Како да форматирате компјутер

клонира хард диск

Задача што сигурно ќе ја извршите во одреден момент е форматирање компјутер. Форматирање на хард дискот вклучува бришење на сè што е зачувано на него. Тоа е процес што можеби ќе треба да се спроведе во одредено одредено време. Но, има корисници кои не знаат многу добро како тоа може да се направи.

Затоа, подолу ви ги покажуваме чекорите до кои треба да се придржувате форматирајте компјутер со Виндоус. Една од најголемите предности е тоа што имаме различни начини да го направиме тоа. Така, можете да најдете оној кој најдобро одговара на она што го барате во секој случај.

Како што рековме, во овој случај се фокусираме на форматирајте компјутер со Виндоус. Ако она што го сакате е форматирајте MacНа врската што само што ве оставивме, можете да видите како да го направите тоа ако вашиот компјутер е од Apple. Едно од првите прашања што го имаат многу корисници е причината зошто тоа е направено. Thisе одговориме на ова прашање подолу.

Зошто да го форматирам компјутерот?

Инсталирајте Windows 10

Причината зошто форматирањето на компјутер може да биде доста разновидно. Од една страна, тоа е нешто што го правиме во случај да имало некој сериозен проблем со опремата. На овој начин, при форматирање, сè што е во него се брише и останува во иста состојба како и кога го купивме. Нешто што помага повторно да работи добро, нормално. Може да се направи кога сте биле заразени со вирус, што не можете да го елиминирате.

Исто така, ако станува збор за компјутер кој работи бавно, понекогаш има корисници кои се обложуваат на оваа техника. Или, ако сте решиле да го продадете вашиот компјутер, форматирањето го обезбедува тоа никакви податоци или датотеки нема да останат во нив. Така, лицето кое го купило нема да има пристап до нив.

Но, важно е да запомните дека форматирањето на компјутерот го претпоставува тоа сите датотеки во него ќе бидат избришани. Значи, тоа е многу агресивна постапка и дека мора да спроведеме со сигурност дека е потребно решение во нашиот случај.

Направете бекап

Затоа, пред да започнеме да форматираме компјутер, потребна е резервна копија од сите датотеки. За среќа, бекапот е многу лесен, и дека веќе ви покажавме. Затоа е важно да го направите ова, во случај да не сакате да изгубите ниту една од датотеките што се наоѓаат на вашиот компјутер во тој момент.

Во конфигурацијата на нашиот компјутер Виндоус имаме можност да направи резервна копија на едноставен начин, ако користите Windows 10. Значи, тоа е нешто што можете да го направите рачно. Ако не, секогаш имате можност да користите програми преку Интернет за да ви помогнат во овој процес.

Форматирајте го вашиот компјутер: Брз начин во Windows

Форматирајте го компјутерот Виндоус

За форматирање на компјутер имаме различни методи. Еден од начините, кој се издвојува по тоа што е многу брз, веќе беше претставен со Виндоус 7. Тој сè уште е присутен во најновите верзии на оперативниот систем и тие ни овозможуваат да го спроведеме овој процес на навистина едноставен начин. Нема потреба да инсталирате дополнителни програми на вашиот компјутер.

Она што треба да го сториме, откако ќе направиме резервна копија на компјутерот, е да одиме во папката Мој компјутер. Во него, сите хард дискови што ги инсталиравме во компјутерот. Мора да го лоцираме оној што сакаме да го форматираме во овој момент. Откако ќе се лоцирате, кликнете на него со десното копче на глувчето.

Следно, добивате контекстуално мени со низа опции на екранот. Една од нив е форматирање, на кој мора да кликнеме. Потоа ќе добиеме прозорец со податоци за форматирање, а на дното копче Start. Кликнете на копчето и потоа ќе започне процесот на форматирање.

Како што можете да видите, овој начин на форматирање на компјутер со Виндоус е многу едноставен. Иако, добро е да се запамети тоа овој процес не може да се изврши на уредот каде што е инсталиран оперативниот систем што ги користите во тој момент. Ако се обидете, на екранот ќе се појави порака што ќе ви каже дека не е можно.

Форматирајте го Управувачот со дискови

Управување со дискови

Друг метод достапен во Windows, што е многу корисно ако имате неколку хард дискови на вашиот компјутер, е да се користи управувач со дискови. Процесот не е толку едноставен како во претходната опција. Затоа, тоа е метод дизајниран за оние корисници кои имаат малку повеќе искуство. Иако, откако ќе прочитате како работи, не треба да биде толку комплицирано.

За пристап до Управувачот со дискови, мора да напишете diskmgmt.msc или Управување со дискот во лентата за пребарување. Оваа опција потоа ќе се појави на екранот. Мора да ја изберете опцијата наречена Креирај и форматирај партиции на хард диск. Ако сакате, можеме да пристапиме и преку оваа рута: Контролен панел> Систем и безбедност> Административни алатки.

Следно, проверуваме дали дискот што сакаме да го форматираме е на екранот. Во зависност од големината, ќе користиме различен тип на партиција во овој случај. Ако е поголема од 2 ТБ мора да користиме GPT. Додека ако е помала од оваа сума, ние мора да користиме MBR. Кога ќе го лоцираме дискот, десен клик на нераспределениот простор на наведениот диск. Потоа изберете ја опцијата наречена Нов едноставен волумен. Потоа изберете ја големината на партицијата во MB и буквата што ќе му ја дадете на овој нов диск.

Потоа, ќе можете да го форматирате дискот. Само кликнете со десното копче на глувчето за кој станува збор и изберете ја опцијата за формат. Ни овозможува да го форматираме целиот диск или само партиција, можете да изберете што најмногу ви одговара во тој случај. Овој метод ни овозможува да форматираме компјутер, иако во овој случај одиме од единица до единица.

Формат за чување на вашите датотеки

Ресетирај компјутер

Конечно, начин за форматирање на компјутер Виндоус 10, но чување на вашите датотеки. Ова е метод присутен во најновата верзија на оперативниот систем. Благодарение на неа, она што го правиме е вратете го компјутерот во првобитната состојба, но без бришење на датотеките што ги имаме во неа. Значи, тој е претставен како одлична опција за разгледување.

За да го направите ова, ние ја внесуваме конфигурацијата на Windows 10. Потоа, мора да пристапиме до делот за ажурирање и безбедност, што обично е едно од последните на екранот. Во рамките на овој дел, ја гледаме колоната лево. Од опциите присутни таму, кликнете на закрепнување.

Следно ќе видите опција наречена Ресетирај компјутер. Тоа е оној што нè интересира во овој случај. Затоа, кликнете на почеток за да се започне процесот. Следното нешто ќе прашаме дали сакаме да ги чуваме датотеките или не. Ја избираме опцијата што ја сакаме и процесот ќе започне. Значи, она што го правиме е форматирање на компјутер, но без губење на датотеките што ги имаме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Омар Валфре dijo

    Виктор Солис: т забележи