Како да уредувате видеа бесплатно со Youtube

Уредувач на видеа на YouTube

Во денешно време, голем број луѓе имаат сметка на YouTube, можноста да можат да увезуваат видеа за подоцна да ги споделат со целата мрежа, е една од најважните активности што може да се извршат во секое време, нешто што влегува во поле на заедничка забава.

Како сакате да уредите видео со различни мултимедијални ресурси на YouTube? Ова е одлична алтернатива што би можеле да ја користиме, нешто што многу луѓе не го запознаа и за кое, сепак, се предлагаше подолго време преку врската што, за огромното мнозинство, беше скриена. Да се ​​биде во можност да уредувате мултимедијален материјал користејќи ги ресурсите на веб-апликацијата, како што е YouTube, има свои предности и недостатоци, нешто што ќе го анализираме во овој напис што е можно поцелосно.

Интерфејсот за уредување видео на YouTube

Па, ако сакате да се обидете да направите некој вид видеа целосно бесплатни со YouTube, ви предлагаме прво да отидете на соодветната врска, што ќе ја најдете во последниот дел од овој напис. Откако ќе го дадете овој предлог, ќе најдете многу лесен за интерфејс, што ќе го предложиме на следната слика.

Youtube Video Editor 01

Како што можете да му се восхитувате, има голем број елементи што можат да ни помогнат да уредиме видео што го земаме како извори, неколку други мултимедијални датотеки, кои можат да бидат слики или фотографии, видеа и аудио главно. Секој од овие елементи е целосно идентификуван горе десно со нивните икони.

Под црниот екран (се наоѓа во ваква состојба бидејќи сè уште немаме интегрирано никаков материјал) е уредната линија и за аудио и за видео. Таму ќе можеме да се восхитуваме на предлогот што ни го предлага YouTube, т.е. дека ќе влечеме и аудио и видео кон соодветниот простор.

Без разлика дали вметнуваме аудио или видео, истовремено можеме да го пресечеме во одредена положба според посакуваниот TimeLine; насочените стрели на нашата тастатура можат да ни помогнат да одиме напред или назад рамка по рамка, иако нејзината точност не е толку ефикасна како што би сакале.

Што се однесува до видеата (1) што ќе ги вклучите во редот за уредување, овие можат да бидат ваши што сте ги поставиле на каналот или некои други што би можеле да ги најдете преку пребарувачот што е на врвот од нив.

Youtube Video Editor 02

За да избегнете какви било проблеми со авторските права, можете да се обидете да користите само видеа со Лиценца Криејтив комонс, икона што ќе ја најдете во лентата за увоз на мултимедијални датотеки (2).

Youtube Video Editor 03

Користењето слики (3) за уредување е голема помош, бидејќи можете да увезувате фотографии од вашите албуми во Drive или да ги поставувате од вашиот компјутер.

Youtube Video Editor 04

Ако ја притиснете иконата на музичката нота (4), на долниот дел ќе се појави голем список со песни; таму ќе мора да го изберете оној кој ќе се идентификува со вашето производство преку Интернет, да можете слушајте го пред да го изберете. Обрнете внимание на времето што го има оваа музичка трака, иако од неа можете да исечете само еден сегмент од она што ви треба.

Youtube Video Editor 05

Следната икона се однесува на транзиции (5). Треба да се разјасни дека овие елементи се многу различни од ефектите (филтрите), исти како и се појавува само кога влечете и изберете елемент на медиумот на временската линија. Ефектите можат да бидат поставени помеѓу видеа, помеѓу слики или помеѓу видео и слика, има голем список на нив што треба да се изберат.

Youtube Video Editor 06

Конечно ги имаме текстовите (6), исто како и Тие ќе се појават во прв степен како предлог за нивно поставување на различни позиции. Откако ќе кликнете на малото (+), насловот ќе биде додаден во временската линија; Таму треба само да го прилагодите, односно да го промените текстот, да го изберете фонтот, неговата големина, порамнувањето, бојата, транспарентноста и неколку други елементи.

Youtube Video Editor 07

Со сите елементи што ги споменавме за ова уредник преку Интернет понуден од YouTube потполно бесплатно, лесно можеме да направиме големо производство; единствениот недостаток е што нема преглед на она што го правиме, што станува проблем бидејќи откако ќе го притиснете копчето «Објави», резултатот едноставно ќе се направи со грешки и успеси. Не треба да заборавите да го ставите името на проектот за целата ваша работа, нешто што е горе лево, ситуација што ќе ви помогне да направите какви било промени, евентуално доколку е потребно.

Веб - Уредник на YouTube


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.