивме погоре.
Секоја од овие функции е многу важна за употреба, може да се издвои од нив, што ќе ни овозможи да го смениме името на папката, нејзината боја, преземете ја на вашиот компјутер, прегледајте ги деталите за директориумот, преместете ја папката на друга локација Google диск меѓу многу други опции.

Тука, исто така, можеме да создадеме нова папка ако сакаме да бидеме домаќини на различна содржина во оваа услуга во облак.

La приватност на секоја од папките е исто така имплицитно присутна на ова место, тоа преку копчето «Сподели»; Со кликнување на оваа опција, можеме да дефинираме кои пријатели или корисници можат да ги прегледаат вашите информации, нешто што може да се направи, преку нашите кругови на Google+ или со употреба на е-пошта од примачот.

Сите функции што ги разгледавме во папките и директориумите исто така може да се најдат во датотеките што се дел од нив.

На пример, ако внесеме некоја од папките, ќе најдеме важен материјал за управување; Земајќи ја за пример сликата што ја сместивме малку подолу, во оваа папка има неколку слики и фотографии, кои ги избравме со активирање на секое од полињата што одговараат на нив.

Google Drive 04

Откако го направивме ова, ќе се активираат нови функции во горната лента, каде што можеме да нарачаме, дека избраните датотеки можат да покажат преглед, да бидат преместени во друга папка или друг директориум, да создадат копија од нив, да ги преземат од компјутер па дури и, отстранете ги целосно од оваа услуга Google диск.

Повеќе информации - Симбол, споделен облак со 200 GB слободен простор за складирање, Како лесно да споделувате датотеки во Google Drive


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.